Domov / Hlavná strana / Komentáre / Prinesú Rusko, Turecko a Irán mier do Sýrie?

Prinesú Rusko, Turecko a Irán mier do Sýrie?

Vláda Bášara Asada a predstavitelia sýrskej opozície dosiahli dohodu o zastavení paľby sprostredkovanú Ruskom, Tureckom a Iránom. Strany ukončia paľbu 30. decembra a sú pripravené začať mierové rokovania. Experti veria, že Rusko a vedúce mocnosti regiónu môžu priniesť mier do Sýrie, ale poznamenávajú, že ten proces bude dlhý a bude si vyžadovať účasť nových strán.

Rusko a Turecko sú ručiteľmi nového zastavenia paľby v Sýrii, ktoré začne platiť o polnoci 30. decembra , oznámil ruský prezident Vladimír Putin 29. decembra. Opozičné jednotky pozostávajúce z viac než 60 000 rebelov sa pridajú k zastaveniu paľby, informoval ruský minister obrany Sergej Šojgu. S tými opozičnými skupinami, ktoré nebudú dodržiavať zastavenie paľby, sa bude zaobchádzať ako s teroristami; zvyšok môže očakávať vstup do dialógu so sýrskou vládou.

Irán taktiež podporil zastavenie paľby v Sýrii. Putin zdôraznil, že Rusko, Turecko a Irán urobili „mnoho práce“ smerom k dosiahnutiu mieru, a to aj na mítingu ministrov obrany a zahraničia troch krajín 20. decembra v Moskve. Mierové rokovania medzi sýrskou vládou a opozíciou sa majú konať v Astane, hlavnom meste Kazachstanu, v druhej polovici januára.

Regionálne mocnosti nahradia USA

Historickým partnerom Ruska v úsilí o mierové riešenie sýrskeho konfliktu bývalo USA, ale všetky predchádzajúce pokusy priniesť mier do Sýrie zlyhali. Najnovšie zastavenie paľby, oznámené 10. septembra, nevydržalo ani týždeň. Tentoraz je partnerom Moskvy Turecko a Irán, veľkí hráči na Strednom Východe, ponechávajúc USA bokom.

„USA nemali doslova nijaké páky vplyvu na (sýrsku) opozíciu; Washington ich považoval za umiernených, ale v skutočnosti stáli na strane teroristov z Džabat Fateh al-Šam,“ hovorí Irina Zvjagelskaja, výskumná pracovníčka na Inštitúte orientálnych štúdií Ruskej akadémie vied. Na rozdiel od USA, Turecko môže vyvinúť priamy tlak na sýrsku opozíciu, takže partnerstvo s Ankarou by pre Moskvu mohlo byť efektívnejšie, vysvetľuje. Irán a Rusko, pokiaľ ide o nich, môžu ovplyvniť sýrskeho prezidenta Bašára Asada, svojho vojenského a politického spojenca.

Nevyhnutné obdobie pokoja

Leonid Isajev, docent politológie na Vyššej škole ekonomickej, súhlasí, že zastavenie paľby sprostredkované Ruskom, Tureckom a Iránom sa môže ukázať ako efektívne. Nie len, že tieto tri krajiny majú vplyv na strany v sýrskej občianskej vojne, ale uvedomujú si tiež nevyhnutnosť vytvorenia kompromisu.

„Každý potrebuje toto obdobie pokoja,“ hovorí Isajev. „Turecko čelí vážnej domácej nestabilite kým vedie vojenskú operáciu v severnej Sýrii. Irán investoval množstvo finančných a ľudských prostriedkov na podporu Asada. Rusko taktiež utrpelo určité straty.“ V tejto situácii, kedy sýrskej vláde aj opozícii chýbajú prostriedky potrebné na vyhratie vojny, Rusko a regionálne mocnosti tlačia obidve strany k mieru.

Krehké zastavenie paľby

Putin bol opatrný vo svojom zhodnotení dosiahnutých dohôd. „Chápeme, že všetky tieto dohody sú extrémne krehké,“ povedal. Ruskí experti súhlasia: v komplexnej sýrskej situácii je mnoho faktorov, ktoré sú schopné oslabiť zastavenie paľby.

„Ohľadom dlhodobej povahy dohôd neexistuje istota,“ podotkla Zvjagelskaja.

Podľa nej nejde len o rozpory medzi sprostredkovateľmi zastavenia paľby (Rusko a Irán podporujú Asada, kým Turecko podporuje sýrsku opozíciu), ale tiež o veľký počet ostatných hráčov v Sýrii, vrátane mimovládnych aktérov. Ozbrojené skupiny, vrátane teroristov, sa môžu správať nepredvídateľne a zďaleka nie každý má záujem o stabilizáciu v Sýrii, verí Zvjagelskaja.

Isajev poukazuje, že prímerie a dohoda o vymedzení sfér vplyvu sa primárne týkajú severozápadných častí Sýrie, kde už je určitá uznaná hranica medzi oblasťami kontrolovanými vládou a opozíciou. Situácia na iných miestach v krajine môže byť komplexnejšia. „Napríklad, čo sa udeje s východnou časťou Sýrie, ktorá je momentálne pod kontrolou Islamského štátu? Kto bude kontrolovať túto časť územia, kto ju oslobodí od teroristov?“

V každom prípade, hovorí Isajev, zoznam strán v rozhovoroch treba rozšíriť tak, aby zahrňoval USA, Saudskú Arábiu a ostatné regionálne mocnosti. „Trilaterálny formát zahrňujúci Rusko, Turecko a Irán je dobrým začiatkom, ale nebude stačiť na to, aby priniesol mier do celej Sýrie. V budúcnosti musí byť rozšírený,“ dodal.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RBTH

O ::prop

Jeden komentár

  1. Rusom a Sýrčanom to určite vyhovuje. Saudom zrejme tiež. Turkom asi najmenej. Vyzera to pomerne stabilne, americky establishment zrejme asi bude davat od toho prsty prec. Vyhovovať to nebude štátu Izrael. Reálnu kízu vyrobia američania v Azii, potrebujú tam vytýčiť a upevniť hranice, pričom súčastne oslabia aj Čínu. Islamský štát a Kurdistan ako prechodné útvary zrejme zotrvajú na dlhšiu dobu, podobne ako štát Izrael.

Leave a Reply