Domov / Hlavná strana / Z domova / Predvolebné zamyslenie

Predvolebné zamyslenie

fico_kiskaBlíži sa nám ďalšie kolo ľudovej zábavky zvanej voľby. Tentoraz je na rade funkcia najvyššia, najváženejšia, najprestížnejšia, nejreprezentatívnejšia – funkcia prezidenta Slovenskej republiky. A voliči majú svoju zábavku. Predháňajú sa v zdôvodňovaní, kto je lepší kandidát a prečo je ten druhý darebák, ktorý nestojí ani za fajku močky.

Mám pre voličov niekoľko otázok, na ktoré snáď dostanem rozumnú odpoveď. Na Slovensku máme demokraciu, to asi nikto nespochybňuje. V demokracii by teda mala byť splnená vôľa väčšiny. Navyše, prezident zastupuje všetkých občanov SR. Prečo teda – čiste hypoteticky – stačí na jeho zvolenie aj ak príde voliť iba jediný volič? Je to demokratické? Má právo sa takto zvolený prezident označovať za reprezentanta Slovenska a Slovákov? A keď väčšina demokraticky nevolí – neznamená to, že vôľou Slovákov je NEMAŤ prezidenta? Ako to teda je?

Prečo sa vôbec nezamýšľame nad spôsobom volieb, ktorý je úplne vadný? Nemal by byť prezidentom iba ten, kto získa vo voľbách 50 % + 1 hlas oprávnených voličov? Nie zúčastnených, ale oprávnených voličov. Tí, ktorí sú odhodlaní ísť vhodiť popísaný papierik do urny (mimochodom – veľmi príhodný názov, pretože v tejto urne končia pozostatky všetkých našich nádejí) už víťazoslávne kričia: „No to by sme sa načakali, kým by prišlo toľko voličov, to by prezident nebol nikdy zvolený!“ Áno. Veľmi správne. Nebol by zvolený ani jeden zo zajtrajších kandidátov – ani Fico, ani Kiska. Bolo by to naozaj pre Slovensko to najhoršie, čo sa mu môže stať? Čo by sa stalo, vypukla by občianska vojna? Skrachoval by slovenský priemysel? Dostali by sme sa razom do doby kamennej? Nie, nestalo by sa absolútne nič.

A teraz si zoberme opačný pohľad. Čo sa stane, ak bude zvolený ľubovoľný z kandidátov – je jedno, či Fico alebo Kiska. Ako budú z toho profitovať občania Slovenska? Budú nižšie dane? Lacnejší chlieb? Kvalitnejšie vzdelanie? Lepšia zdravotná starostlivosť? Viac práce? A opäť musím konštatovať – nestane sa z toho absolútne nič.

Celé tieto voľby sú len ďalší zástupný problém na zalepenie očí voličov. Opäť nemyslia na to, za akú almužnu musia od rána do večera hrdlačiť, že nemajú z čoho zaplatiť elektriku, nájomné, lieky. Miesto toho sa trhajú medzi sebou ako psy, kto bude lepším prezidentom. Presne podľa hesla: Rozdeľuj a panuj…

Autor: Andrij Stryj, www.protiprudu.org

O Andrij Stryj

andrij.stryj@protiprudu.org

7 komentárov

 1. Vždy, keď tento pán napíše, tak je tam toľko sprostostí až-až..Voľby sú demokratický nástroj, môžno sa slobodne rozhodnúť. To nie je ani o chlebe a ani o vode. Zatiaľ máme tento systém, no možno prejdime na kráľovstvo, V Rakúsku a Maďarsku ešte nejaké kráľovské rody sú, ale ani tedy sa voda nezmení na víno a chlieb na slaninu. Alebo stredovek máta tohto pána, zvoľme si najväčšieho samca, jedného sme už tu mali a nezvolili. Neviem či tento autor nevyrastal v Arteku, alebo číta červenú knihovňu alebo je Alicou v ríši rozprávok.Treba sa pozrieť on oknom, rozprávky rozprávať svojim vnukom, ale ani tí by im neuverili, lebo by si vyguglili realitu

  • Pán Stryj je občas mimo. Tak napríklad tvrdí :
   „Na Slovensku máme demokraciu, to asi nikto nespochybňuje.“
   No tak to asi nevie čo dokázali povedať Fico s Lajčákom.
   „Demokraciu treba potlačiť v zárodku.“

 2. Zabudol som, že prop bude mať asi problémy, lebo v čase moratória, odrádzal voličov od volieb

 3. Neviem koľko máš rokov priateľu, ale naivný si asi tak na 17… Nezabudni na jednu múdrosť a netreba ani „googliť“: „Keby voľby mohli niečo zmeniť, dávno by ich zakázali…“
  Alebo inak: „Rovnako ako efekt reklamy na zákazníka, metódy politickej propagandy chcú zvýšiť pocit dôležitosti individuálneho voliča.
  …Erich Fromm
  … Toto je realita. Žiaľ…

  • Ale na priemernych volicov to zabera perfektne. Uplne vidim, na priemernych volicoch s akou baznou na dusi opustaju volebnu miestnost. Oni fakt veria, ze maju moc nieco zmenit, akurat zabudaju, ze nie je z coho vyberat.

 4. Ja to hovorim uz davno, ze su 2 moznosti:
  1. Ze prezidenta zrusime (resp. uplatnime Svajciarsky model, kde funkciu prezidenta zastava na urcitu dobu clen vlady, a po uplynuti doby sa zas clenovia vlady striedaju)
  2. Zmenime parlamentnu demokraciu na prezidentsku. A prezident bude moct priamo dosadzovat ludi do mnozstva funkcii, cim by sa nahradili volby tychto ludi, ale prezident by za nich mal zodpovednost.

  Co sa prezidentskych volieb tyka, ludia do bodky splnili to, co povedal exprezident Ceskej republiky Klaus o prezidentskych volbach v CR. „Ludia si nikoho nezvolia. Ludia iba potvrdia toho, koho im vyberu media.“.
  Myslim, ze najlepsia taktika pre 2. kolo volieb (ktorej som sa drzal), bola neist volit (kedze nebolo koho). Prveho kola som sa zucastnil, kedze tam som si mohol vybrat dobreho kandidata. Prezident by sice (zial) bol zvoleny, ale aspon by sa nemohol ohanat poctom hlasov (ktore aj tak ziskal iba vdaka tomu, ze sa zas volilo proti niekomu, a nie za nieco). Vzdy by mu niekto mohol povedat, „sice si prezident, ale zvolilo ta 10 000 ludi! To si sa zvolil sam + tvoji kamarati a ich rodiny!“.

 5. Vzhľadom na niektoré komentáre nadobúdam presvedčenie, že podstatná časť nášho národa si nič lepšie, ako je pseudodemokratické divadlo ani nezaslúži. Servilných idiotov hľadajú všade na svete a ja sa len čudujem, že sa poniektorí nedáte kúpiť, možno je to jediná cesta, ako zhodnotiť váš „kapitál“…

Leave a Reply