Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Preševo: Protesty po odstránení pamätníka

Preševo: Protesty po odstránení pamätníka

presevo-policiaKontroverzný pamätník pre albánskych rebelov odstránila srbská polícia.

Potom, čo srbská zvláštna policajná jednotka v nedeľu ráno odstránila kontroverzný pamätník v Albáncami obývanej obci Preševo na juhu Srbska, došlo v Kosove k protestom a incidentom. V juhozápadnom kosovskom meste Gjakova (Djakovica) bolo v nedeľu večer uskutočnené protestné zhromaždenie. Pokus demonštrantov preniknúť k tamojšiemu srbskému ortodoxnému kláštoru, bol zamedzený silnými policajnými jednotkami a medzinárodnou ochrannou jednotkou KFOR.

V Srbmi obývanej severnej časti Mitrovice boli hodené večer dva molotovove kokteily na obecnú budovu. Neboli spôsobené škody. Pôvodcovia neboli zadržaní, informujú srbské médiá.

Reakcie

Ako reakciu na odstránenie pamätníka možno považovať zničenie 27 srbských náhrobkov v obci Klokot pri Viti (srbsky: Vitina) na juhovýchode Kosova. V Preševe bolo na pondelok oznámené protestné zhromaždenie proti odstráneniu pamätníka.

Pamätník bol zriadený v polovici novembra na pamäť 27 rebelov. Títo boli ako príslušníci albánskej „Oslobodzovacej armády Preševa, Medvedje a Bujanovaca“ (UCPMB) počas viacmesačnej konfrontácie so srbskými bezpečnostnými jednotkami usmrtení na jar 2001. UCPMB presadzovala anektovanie spomínaných troch obcí ku Kosovu.

Preklad Juraj Borský, ::prop
Zdroj: kurier.at

O ::prop

3 komentáre

  1. Zaújmavý článok. Som rád že ste ho poskytli verejnosti na prečítanie. Stránka občanského sdružení Přátelé Srbů na Kosovu kosovoonline.cz ,už dlhšiu dobu nepriniesli ďalšie nové zprávy. Nepochybne budú za tým nejaké problémy.

  2. Prepáčte ak dovolíte ešte raz by som skúsil uviesť podrobnejšie: http://kosovoonline.cz/

  3. kosovo je serbia slovania musia musia drzat spolu to len curinda americky ritolez dokazal zdvihnut ruku proti slovanskym bratom a tak sa vytvoril precedens pre madarov na slovensku

Pridaj komentár