Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Prieskum: Briti sú hrdí na kolonializmus a Britské impérium

Prieskum: Briti sú hrdí na kolonializmus a Britské impérium

Britská verejnosť je vo všeobecnosti hrdá na úlohu svojej krajiny v podrobovaní sveta kolonializmu a Britskému impériu, tvrdí nový prieskum.

Na svojom vrchole v roku 1922 vládlo Britské impérium pätine svetovej populácie a štvrtine z celkovej suchozemskej plochy.

Dedičstvo impéria rozdeľuje názory. Kritici poukazujú na incidenty, vrátane politiky impéria, ktorá mala za následok milióny mŕtvych kvôli hladomoru v Britskej Indii, prevádzku brutálnych internačných táborov na okupovaných územiach a masakre civilistov vojakmi impéria.

Britské impérium bolo tiež dominantnou mocnosťou v obchode s otrokmi, až kým táto činnosť nebola v roku 1807 postavená mimo zákon a impérium nehralo úlohu v jeho ukončení na medzinárodnej úrovni.

Obhajcovia impéria hovoria, že prinieslo ekonomický rozvoj do iných častí sveta a bolo na úžitok krajinám, ktoré kontrolovalo.

David Cameron predtým povedal, že impérium by malo byť „oslavované“.

YouGov zistil, že 44 % ľudí je hrdých na britskú históriu kolonializmu, kým len 21 % ľutuje, že k nemu došlo. 23 % neprechováva ani jeden z týchto názorov.

Ten istý prieskum sa tiež pýtal, či Britské impérium bolo dobrou vecou alebo zlou: 43 % povedalo, že bolo dobrou, kým len 19 % povedalo, že bolo zlou. 25 % odpovedalo, že nebolo „ani také ani onaké“.

V roku 2006 sa Tony Blair ospravedlnil za skoršiu úlohu impéria v obchode s otrokmi, pričom túto činnosť opísal ako „zločin proti ľudskosti“.

Pán Cameron však zmenil tón – odmietol sa ospravedlniť za Amritsarský masaker z roku 1919, v ktorom vojaci impéria zabili takmer 400 nevinných Indov. Odmietol tiež krajine vrátiť kráľovský korunovačný diamant Koh-i-Noor.

„Myslím si, že je obrovské množstvo vecí, ktoré urobilo alebo za ktoré bolo zodpovedné Britské impérium a na ktoré môžeme byť hrdí,“ povedal Cameron v roku 2013 počas návštevy Indie.

„Ale samozrejme, udiali sa aj zlé udalosti, rovnako ako dobré. Zlé udalosti, z ktorých by sme sa mali poučiť a dobré udalosti, ktoré by sme mali oslavovať.“

„Pokiaľ ide o náš vzťah s Indiou, je naša minulosť pomocou alebo handicapom? Povedal by som, bez toho aby som to ďalej posudzoval, že je pomocou, a to kvôli spoločnej histórii, kultúre a veciam ktoré máme spoločné a prínosov o ktorých Indovia hovoria a ktoré máme na svedomí.“

O Britskom impériu sa na britských školách veľmi neučí, pričom hodiny dejepisu sa skôr zameriavajú na iné oblasti.

Bývalý minister školstva Michael Gove povedal, že Britské impérium by sa na školách malo vyučovať, kým vodca labouristov Jeremy Corbyn povedal, že deti by sa tiež mali učiť o utrpení, ktoré spôsobilo.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Independent

O ::prop

4 komentáre

 1. chýba mi k článku poznámka redakcie „Ešte si tu niekto myslí, že záchrana príde zo “západu”? Prieskum ukazuje typickú ukážku myslenia, ktoré ani u nás nie je neznáme.“

 2. …zostava len dodat, ze zaostaly, degenerovany neokolonialisticky zapad rovnakohrdo ustanovy kalifat vo svojich krajinach…

  nam nezostava nic ine, iba ich nechat vo svojej stupidnosti a co najviac sa od zapadu izolovat…

  • Ono to má trochu iné začiatky. Podívajme sa na skutočnosť, čo sa odohralo pod pláštikom Britsko-Illuminátskeho imperializmu.

   Ako začiatok, nie je náhoda, že Britský imperializmus začína len po tom, ako Illuminati-židovskí bankéri, Rotschildovci, sa usadili v Británii a uvedomili si, že nemôžu vydierať zbytok sveta podobným spôsobom, nakoľko zvyčajná taktika infiltrácie do koridorov moci, nebude efektná v cudzích zemiach.
   Jednoducho si teda privlastnili Britskú zástavu, ako svoju a použili Britov, ako svoje vysunuté ‘drápy’v ne-západbých krajinách.
   Briti boli omámení pýchou “impériom”, “rasou”, kresťanstvom” a “kráľovnou”,
   zatiaľ čo v skutočnosti to bolo Rotschildovo impérium, ktoré budovali.

   • Áno, takto to bolo. Presne túto taktiku, používajú SM a Il. vždy, povedané veĺmi sarkasticky ale pravdivo: Lord R. bude bojovať za svoje záujmy do posledného Brita a jeho poslednej kvapky krvi.
    Práve preto mal AH zničiť , nepotopiteĺnú lietadlovú loď Slobodomurárstva Veĺkú Britániu. A nie snívať o anglo-nemeckom spojenectve ako to písal v Mein Kampfe . V tom nepochopil mechanizmus moci do hĺbky a reality. Namiesto toho písal o nevyhnutnosti zničit ZSSR.
    A k tým bankárom, naozaj podporili ZSSR, vo viere, že neskôr sa vzájomne sa Nemecko a ZSSR zničí. Vojna dopadla inak. ZSSR zvíťazil a zabral vacšinu Európy. Naopak GB šla do kôpru, defacto zbankrotovala. A moc sa musela transformovať do USA a neokolonializmu.

Leave a Reply