Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Prieskum – španielske Podemos má rovnaké šance ako štandardné strany

Prieskum – španielske Podemos má rovnaké šance ako štandardné strany

Iglesias, leader of Spain's Podemos (We Can) party, talks during a meeting with candidates for the upcoming regional elections in Madrid(Reuters) – Keby sa voľby konali teraz, španielske hnutie proti úsporným opatreniam Podemos by ich veľmi tesne vyhralo, ukázal prieskum, ale nová ľavicová strana stratila v uplynulých mesiacoch niečo zo svojej podpory a má prakticky rovnakú šancu ako dve štandardné strany.

Podemos (Môžeme) prekvapilo minulý rok v máji len pár mesiacov po svojom vzniku, keď získalo päť kresiel vo voľbách do Európskeho parlamentu, čím demonštrovalo, ako sa Španieli unavení úspornými opatreniami odvracajú od strán establišmentu.

Podemos viedli v prieskume vykonanom agentúrou Metroscopia pre noviny El Pais štvrtý mesiac po sebe, získajúc 22,1 percentnú podporu. Opoziční socialisti však znovu získali stratenú podporu a skončili druhí s podporu 21,9 percenta hlasov.

Vládnuca konzervatívna Ľudová strana (PP) by skončila tretia s 20,8 percentami hlasov, ukázal nedeľný prieskum. Stredopravý nováčik Ciudadanos by skončil štvrtý s 19,4 percentami.

Podpora pre stredopravého nováčika nakloneného trhu, Ciudadanos (Občania), v uplynulých mesiacoch stabilne rástla, pričom obral o hlasy ostatné strany.
Nasledujúce národné voľby sa očakávajú ku koncu tohto roka.

Podemos a Ciudadanos mali významný neblahý vplyv v miestnych marcových voľbách v južnom, husto zaľudnenom regióne Andalúzia, čo bola predzvesť rozsiahlej reorganizácie v národnom hlasovaní, keďže nové strany pútajú voličov, ktorým sa nechce čakať na výhody z ekonomického zotavenia.

Socialisti a PP, ktorí mali moc nad krajinou po desaťročia, skončili vo voľbách v Andalúzii na prvom a druhom mieste, hoci s menšou podporou oproti posledným voľbám v roku 2012.

Na sobotnom politickom zhromaždení premiér Mariano Rajoy varoval pred populizmom, kým zdôrazňoval ekonomickú zmenu, ktorú Španielsko v priebehu uplynulého roka zažilo a ktorá ho urobila jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v eurozóne.

Odkedy sa španielska ekonomika v roku 2013 vynorila z recesie, nepretržite pozitívne prekvapuje, hoci zotavenie sa na mnohých Španieloch ešte neprejavilo. Takmer štvrtina ľudí v produktívnom veku zostala bez práce.

Prieskum agentúry Metroscopia bol založený na rozhovoroch s 1000 ľuďmi od 7. do 9. apríla.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Reuters

Poznámka redakcie:
Podemos je pomerne radikálna ľavicová strana s komunistickým myslením, aj keď je na vkus ortodoxných komunistov príliš liberálna. A z miešaniny myšlienok komunizmu a liberalizmu nikdy nič dobré nevzišlo. Do systému však treba kopať sprava, zľava. Len treba dať pozor, aby sa k moci nedostali ešte väčší lumpi ako predtým.

O ::prop

4 komentáre

 1. Poznámka maršala Žukova: vždy budú vznikať politické strany na mätenie voličov a staré strany budú kradnúť ich programy. Aj keby Podemos bola reálna a úprimná snaha o zmenu, sprosté ovce zase rozdelia svoje hlasy medzi veľa strán a hotovo. Trochu si zabékajú a budú sa tešiť na nové strany a nové programy na ďalšie voľby

 2. Tiež som členom strany PADEMOS.
  Rád prispejem do diskusie o tejto veci, lebo mnohí ľudia v tom nemajú jasno, alebo v tom majú hokej.
  Mám štyridsať rokov a ešte stále bývam so svojimi rodičmi, ktorí sú dôchodcovia. Ich dôchodok a moja sociálna podpora nestačia na pokrytie mojich nárokov a platenie na dve nemanzelske deti.
  Základnú školu som skončil vačšinou so štvorkami, ale, kedže som v žiadnom prípade nechcel skončiť ako nejaký roboš (to nech robia Marokanci, veď ich tu máme dosť), šiel som na gymnázium.
  Ledva som dokázal zmaturovať, ale dal som si prihlášku na univerzitu. Chcel som študovať za diplomata, ale ma nevzali.
  Odvtedy sa životom pretlkam, ako sa dá. Štát chcel, aby som sa vyučil za vodoinštalatérom alebo elektrikára, dokonca na take veci majú špeciálne dotované programy. Ja mám poslanie diplomata, a brašňu s vercajgom by som nikdy na plecia nedal.
  Roky som skúšal aj možnost pracovať ako občiansky aktivista alebo kultúrny referent, ale len s chabým úspechom. Pre mňa by bolo ideálne, keby moje mesto bolo každý rok hlavným mestom európskej kultúry, a ja by som mohol robiť dobre plateného kultúrneho referenta na mestskom úrade.
  Veď, čo by to bolo pre Brusel takúto vec finančne podporiť. A, keby aj nie Brusel, naša vláda, tiež berie od rôznych živnostníkov a farmárov dane, tak nech ich dajú na takých ľudí, ako som ja.
  Večne počúvam, že nemajú peniaze pre nás. Ako keby to bolo také tažké jednoducho si ich požičať v zahraničí.
  Tí tľci vo vláde neustále opakujú, že vláda musí šetriť, ale ako ja potom možem naplniť svoje životne poslanie, ako ja mám potom žiť, to ich nezaujíma.

  Ja už tých škrtov mám naozaj dosť. A viem, že aj v Grécku. Akurát minule som tam bol na vypomocnej demonštrácii solidarity s našimi podobne postihnutými sudruhmi, ktorí mnohokrát živoria na štátnej podpore úbohých 870 EUR mesačne.

  • Querido compañero,

   tiež som členom strany PODEMOS, som občiansky aktivista, ale ja mám tri nemanzelské deti, tiež demonštrujem proti úsporným opatreniam.
   Tam sa však naša podobnosť končí, lebo ja nie som diplomat, ale umelec. Na naše demonštrácia samozrejme chodím. Kto nám vybojuje naše prava, ked nie my?
   Mojim talentom a usilovnou prácou chcem prispieť k rozvoju ľudstva. Rovnako, ako Ty, som však nepochopený, a ľudia ma nazývajú parazitom. To je však len závisť.

   Umelecký smer, ktorý vyznavam sa nazýva frankfurtská neomarxistická postmoderna.
   Trochu sa tu chcem spropagovať, a načrtnem aspoň dva najúspešnejšie projekty z môjho portfólia.

   Minulý rok u nás v Barcelone demolovali starú fabriku a na jej mieste začali stavať developeri z Cypru nevé shopping centrum. Vedúci demolačnej firmy je môj švagor, tak mi za 6 EUR pod rukou predal štyri postarsie oceľové nosniky z tej demolovanej továrne. Dal som jednému Marokancovi dvadsať EUR, aby mi z toho pozvaral jeden rám 8×4 metre. Som do toho natiahol plátno z vyradeneho postelneho pradla z jedného hotela, kde moja milenka robí chyžnú. Na to plátno som asfaltom naniesol do prostriedku jednu machulu, a cele som to nazval „Jóbova samota“. Predal som to po znamosti mestskemu magistrátu ako umelecké dielo za 84 312 EUR vrátane DPH.

   Dnes všetok svoj čas venujem jednej soche. Bude to betonová maketa nákladného auta s recyklovanými kolesami zo starého bicykla. Chcem to znovu predať mestskemu magistrátu ako ukážku neomarxistickej postmoderny s apelaciou na potreby recyklacie materiálov v postindustrialnej spoločnosti.

   Ansolútne s Tebou súhlasím, že vláda by šetriť nemala, že by nemala svojim šetrenim brzdiť a diskriminovať talentovanych ľudí, ako sme my dvaja. Tiež som jednoznačne za pôžičky zo zahraničia.

   VENCEREMOS!!!

 3. ,, ktorí mnohokrát živoria na štátnej podpore za úbohých 870 EUR mesačne ,,
  Grigoriy, vrat sa na Slovensko , budes tam mat zarucene lepsiu perspektivu.
  Podemos a nie pademos Grigoriy. Inak mozu ale tak velke hovno , presne ako to Zukov napisal.
  Dokonca su info., ze ich financuje vladna strana PP z ukradnutych penazi.

Leave a Reply