Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Prečo má Singapur najšikovnejšie deti na svete

Prečo má Singapur najšikovnejšie deti na svete

Singapur (CNN) – Je miláčikom učiteľov svetovej úrovne – študent so samými jednotkami, ktorý je najlepším v triede: Singapur je oficiálne krajinou s najšikovnejšími stredoškolákmi na svete.

Akademický úspech krajiny jej pomohol stať sa prosperujúcou ekonomikou a spôsob, akým si vybudovala svoj vzdelávací systém by mohol byť vzorom pre zvyšok sveta.

„Singapur je fascinujúci prípad,“ povedal Marc Tucker, prezident amerického Národného centra pre vzdelávanie a ekonomiku. „Pred druhou svetovou vojnou to bol veľký britský prístav. Keď Británia odišla a zatvoria svoju základňu, Singapur bol v hroznom stave. Dnes je jednou z najvýkonnejších ekonomík na celom svete. Do značnej miery sa mu to podarilo vďaka vzdelávaniu a školeniu.“

Ak bol prechod Singapuru od chudoby k bohatstvu postavený na vzdelávaní, tajomstvom jeho vzdelávacieho systému je kvalita jeho učiteľov. „Vyberajú si svojich učiteľov z najlepších detí vychádzajúcich z ich stredných škôl,“ vysvetlil Tucker.

„Tvorivé použitie vedomostí“

V povojnových rokoch mal Singapur povesť trhu s lacnou a nekvalifikovanou pracovnou silou. Jeho vzdelávaciemu systému stačilo, aby si dal za cieľ všeobecnú gramotnosť. Ale od začiatku 70-tych rokov sa singapurské ekonomické potreby posunuli. Rýchlo sa presunuli smerom k vyspelým technológiám, úradníckym prácam a vzdelávací systém potreboval držať krok. Čoskoro bolo cieľom vzdelanie na svetovej úrovni pre každé dieťa a to znamenalo presun od mechanického učenia k podporovaniu tvorivosti.

„Mali systém neustáleho opakovania, keď to bola jediná možnosť – rýchlo museli rozšíriť vzdelávanie,“ povedal riaditeľ vzdelávania OECD Andreas Schleicher. „Ale keď to dosiahli, boli prvými, kto uvažoval nad tým, čím to je, že naše deti musia byť úspešné… v ekonomike zajtrajška? Jedna vec, ktorá mi bola jasná bola, že svetová ekonomika už neodmeňuje ľudí len za to, čo vedia. Google vie všetko. Svetová ekonomika odmeňuje ľudí za to, čo vedia urobiť s tým, čo vedia. Dôraz na uplatnenie, tvorivé využitie vedomostí je v Singapure a ostatných ázijských krajinách veľmi, veľmi silný.“

Dôležitosť vzdelávania je vštepovaná už v mladom veku – predtým, ako sa deti vôbec dostanú na základnú školu.

„Myslím, že my, vychovávatelia v predškolskom veku sme predprípravou,“ povedala Diana Ong, riaditeľka v Pats Schoolhouse Sembawang Country Club, predškolskom zariadení na severe Singapuru. „My tvoríme základnú predprípravu. Myslím si, že prvé roky v živote dieťaťa sú veľmi dôležité. Takže keď máte veľmi sebavedomé dieťa, jeho sebavedomie ho prenesie aj cez základnú školu. Chcete dieťa nielen šikovné, ale aj húževnaté.“

Schleicher hovorí, že je súčasťou kultúry mnohých ázijských krajín, keď rodičia uprednostnia vzdelanie svojich detí.

„Začína to so zdrojmi, prioritou, ktorú priraďujú vzdelaniu,“ vysvetlil. „V týchto krajinách rodičia a starí rodičia investujú aj svoje posledné zdroje, svoje posledné peniaze do vzdelania svojich detí. Je to otázka priorít. Vo všetkých úrovniach verejnej politiky môžete vidieť, že vzdelanie prichádza prvé. To je vaša budúcnosť.“

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: CNN

O ::prop

28 komentárov

 1. Vzdelanie.
  Áno, vzdelanie a úcta k poznaniu – to je bezpochyby pozitívum každej kultúry, respektíve je to definícia kultúra sama o sebe.

  Ale úspech Singapúru nie je len nejaké zmenenie vzdelávacieho prístupu.
  Singapur je krajina, ktorá ak nie jediná, tak najefektívnejšie a v najvýraznejšej forme presadzuje zásady eugeniky. Podporuje bystrých k zakladaniu rodín, a naopak spodinu odrádza.
  Toto je ta najzaujímavejšia téza Singapúru.

  Singapúr je malá krajina, takže to má niekedy aj ľahšie v prevedení takých zmien a experimentov. Ach, aj Slovensko je malá krajina, Ja viem, ale my nie sme izolovaní na poloostrove, žiaľ. Preto je treba zaviesť tieto eugenické zásady v celej Európe viacmenej naraz.

  Ak niekto chce, možno povedať, že eugenika je technológia. Začnú ju presadzovať aj oficiálne Čína, Japonsko .. potom Amerika, nejaké iné exotické krajiny. Ako vidno, v Singapúre to funguje veľmi dobre. Každá úspešná technológia sa nakoniec presadí.

  • Eugenika aj v europe predsa funguje uz dlho. Akurát že židovská…

   • Áno. Eugenika funguje a bude fungovať vždy.
    Ide len o to, kto ju má právo používať.
    Nejaký čas, nejakých necelých sto rokov, ju bolo v Európe zakázané používať – tak to bude vidieť budúcnosť (ak nejaká bude)

    • Ale nebuď maloverný. Ľahko sa to dá zvrátiť. Len nesmieme sa opustiť my sami. Genetická základňa Slovákov je veľmi silná.

    • Musím Ťa však osoliť. Minule si mal na Dr. Gustáva Husáka bridké slová, teraz Ti v tej súvislosti vravím ako si sa veľmo mýlil aj mýliš. Keď vravíš,že je 100 rokov sa Eugenika nesmela aplikovať. A práve Dr. GUSTÁV HUSÁK JE VZOROVÝ PRÍKLAD EUGENIKA ! Bez ironie a výsmechu. HUSÁKOVE DETI. Čo už môže byť krajšie uznanie ?! Hlas ľudu , hlas boží. A veru vravím Ti, vošiel on do histórie a to na veky. Keby len túto jednu vec urobil v živote, je to pre Slovákov viac ako ktokoľvek iný. To radí Husáka vedľa Dr. Jozefa Tisa, Dr. Štefánika a Ľ.Štúra. on vlastne stvoril moderný Slovenský národ. A z tohto jeho počinu, čerpáme dodnes. Pamätaj Husákove deti. Mám pocit, že aj Ty si jeden z nich.

     • Ako vždy typický nezmysel z tvojej dielne. Husák podporoval pôrodnosť VŠETKÝCH a nielen tých prospešných pre spoločnosť. Ako sa s eugenikou zhodujú obedy pre cigánčatá za korunu, zadarmo školské pomôcky, ktoré si iní museli kupovať (perečníky, školské tašky a pod.), rôzne výhody atď? Prečo nemali obedy za korunu povedzme najlepší žiaci v triede? Toto eugenika rozhodne nie je, ale jej opak – dysgenika. Zvýšil sa počet obyvateľstva, ale na úkor jeho kvality.

     • Milý MR.Prop, čo keby si sa namiesto urážok,sústredil na vecnú stránku? Keďže chcem viesť debatu odpoviem Ti inak o Ty mne. V prvom rade nežijeme v ideálnom svete. Pravda je taká, že v rámci toho co sa dalo reálne podniknúť režim urobil viac ako dosť. Boli pokusy, myslím,že sa udiali, eliminovať rodenie nežiaducich asocialov. Robilo sa to aj tajne s tichým požehnaním „strany a vlády“ a robilo sa to aj oficiálne. Podstatné je však iné, režim Husakov alebo lepšie povedané za Husáka, vyslovene podporoval práve pozitívne príklady doslova šlo o pozitívnu Eugeniku. Nedávali sa byty všetkým ani iné seriózne stimuly. To jednoducho nie je pravda. Dávali sa byty,podnikové štipendiá, podnikové pôžičky, takzv.stabilizačné stimuly práve pre vynikajúcich pracovníkov, hlavne v oblasti technickej a výrobnej. Pre vývojárov a skvelých perspektívnych pracovníkov. Tak to bolo.A to co píšeš o Desiatach a iných sociálnych podporach pre otvorene poviem deťoch z asocialnych vrstiev, toto bolo podmienené práve splnením prísnych podmienok. Čo bola.súčasť výchovy týchto vrstiev a to malo aj výsledky. To však nebola podstata na čom.režim stal. To boli marginalne záležitosti. Podstatné bolo to ze kladne výsledky boli oceňované a človek pracovitý sa mal.naozaj dobre. Aj robotník. Naozaj to tak bolo. A dokonca aj nečlen strany. Samozrejme členovia strany boli protežovaný. A na druhú stranu režim mal eminentný záujem o talentovaných jedincov. Lenivci a všeobecne lumpenproletariat, obecne parazitický ľudia to mali ťažké. Nemám problém priznať v záujme pravdy oprávnené úspechy Husakovmu režimu. Dnes to majú aj veľmi veľmi šikovný ľudia veľmi ťažké.kdezto za Husáka boli veľmi silné eugenicke tendencie a iba tomu vďačíme že Slovensko relatívne dobre ustálo toto šialené drancovanie.

     • „čo keby si sa namiesto urážok…“
      – Konštatovanie, že tvoje tvrdenia sú nezmysel nie je urážka, ale konštatovanie faktu.

      „Boli pokusy, myslím,že sa udiali…“
      – To čo si myslíš je úplne nepodstatné. Dôležité sú fakty

      „Nedávali sa byty všetkým…“
      – Samozrejme, že všetkým sa nedávali. Poctivo pracujúci museli čakať v poradovníkoch, zatiaľ čo asociáli z osád dostávali byty prednostne. Príklad mám pred očami zakaždým, keď idem okolo Luníka IX.

      „Dávali sa byty,podnikové štipendiá, podnikové pôžičky … pre vynikajúcich pracovníkov“
      – Nie je to pravda, boli to skôr výnimky ako pravidlo. V skutočnosti tieto výhody boli udeľované najmä na základe triedneho pôvodu, sociálneho statusu a postoji k režimu, ako na základe schopností.

      „A to co píšeš o Desiatach a iných sociálnych podporach pre otvorene poviem deťoch z asocialnych vrstiev, toto bolo podmienené práve splnením prísnych podmienok.“
      – Ako by povedali bratia za riekou Moravou, „lež jako věž.“ Vieš mi definovať, aké boli tie „prísne podmienky“? Asi také, ako aj v súčasnosti – pretože tieto benefity dostávajú v určitej miere dodnes!

      „Podstatné bolo to ze kladne výsledky boli oceňované a človek pracovitý sa mal.naozaj dobre.“
      – No áno, najmä pokiaľ pracoval ako stranícky ideológ, nestaval sa kriticky ku strane, chodil pravidelne do sprievodu na 1. mája, dával si záväzky ku výročiu VOSR a pod. TOTO bolo oceňované, nie to, že si bol pracovitý. Tvoja pracovitosť bola odmenená jedine tým, že si dostal práce ešte viac a za menej peňazí so slovami – veď si šikovný, ty to zvládneš.

      „Lenivci a všeobecne lumpenproletariat, obecne parazitický ľudia to mali ťažké. “
      – Absolútne nie, pretože väčšina z nich vstúpila do strany, kde robiť nemuseli. Presne ako v SNP – išli radšej do lesov a brali si čo chceli za päť prstov a šiestu dlaň.

      Na záver. Obdivovať Husáka, ktorý má na svedomí desiatky tisíc mŕtvych vďaka SNP, povojnovým čistkám, človeka, ktorý zničil životy tisícom ľudí počas tzv. „normalizácie“ je vyslovené choré. Je to to isté, ako obdivovať Stalina, že vybudoval v ZSSR elektrárne, bez ohľadu na milióny obetí. Ale rozumiem, že poniektorí na komunizmus nedajú dopustiť. Najmä tí, ktorí z neho profitovali. Proste nostalgia.

     • Napísať “ ako vždy typický nezmysel z Tvojej dielne“ , má ďaleko od pravdy a je urážlivý, lebo cieľom je povedať, inými slovami “ si hlupák“. Nič iné, lebo hovoriť nezmysli vždy, neznamená nič iné.
      Netrpím žiadnou nostalgiou a ja som nebol v strane ani nik z mojej rodiny. To mi však nebráni hovoriť o pozitivnej eugenike režimu Dr. HUSÁKA. Povinnost pracovať tu jednoducho bola a bola kontrolovaná. To sú tie prísne podmienky. Pre lumpenproletariát isto. To je jednoducho fakt. Rovnako ako to, že sa platilo lumpenproletariátu za sterilizácie mužov aj žien. A robilo sa to aj načierno. Viem to od lekárov ktorí to robili. To sú fakty. Keď mi to povedala stará pani doktorka, ktorá je dnes už na pravde božej, nemám dôvod o tom pochybovať. Ani nepochybujem. Čo sa týka pozitívnej eugeniky, neboli to žiadne výnimky, bolo to pravidlo. A fakty sú jednoznačné. Nespochybniteĺné a statisticky doložené je kedy sa ľudia brali a mali deti. V mladom veku na 95% do veku 27 rokov . Ja sám som toho dokladom., rovnako moji rodícia. Môj otec ako vynikajúci absolvent bol pozvaný na slávnostny obed k prezidentovi a dostal 4 izbovy statny byt. A nie nebol v strane ani udavač ŠTB. Neskôr si postavil, dnes sa dá povedať vilu. Z platu ale v prvom rade za pomoci štátu. Bol celý systém podpory rodín zo strany štátu. Áno bol dostupný pre každého. PRE VŠETKÝCH. Ako si povedal sám. Ale faktom je , že ho využívali práve tí pracovitý a usilovný. Tak vyrástli vystavné dediny a sídliská v rokoch 60až 87. Bez hypoték. Preto sa mladý a šikovný ľudia mohli brať a zakladať rodiny. Ako inak by si mohla úplná sirota založiť rodinu v 23 rokoch?? A to ešte sa starala o nezletilého brata! Pozri mohol by som tu strúhať formu a hrať machra, nadávaním na režim. Nedá mi to však úcta k prave a prezitému zivotu. Režim mal veĺké nedostatky ale komu česť , tomu česť. Husák nemal na SNP, ziadnu zásluhu, alebo len veĺmi malú. Vyhlásili ho predsa vojaci, musím povedať vsetko luteráni ,😁 v tomto majú zlé jazyky pravdu. Toĺko fakty. A luník IX, bola trošku iná káva, že sa to časom zvrhlo na getto, je takisto fakt, pretože s Lumpenproletaríatom sa žiť nedá. Ale sa vycistilo centrum mesta, pretože predtým bolo Staré mesto Luníkom IX. Na to sa zabúda.

     • Svarga, čo keby sme prešli na inú úrovaň.
      Pozri, ja s Mr. Propom sa zhodneme na 99% dôležitých tém. Vidno, že to ide.
      Prestaň špekulovať a snažiť sa ľudí presvedčiť, aký si prínos a ako ti to myslí – veď to nik nepopiera – pridaj sa ale jednoducho k nám a akceptuj naše názory. Načo vyťahovať Husáka a iné drobnosti? Základná pravda je jasná KAŽDEMU – len si ju niektorí nechcú priznať. Väčšina sa o žiadnu pravdu samozrejme ani nestará, ale tí, čo áno, sú niektorí ako líšky – keď nedočiahnu na hrozno, tvária sa, že ich zaujíma čosi iné.
      V 20. storočí prešla Európa kataklyzmou, ktorej tragické dozvuky možno zažijeme až teraz. Načo sa baviť o drobnostiach – sme tu na to, aby sme ľuďom len pripomínali, čo v podstate dobre vedia.
      No, niektoré veci pripomínať nemôžeme, lebo nám to zakazuje zákon – ale aj o tých každý vie, ktoré sú to a aká je pravda (ak to niekto tu nevie, nech sa ma spýta, rád vysvetlím).

      Takže o čom sa stále hádať a debatiť? Minulosť je jasná a čo by bolo treba zaviesť je tiež jasné. Ja, aj keby som nejako mohol, by som nechcel nejak masovo presviedčať ľudí – ak na tieto veci neprídu sami, tak si zaslúžia to, čo dostanú od svojich súčasných otrokárov – teda zničenie a smrť..

      Bolo by dobré, aby bol internet už klub – spolok ľudí, ktorí majú úroveň.

     • Milý Norman, ja som sa k Vám pridal dávno. Môj cieľ nie je si tu liečiť komplexy, aký som , či chcem sa zdať v očiach „obecenstva“. „Hádam sa “ tu preto, že nie je až tak jasná minulosť ! V tom je ten problém ! O to tu ide. Naši nepriatelia nás presvedčili o našej bezcennosti a ničotnosti. Bohužiaľ vidime to všade okolo seba. Klasický príklad a veĺmi aktuálny je dnes možný predaj bývalého VSŽ , dnešného USS Košice. Po kúpe VSŽ za cenu hokejistu (35 mio), keď len na VSŽ účte bola hotovosť (250 mio)!!!!! A kde bola cena za samotnú firmu??? A tak sa USX zo dňa na deň dostal zo straty 125 do plusu 125 mio$.😁😁😁 a dnes po viac ako 10 rocných daňových prazdninách a doslova drancovaní a tunelovaní firmy, keď sa nič neinvestovalo je zrazu predajná cena 1500 mio $. Čiže keď predávalo Slovensko tak cena VSŽ , očistené od dlhov , z daňovými prázdninami, dotáciami, atd, atd,atd… bola 35 mio$ s modernizovanymi linkami!! Ale keď už predáva USX tú istú firmu , paradoxne tú istú( čo po 16 rokoch) vôbec nie je dobre( vytunelované, vydojené) s povyhadzovanými 4000 zamestnancami je už zrazu 43x vyššia. To je nárast 4300%. Prečo o tom píšem? Lebo to je to isté ako s Husákom. Lebo Rezeš, lebo Husák, lebo Mečiar…
      Ale tu nejde ani o Rezeša ani o Husáka, ani o Mečiara a dokonca ani o Fica. Ide o národ o našu vlasť. A keď to nepochopíme tak sa prípad VSŽ, bude opakovať dovtedy, kým neprídeme o všetko. Musíme byť hrdý na seba a svoje , inak to skončíme ako s VSŽ. Preto Husák nie je marginálna záležitost ani nepodstatná epizóda.
      Ako povedal klasik, keď ten obraz visí u cudziehomje to NIČ, ale keď si ho zavesím ja , už je to zrazu VEĽDIELO, galaktického významu.
      Tak láskovo nevylievajme z vodou ( ideológiou) z vaničky(Slovensko) aj to dieťa( Šlovenský národ). Snád sme sa pochopili.

     • Minulosť je vždy určitým spôsobom skresľovaná. Obvykle v prospech pozitívnych spomienok. To sa týka obdobia, ktoré sme zažili. Je však zvláštne, že ja nejak pozitívne spomienky na obdobie spred roka 1989 nemám. Práve naopak. Spomínam si na to, ako sme ako mladá rodina nemali čo do úst, na výplatnej páske som mal občas dvojciferné sumy – a nie preto, že by som mal nejaké obrovské pôžičky alebo súdne exekúcie, spomínam si, ako sa mi vysmieval každý s červenou knižkou, že aký som hlúpy a nevstúpim do strany, hneď by som sa mal lepšie. Ani môj otec nechodil na obedy s prezidentom (Zápotocký?), ani vilu si nemohol dovoliť postaviť, dokonca ani domček. A to po práci na smeny vo VSŽ ešte musel chodiť brigádovať a stavať sídliská po Košiciach. Veď ja si ho z tej doby ani poriadne nepamätám. Výsledok? V podstate sa upracoval k smrti, v dôchodku si požil iba pár rokov. Ale chápem, že niekto má spomienky iné.

      Čo sa týka odpredaja VSŽ, súhlasím s tým, že to bol predaj sliepky znášajúcej zlaté vajcia. Ale všetko ostatné je lož. Železiarne možno mali na účte dosť peňazí, ale aj zato mnoho dlhov. Úplne bežne v tej dobe brali materiál s podmienkou splatnosti minimálne 90 dní, často aj 180. Bola to sliepka, ktorá znášala zlaté vajcia, ale do košíka vyvolených. VSŽ mal odkúpiť štát.

     • 😁😁Otec nechodil na obed s prezidentom. Nie. Napísal som , že ako vynikajúci absolvent bol pozvaný na obed s prezidentom. Raz. Viem to preto, že som mu medzi dokumentami našiel odlozenú pozvánku. Je mi ľúto, že Váš otec mal tažký život. Neviem o takých osudoch ľudí pracujúcich vo VSŽ. Skôr tam poznám úplne iné osudy. Od detstva som vnímal VSŽťákov ako privilegovaných ľudí. A Tí, čo boli pri koryte sa mali aj vtedy strašne dobre. Už za socializmu kradli. Nie síce toĺko ako neskôr ale vždy. Súhlasím s Vami, že ľudia s červenou knižkou to mali ľahšie. Je to pravda. Ale môj otec mi vždy vravel, keď som poukazoval,,aha oni majú:“ No vidíš, Ty nemáš, Ty si iný.😁“. Bol to posmech, na mňa to malo ten účinok, že som sa im aj tak chcel aspoň vyrovnať. Časom sa vo mne vyvinul taký „masochizmus“, Vy boľševici ste pretláčaní ale ja budem aj tak lepší. A možno to bol len obyčajný testosterón , fakt je , že sa vo mne vyvinula až „triedna“ nenávisť voči nim. Dnes sa na to tak nedívam a trošku sa za to aj hanbím. Naučil som sa dívať aj na nich inak. Aj medzi nimi som našiel rôznych ľudí, rôzne osudy, rôzne životy. Vieš, niekto je šikovný, jednoducho vie gazdovať aj z mála dokáže veľa. Niekto je menej šikovný v tomto. Človek má veľa stránok a veľa prejavov. Nesúdim ľudí podľa majetku ale charakteru. Ja naozaj vnímam normalizáciu ako najkrajšie obdobie nášho života. Mojej rodiny sa netýkala, neboli sme straníci, život bol pohodový. A čo si robili komunisti? Nuž mojá rodina sa na to dívala, takto. TAĶ VÁM TREBA, VY PRASCE , LEN SA DOBRE NAVZÁJOM ZNIČTE. Nemali sme s nimi žiaden súcit, naopak, dobre Vám tak.smiali sme sa im. Hovorím to priamo. A prečo nie. Predtým nám pili krv a potom ochutnali svoju súdružskú medicínu. Aspoň vedeli aké to je. Celkove však to nebolo zlé, naopak , že niekto bol pri lopate, to im len prospelo. Dnes je ďaleko, ďaleko horšia doba. Vo všetkých smeroch. Surovšia, prímitívnejšia. Toĺko zničených ľudskych osudov na SVK ešte nebolo. Snáď len za Rákociho.
      Aj v tom súhlasím, že VSŽ, mal odkúpiť štát. V jednom však sa mýlite. VSŽ bola už pred odpredajom do rúk USX, de facto a de jure štátna firma!!!!!! Štát zničil VSŽ. Gabriel Eichler zastupoval štát. V dobe predaja boli dlhy VSŽ k imaniu velmi malé. Áno VSŽ, mali dlhú dobu splatnosti. To robia všetky velké firmy. Poviem Vám tajomstvo, dnes je to v pripade USX, ešte horšie. A dokonca v Holandsku má väčšina veĺkých firiem splatnosť 1 slovom jeden rok. Áno, je to neuveriteĺné, ale je to pravda, platia s ročným oneskorením. To v praxi znamená, že sa nová firma ťažko može zapojiť, do toho kolotoča. Lebo tie staré, už v tom fičia dlho.😁😁😁😁 ale nový to neprežijú.
      Komunisti nás len tak hladkali. Nehovorím o rokoch 1948 až 1963. Ale potom. Do 1963 to bolo zlé, veĺmi zlé. A rok 1968? To bol len obyčajný pokus o sionistický prevrat. Nevyšiel. Zato v roku 1989 áno! Vysledok poznáme.

     • K tomu socializmu.
      K socializmu dodám jednu poznámku. Treba totiž uviesť pre tých, čo ho nezažili, niečo, čo, im ho naozaj priblíži.
      bola to doba podobných ba až rovnakých zmrdov vo vedení, ako aj dnes. Neboli o nič menší.
      A to „ako aj dnes“ nemyslím Smer, ale najmä tie arogantné pseudopravicové bravčové papule, od Dzurindu až po Kisku.

      Chápete, vážení?
      Niet cesty späť 🙂

  • A kam sa zaraďuješ ty sám Norman bez mena? Podľa toho čo píšeš medzi „spodinu“ určite nie, veď ako inak že? Ale niečo ti prezradím. Nie je dôležité kam sa zaraďuješ sám, ale to kam ťa radí tvoje okolie. A mimochodom, aj svojím prejavom si sám vytváraš svoje zaradenie. Na môj názor , kam by som ´ta zaradil ja, sa radšej nepýtaj, nepáčilo by sa ti to.

   • Nerozumiem, čo je príčina Vašej zlosti. Norman má v náhľade na eugeniku isto pravdu. Na Slovensku je predsa známa pravda, že ľudia ktorí sa nedajú označit ani za spodinu sa rozmnožujú ako potkany a naopak ľudia na ktorých stojí spolocnosť deti nemajú alebo ich majú málo. A práve parazitujúca spodina ničí našu spoločnosť. Je to zvrátené a choré. Aby sa pracujúci starali parazítom o deti a nemohli sa starať o svoj život. Dokonca aby sa táto skutočnosť nesmela ani pomenovať ako dokumentujete aj Vy ! Celé a všetko zle. Doslova zvrátené.

   • Iste, nie je dôležité, kto sa kam zaraďuje sám, ale kam ho zaraďuje spoločnosť a ako je pre ňu prospešný, pani Alena bez mena. Ale nemôžete poprieť, že „spodina“ existuje. Nie je to žiaden fiktívny pojem. Spodina sa dá regulovať mnohými spôsobmi a jedným z nich je aj eugenika. Nanešťastie mnoho ľudí – najmä z radov intelektuálnej „spodiny“ (existuje viac druhov spodiny, ako sa mi podarilo úspešne naznačiť) – nechápe, že to neznamená hneď vraždenie mentálne retardovaných, ale že existuje aj niečo ako pozitívna eugenika. V nej ide o podporu práve tej časti obyvateľstva, ktorá je pre spoločnosť prínosom. A je to také jednoduché – pôžičky na byt, podpora pri narodení dieťaťa, podpora pri vzdelávaní detí… Nevidím nič zlého na tom, ak spoločnosť investuje do ľudí, ktorí sú pre nás prínosom namiesto toho, aby sa nalievali peniaze do ľudí, ktorí v najlepšom prípade nebudú pre spoločnosť záťažou.

   • Aha. Aká starožitná dnes už neobvyklá opozícia
    Niekto mi tu naznačuje, že pretože píšem, že jestvuje spodina, som spodina.
    To je takmer paradox. Takže ja nemám právo určovať, čo je a čo nie je spodina, ale niekto iný už mňa zaraďovať môže.

    A súvisí to aj s druhou vecou, milá Alica –
    „Nie je dôležité kam sa zaraďuješ sám, ale to kam ťa radí tvoje okolie.“.
    Nuž, každý, kto sa naozaj obzerá po tom, kam ho radí jeho okolie, sa do troch rokov zblázni (niektorí filozofi tvrdia, že sa to naozaj aj u 90% spoločnosti stalo).
    Preto si dovolím to opraviť – je to presne naopak. Nie je vôbec dôležité, čo si o tebe myslí dav, ale čo môžeš o sebe povedať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
    To je dôležité.

    (nemusí sa ale nik báť, v tomto osobnom hodnotení sa osobne tiež neradím nejako vysoko, ale určite sa nebudem riadiť tým, čo si myslí nejaké okolie. Ako sa hovorí, vyskúšal som oboje, nedá sa porovnať)

 2. Je to aj a predovsetkym vztah k deťom. Singapúr je isté špecifikum. Singapúrska národnost neexistuje. Singapúr ťahajú predovsetkým Číňania. A to je to vo co go!:) aj tu v článku vystupuje pani Diana Ong. Čiže Čiňanka. Číňania milujú svoje deti ako každý clovek ale vedia že musia byť voči nim náročný. Eugenika sa totiž prejavuje predovšetkym v tom, že musia prejsť náročným výberom od mala. A to znamená dusiť, hníetiť, vyradzovať, triediť. To bolo voĺakedy aj u nás. Voĺakedy. Davno. Pred rokom 1989. Keď som bol dieťa. Gymnázii bolo v meste pár. Detí bolo tisíce. Univerzít málo. Na dobré gymnázia bol výber v pomere 12 detí na jedno miesto. 12 :1.!!!!!
  A dalej napríklad na medicínu z tychto gymnázii bolo 14:1!!!! A TO ZNAMENÁ, že lekár alebo iný žiadaný odborník prešiel výberom v tomto prípade 12×14=168 ku 1. V podstate sa na medicínu sa dostali iba najlepší z najlepší z najlepších.
  Toto je dnes pasé. Mŕtve. Dávno neplatné. Gymnázií je ako s…k, detí je málo, univerzít a vysokých škôl za každým plotom. Detí už nie sú buzerované, dusené, triedené, tríbené a naviac šialene veľa pribudlo dementov a degenerátov. Moja mama bola detská lekárka a ona sa napriklad neučila, že existuje autizmus!!!! PRETOŽE AUTIZMUS V 50 TYCH ROKOCH NEEXISTOVAL! A dnes je strašne veĺa autistov a inych detí s postihnutím. Naviac medicína zachraňuje aj deti ktoré mali umrieť. Zachránia ich ale za akú cenu a načo? Noviny sú plné srdcervúcich príbehov ako sa rodícia starajú o dementné a poškodené deti. Nič z nich nebude a vyšledok je katatrofa. Tragédie. Znicené osudy. Rodičov aj detí. A tak to ide ďalej. Učiteĺ je dnes úbožiak, bez autority, chudák. Tak sa nedá vychovávať. A teraz útoči transgender, gender, LGBTI.
  Skrátka je to v prdeli. Bohužial. A preto nás predbieha Singapur, postavený na klanovom systéme, kde je rodina a autorita všetkým. A to pišlo zo starej Činy.

 3. A keď píšem 168 ku 1. Neznamená to, že každé 168 me dieťa bolo lekárom. Pretože už na gymnázia bol výber. V podstate iba výborné študujúce deti sa mohli hlásiť na Gymnázium. To znamená vyznamenané s priemerom do 1,5. Korupcia bola tým pádom okrajový jav. Môj odhad je pod 5 %. A tieto deti rozhodne nešli ani na medicínu ani informatiku. Dnes je masový jav korupcia. Všade. Aj vo vzdelavaní. Môj príbuzný je významný vysokoškolský profesor, dnes už pravda emeritný a honoris causa. A vždy mi hovorí, že za jeho éry bolo v ČSR, 168 profesorov toľko ako bolo generálov ! Univerzitný profesor s veľkým doktorátom bol niekto a Akademik bol ako zjavenie. Akademik bol na celej univerzite jediný.
  Dnes je profesorov ako procesorov😁. Gymnázií ako ZDŠ iek, vysokých škol ako smetia. A ja sám som si všimol, ako upadla úroveň absolventov univerzít. V podstate úroveň absolventa univerzity dnes zodpovedá úrovni absolventa gymnázia z dávna. A ono to vidieť, na všetkom. Dnes je lekár alebo inžinier nič, česť výnimkám. Voľakedy to bol pán. Vo všetkom. Dnes je to smiešny pajác s natrčenou paprčou. Bez kultúry, bez vkusu. Vidno, že nemal detskú izbu. Svoloč. Darmo by ste u neho doma hľadali perzský koberec, strieborný príbor,porcelán, remeselný nábytok či diela starých majstrov na stenách. Ani by to nepoznal. Do múzea , galérie, na koncert nechodí. Načo. Nemá potrebu. Ako vravím svoloč so sebavedomím ale bez kvality. Tam sme to dopracovali za 27 rokov slobody a humanity. Ako vraví klasik : “ malý dvor a veľký bič.“
  Voľakedy bola ČSR v prvej 10 ke sveta a kde sme dnes?? V kerej onej … stovke?? 😀😀😀
  To je výsledok znalostnej spoločnosti. Osprostenie.

 4. A ešte jedna vážna vec. Absencia vojenskej služby. Má to dvojaký disgenický efekt psychický a fyzický. Fyzický je jasný na prvý pohľad na ulicu. Pekného muža ani nevidieť. Celá moja generácia športovala. Takisto generácia mojich rodičov. Môj otec, hrával do 75 rokov futbal 2x týždenne stará partia univerzitných „tigrov“. Dá sa povedať športovali až do konca. Dnes chlapci berú anaboliká a sú to len naliate klobásy bez vlastného testosterónu a s pŕázdnymi semeníkmi. Hrajú sa na samcov ale sú chemicky vykastrovaný. Čaptavý, šmatľavý, čambalavý a ochabnutý.
  Psychický dopad ešte vážnejší. Chlapci neprešli sitom vojenskej služby stresom práce s ľudmi. A takisto to vidieť, na morálke na psychike. Vo Švajciarsku keď sa baví niekto s niekým tak sú to dôstojníci a rovnaké je to aj v Izraeli. A tak to bolo aj u nás. Voľakedy. Zlatý socializmus. Bohužiaĺ.

  • Vidím, že si gentleman, fyziognómiu a športového ducha druhej polovice ľudstva preventívne radšej ani nediskutuješ. 🙂

   • Ženy nie sú v týchto sférach tak dobite ako my muži. Hoci pravda je taká že spoločnosť je rozložená viac práve cez ženy. Staré príslovie hovorí,že žena drží tri rohy stola. Preto sa rozbíjanie starej spoločnosti sustredilo na ženy. Cez feminizmus to šlo veľmi rýchlo. K tomu mam jednu historku zo života. Jedna známa sa vydala do Kalifornie. Poviem rovno na inzerat, nebola práve krásna medzi Slovenkami. Ale.na USA ušla. Zobrala si chlapa v najlepších rokoch. Tam však urobila vietor.:-). Chodili ju očumovat zenichovi kamoši. Lebo boli šokovaný,že žena sa stará!!! Už tie americké feministicke degeneraty sú na dve veci na nič a na houby.

    • Je pravda v oveľa väčšej miere ako chlapi podliehajú hlavnému prúdu myslenia, opakovaniu, opičeniu sa a majú tendenciu viac poslúchať alfa samca. Asi keď alfa neprodukuje dostatočne konzistentnú ideológiu a vzor, tak je s nimi zle.

    • Či práve preto v USA nepotrebujú kontinuálnu migráciu, aby tam vôbec mali ľudské samičky a odmietli túto na 80-90 percent mužskú imigráciu z blízkeho východu? Neviem ako sú na tom ľudské, ale šimpanzie samičky v určitom pohlavne dospelom veku majú tendenciu migrovať.

     • Ten kto riadi USA, to robi presne naopak. Nerobí to čo USA potrebuje ale to co USA zabíja. Presne ako v EU. Takisto oslavuje , že farebný su vo väčšine. Voľba Trumpa je posledný vzdor aj voči tomu. Keby to nechali na občanov, Tí by to najradšej riešili dovozom samičiek z OSTBlocku.😁 už existujú agentúry, ktoré sa zaoberajú dovozom samičiek. Z Ruska, Ukrajiny,Moldavska, …veď kto by chcel tučnú, rozožratú , lenivú a papuĺnatú ale sprostúfeministku? No a tak vyzerá väčšina žien v USA. A ich hobby je shopping !😁

 5. Zaujímavá diskusia. Bolo by zaujímavé ako to funguje v Idlibe, tam štát asi absentuje najviac. Ale čo to tu vypisujem, však najmenej štátu na zemeguli máme hneď vedľa seba. Dnešná Ukrajina je takmer neštát.

 6. Ešte som si všimol, že vo svete sa experimentuje so stiahnutím hotovosti. Veľmi sa divím, že to neskúšajú na nás ale práve v Indii a vo Venezuele. http://www.hlavnespravy.sk/venezuela-po-stiahnuti-100-bolivarovej-bankovky-vypukli-nepokoje-a-rabovanie/873946

Pridaj komentár