Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Prieskum: Verejná mienka o Stalinovi sa v uplynulých rokoch zlepšila

Prieskum: Verejná mienka o Stalinovi sa v uplynulých rokoch zlepšila

Verejná podpora pre osobnosť Jozefa Stalina a schvaľovanie jeho politiky sa v Rusku zvýšila, no postoj verejnosti voči stalinizmu zostáva vyrovnaný, tvrdí najnovší výskum.

Nezávislá prieskumná agentúra Levada Center vo štvrtok zverejnila výsledky svojho decembrového prieskumu postoja verejnosti voči stalinizmu. Podľa prieskumu, 34 % respondentov (oproti 28 % v roku 2007) povedalo, že dovedenie sovietskeho ľudu k víťazstvu v druhej svetovej vojne bolo takým veľkým úspechom, že prevážilo hriechy a chyby tohto sovietskeho diktátora.

Dvadsať percent respondentov (v porovnaní so 14 % v roku 2007) súhlasilo s tvrdením „Stalin bol múdry vodca, ktorý urobil Sovietsky zväz silnou a prosperujúcou krajinou.“ Podiel tých, ktorí zastávajú názor, podľa ktorého iba neľútostná a krutá osoba mohla udržať poriadok v krajine v Stalinových časoch zostala od roku 2007 nezmenená na úrovni 15 %.

Dvanásť percent Rusov si myslí, že ich ľud potrebuje ďalšieho vodcu podobného Stalinovi a skôr či neskôr sa taká osoba objaví a „obnoví poriadok v krajine.“

Podiel kritických zhodnotení Stalina ako osoby a jeho úlohy v ruskej histórii sa od roku 2007 znížil. Dvadsaťjeden percent Rusov súhlasí, že Stalin bol „krutý a neľudský tyran zodpovedný za zabitie miliónov nevinných ľudí“ (29 % v roku 2007). Trinásť percent obviňuje Stalina z nedostatočných opatrení na prípravu ZSSR na Hitlerovu inváziu (17 % v roku 2007).

Jedenásť percent Rusov výskumníkom povedalo, že ľudia sa ešte musia naučiť celú pravdu o Stalinovi a jeho časoch, v porovnaní s 30 % v roku 2007.

Ruskí politici horlivo využívajú Stalinovo meno a kontroverzie, ktoré ho obklopujú, na svoje politické PR. Kým pravicové strany zdôrazňujú hrôzy stalinistických čistiek, ľavicové, najmä Komunistická strana, zdôrazňuje jeho úspechy v industrializácii krajiny a v udržaní korupcie na extrémne nízkej úrovni.

Komunisti v stredoruskom meste Penza v decembri odhalili svoj plán pripomenúť si 80. výročie Ústavy ZSSR z roku 1936 vyhlásením roku 2016 za „Rok Stalina“ a otvorením múzea venovanému sovietskemu diktátorovi.

Vodca Komunistickej strany Genadij Zjuganov vo februári 2015 vyzval prezidenta Vladimira Putina na premenovanie mesta Volgograd na „Stalingrad“ a tiež aby dal Stalinovo meno a monument na námestie v Moskve. Autority návrh odmietli s tvrdením, že väčšina Rusov by takéto kroky neuvítala.

Jediný krát v nedávnej histórii keď si Rusko oficiálne pripomenulo Stalina sa uskutočnilo v roku 2013, keď legislatíva mesta Volgograd hlasovala za nazvanie mesta „Stalingrad“ v oficiálnych adresách, ale len v dňoch veľkých prázdnin a pamätných dní.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

Poznámka redakcie:
Ešte si tu niekto myslí, že záchrana príde z „východu“? Prieskum ukazuje typickú ukážku myslenia, ktoré ani u nás nie je neznáme.

O ::prop

25 komentárov

 1. Poznamka citatela:

  Co ma redakcia na mysli, ked hovori o „zachrane“?

  • Redakcia má na mysli ľudí, ako sú diskutéri nižšie…

   • Veľká krajina je vždy zložitá, má veĺa problemov a ich riešenie je obtiažne. Fakt je ten, že dejiny sú plné paradoxov, aj tých ideologických. Stalin Rusko zachránil, keby neboli tie šialené zločiny, keď sa rúbal les, dnes by už Rusko neexistovalo. Trockij ako agent, mal za úlohu Rusko vydrancovat, rozdelit a vyviesť revolúciu. V tomto mu Stalin zabránil a to je holý fakt. Nuž a že páchal Stalin zločiny? Áno páchal, rovnako aj druhá strana, bol to ich vzájomný boj na život a na smrť. Tam nebolo dobrej strany. Zlo sa požiera samo. Máme preto smútiť. Keď tak len preto že nevyťal burinu do koreňa. Dodnes sa s ňou mocujeme.

    • Vy to vidíte tak, ako keby Rusko bola záhradka, Stalin záhradník a Trockij burina, ktorú treba vykynožiť. Správnejší je pohľad na Stalina a na Trockého ako na bodliaky a boľševníky (áno, je to burina, zhoda názvov čisto náhodná) – dve rôzne buriny, ktoré zápasia o to, kto ovládne záhradku, keď predtým zlikvidovali záhradníka.

     • Nie to ste vyprojektovali uz Vy. Burina je to, čo v národoch sveta nemá čo hľadať, škodí im a keď sa premnoží udusí všetko. Myslel som chodorkovských, berezovských , dnes a predtým trockých, zinovievov, kamenevov.
      O Stalinovi som napísal, že tam nebola dobrá strana. Čo by som aj prijal, že Stalin síce zahradníka nezlikvidoval, to urobil Trockij ale , nesķôr sa ním naučil byť. A začal sa o záhradku starať. Trockij chcel záhradku vyklčovať, plody a plodiny predať, samotnú záhradku rozparcelovať a odovzdať tým, ktorý ho tam vyslali. V tom zmysle bol Stalin lepší. Lepší pre Rusov. Škoda, že nezničil aj chodorkovskych, berezovskych, gusinskych, tie dračie semená. Už sa na to chystal, keď ho otrávili. To jediné mi je ľúto.

   • Z čoho vychádzaš pri hodnotení Stalina?

 2. Vo co 2 go ? Je úplne logické a normálne, že sa extrémne skreslené a zámerne vyskonštruované „skutočnosti“
  o Stalinovi budú postupne napravovať . Západ po vojne investoval množstvo prostriedkov do jeho diskreditácie za účelom oslabenia Ruska . Chruščov bol primitív , ktorý za pár rokov dokázal skurviť všetko čo Stalin pracne vybudoval a dosiahol. Ďalší idiot Solženicyn si vyfabuloval ničím nepodložený údaj o 100 milónoch „stalinských “ obetí , čo potom následne až doteraz papagájuje celý západ a ruskí liberáli . Solženicyn chodil po amerických univerzitách a opakoval za doláre bláboly o milióch obetí. Preto bol taký obľúberný na západe a „ocenený“ Nobelovou cenou za literatúru . Súostrovie Gulag je fantastický román založený na údajných výpovediach údajných väzňov gulagov. Preložený snáď do všetkých svetových jazykov.
  Pozitívny postoj k Stalinovi bude v Rusku narastať a jeho sochy budú v budúcnosti stáť na námestiach najväčších ruských miest. Mimochodom úplne oprávenene. Rusko pevne uchopí vlastnú históriu do svojich rúk ( čo by mal inak každý národ) a už mu nebude históriu písať západ tak ako to robil doteraz.
  A ano …záchrana Európy príde z Ruska. Odkiaľ odinakiaľ by mala prísť ? Z USA ? Európa je v totálnom ideovom, kultúrnom , morálnom ,demografickom a sociálnom rozvrate , ktorý súčasná riadená masívna imigrácia len urýchli . Záchrana dekadentného západu môže prísť len z Ruska .

  • V hrubých rysoch máte pravdu. Škoda, že nevyržal este 5 rokov, mohol dokončit prácu.

  • Spochybnovat alebo ospravedlnovat monstrozne zlociny Stalina, moze len lunatik.
   Pripisovat vsak vsetky zlociny, ktore sa po roku 1917 odohrali v Rusku, len Stalinovi, je podvod.
   Spravodlive a historicky pravdive by bolo, keby sme smrt kazdeho ruskeho cloveka, kazdu obet nasilia v rokoch v rokoch 1917-1991 (a bolo ich naozaj desiatky milionov), pripisali na vrub zidobolsevizmu, ktoreho Stalin bol len zbastardenym synom.

   Ruska revolucia bola vo svojej pravdivej podstate Britmi zinscenovany a financovan komplot zidovstva proti ruskemu imperiu za jeho neochotu dovolit Zidom, aby parazitovali na ruskom narode.

   Pokial ide o slovensky narod, ten sa nasledne tiez stal obetou zidobolsevizmu. Az do tej miery, ze po roku 1945 sa natolko rozvratila prirodzena hierarchia a prirodzeny poriadok, ze elita naroda bud emigrovala, alebo zhnila v pracovnych taboroch, a biresska spodina samu seba vyhlasila za novu elitu. Ten stav, ta vlada chamrade, trva na Slovensku dodnes.

   Naucili chamrad na slovenskych „univerzitach“ niekolko fraz, a oklamali ich, ze teraz su z nich uz intelektuali – z chamrade!!

   Cudujete sa potom, ze styridsat rokov po vydani Suostrovia Gulag, moze niekto povedat, ze je to roman, ze nejaky pomylenec oznaci vynimocneho velikana a ikonu ludskej uslachtilosti za idiota?

   Chamrad rozumie len bicu.

   • „Cudujete sa potom, ze styridsat rokov po vydani Suostrovia Gulag, moze niekto povedat, ze je to roman, ze nejaky pomylenec oznaci vynimocneho velikana a ikonu ludskej uslachtilosti za idiota?“

    Kognitivna disonancia je pekna kur*a 😉

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/da/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%A1%D0%A1%D0%A1%D0%A0.png/450px-%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D0%A1%D0%A1%D0%A1%D0%A0.png

    • ved vlastny odsudili Solženicina !K stalinovy len jedno a navzdy -Vybudoval z ruska Svetovu velmoc rusi sa museli ucit pisat a citat tlacil aby vsetci pracovali chapal ze inak sa rusia nepostavy na nohy -v minulostri nebola v rusku vybudovana vyspela kap.spolocnost -aby mohli budovat socializmus -Ano bol mudry a radili medzi zrecov-Ked sa Stalina pytali na ohovaranie jeho osoby povedal-vietor to vsetko odveje azostane pravda !Zaujimave ze gorbi-ho tak nehania ktori ukradol a darovla šelfyv oceane usa kde sa roztahuju doteraz-V rusku okamzite ostalo na dlazbe 600 000 rybarov !to sa amerike pacilo ze ?

     • Aman Againsttime

      Ja to hovorím stále: v ústavoch pre mentálne retardovaných by nemali mať pripojenie na internet. 🙂

   • Nie, naozaj spochybňovať Stalinove zločiny môže iba lunatik. Slová, ktoré ste nápisali o revolúcii sú pravdivé, ale mal by tam byť dodatok, že Stalin, vyrval ich agentovi Trockému moc z rúk a zachránil Rusov pred najhorším. Rusi si to velmi dobre uvedomujú. A prieskum to odráža. Nemôžeme im to mať za zlé. Čo ste napísali o Slovensku a vláde chamrade ano je to pravda.

   • Keď chceš operovať pojmami ako spravodlivosť, tak si najprv zisti fakta o tom tvojom velikánovi Solženicynovi a dozvieš sa, že bol udavač, okrem iného a tie počty o mŕtvych v gulagoch sú o desiatky milónov nadhodnotené. A nebyť Stalina a Ruska, tak sú teraz Slovania už zlikvidovaní…Boli totiž na rade ako „untermensch“ hneď potom, ako by Hitler vyhral vojnu.

    • Neviem, či chcel Hitler likvidovať Rusov, to by som netvrdil.

     • svarga,

      preštuduj si o tom Hitlerovi viac a do hĺbky, pretože to bol on, koho financovali západné banky, aby zlikvidoval Stalinov socializmus v Rusku, Hitler postupne odstránil ekonomický projekt národného socializmu a zaviedol fašizmus v Nemecku. Hilter bol ten, kto chcel vytvoriť „lebensraum“ na území vtedajšieho ZSSR…A Hitler zavliekol Nemecko do vojny, čím zlikvidoval výkvet nemeckého aj ruského národa, ktorý sa musel navzájom zabíjať.

     • Nemám tento názor. Ale súhlasím, že vojna bola najhoršie riešenie. Súhlasím aj s tým, že nám dnes chýbajú ľudia , ktorí skončili na cintorínoch. Zbytočne. Naviac, AH nielenže nezlikvidoval židoboĺševizmus ale naviac nám ho pritiahol sem.

  • Aman Againsttime

   Rusko nie je menej dekadentné než USA a západná Európa. Naopak, v niektorých ukazovateľoch (rozvodovosť, potratovosť, alkoholizmus, HIV, a pod.) je na tom ešte o dosť horšie. Ani s tým oživením pravoslávia to nie je až také horké, keďže podľa prieskumov chodí do kostola častejšie ako 1x do mesiaca menej ako 10% Rusov.
   Ale kvôli objektivite treba dodať, že situácia sa od vlády Putina predsa len zlepšuje. Napr. katastrofálne nízka pôrodnosť za čias Jeľcina sa teraz pohybuje na úrovni okolo 1.7 – čo je síce stále pod úrovňou nahradenia, ale treba uznať, že ide o výrazné zlepšenie (hoci bolo by tiež zaujímavé vedieť, do akej miery ten priemer vylepšujú nebiele, najmä moslimské menšiny. Mám totiž obavu, že ich prínos bude signifikantný).
   Každopádne Rusko má ešte pred sebou kopec práce, aby zlepšilo situáciu rodiny a vyrovnalo sa v niektorých parametroch aspoň Západu.

 3. “…preštuduj si o tom Hitlerovi viac a do hĺbky, pretože to bol on, koho financovali západné banky, aby zlikvidoval Stalinov socializmus v Rusku,…”
  …na Slovensku sa vyučuje takáto história?
  Prvé čo Hitler urobil bolo, že Nemcko vystúpilo z Ligy Národov a z IMF. To vedela aj moja svokra a tá toho z histórie moc nevedela..

  Nemecko sa snažilo vymaniť sa zo siete svetových dlžôb. Anglia (rozumej anglické židovské banky) bola celkom ochotná požičať Nemecku peniaze na nákup surovín, ale Nemecko trvalo na výmene: tovar za tovar! Nemecko nebude vtiahnuté do systému narastajúcich dlžôb, nárazových konjuktúr a krachov.
  Keď vystúpil z IMF, americký židovský financier Bernard Baruch povedal generálovi George C. Marshallovi:
  “We are going to lick that fellow Hitler. He isn’t going to get away with it”. (“N.Y. Times”, 25th May 1934)

  …aby sme teda rozumeli tejto logioke…západné židovské banky, napriek tomu, že židia to v Nemecku menali ružové, financovali Hitlera, aby znočil Socializmus v Rusku…
  Keď boli nemecké vojská už v predmestí Moskvy a Stalin už pomýšľal zdvihnúť ruky, títo financiéri a hlavne Roosevelt ho uprosili, aby to nerobil, aby ešte vydržal a sľúbili mu pomic obrovsk ých dodávok, ktoré hneď začali (známe konvoje do Murmanska), aby zabránili Hitlerovi ten Socializmus zničiť….a aby ten socializmus, ktorý sa netajil svojimi plánmi zničiť kapitalizmus, zachránili …
  Rozumiem tomu dobre?

  • Nerozumiete. Stará taktika je podporovať všetky zúčastnené strany, bez toho aby to vedeli a bojovali čo najdlhšie. Dlhy sa predsa platia bez ohĺadu na ideológiu a prehry všetkými stranami. Týmto štýlom bankstry vždý vyhrávaju.

 4. …ono pochopit Rusku dusu je miestami tazke.

  ludia maju tiez kratku pamat.

  to ako Rusom nevadi a dokonca im nestacilo, ze ich vyvrhel Stalim posielal po milionoch do gulagov aj za to, ze jedli nozikom a vydlickou – teda mali burzoazne maniere ?! . okrem ineho ?!

Leave a Reply