Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Prečo má Singapur najšikovnejšie deti na svete

Prečo má Singapur najšikovnejšie deti na svete

Singapur (CNN) – Je miláčikom učiteľov svetovej úrovne – študent so samými jednotkami, ktorý je najlepším v triede: Singapur je oficiálne krajinou s najšikovnejšími stredoškolákmi na svete.

Akademický úspech krajiny jej pomohol stať sa prosperujúcou ekonomikou a spôsob, akým si vybudovala svoj vzdelávací systém by mohol byť vzorom pre zvyšok sveta.

„Singapur je fascinujúci prípad,“ povedal Marc Tucker, prezident amerického Národného centra pre vzdelávanie a ekonomiku. „Pred druhou svetovou vojnou to bol veľký britský prístav. Keď Británia odišla a zatvoria svoju základňu, Singapur bol v hroznom stave. Dnes je jednou z najvýkonnejších ekonomík na celom svete. Do značnej miery sa mu to podarilo vďaka vzdelávaniu a školeniu.“

Ak bol prechod Singapuru od chudoby k bohatstvu postavený na vzdelávaní, tajomstvom jeho vzdelávacieho systému je kvalita jeho učiteľov. „Vyberajú si svojich učiteľov z najlepších detí vychádzajúcich z ich stredných škôl,“ vysvetlil Tucker.

„Tvorivé použitie vedomostí“

V povojnových rokoch mal Singapur povesť trhu s lacnou a nekvalifikovanou pracovnou silou. Jeho vzdelávaciemu systému stačilo, aby si dal za cieľ všeobecnú gramotnosť. Ale od začiatku 70-tych rokov sa singapurské ekonomické potreby posunuli. Rýchlo sa presunuli smerom k vyspelým technológiám, úradníckym prácam a vzdelávací systém potreboval držať krok. Čoskoro bolo cieľom vzdelanie na svetovej úrovni pre každé dieťa a to znamenalo presun od mechanického učenia k podporovaniu tvorivosti.

„Mali systém neustáleho opakovania, keď to bola jediná možnosť – rýchlo museli rozšíriť vzdelávanie,“ povedal riaditeľ vzdelávania OECD Andreas Schleicher. „Ale keď to dosiahli, boli prvými, kto uvažoval nad tým, čím to je, že naše deti musia byť úspešné… v ekonomike zajtrajška? Jedna vec, ktorá mi bola jasná bola, že svetová ekonomika už neodmeňuje ľudí len za to, čo vedia. Google vie všetko. Svetová ekonomika odmeňuje ľudí za to, čo vedia urobiť s tým, čo vedia. Dôraz na uplatnenie, tvorivé využitie vedomostí je v Singapure a ostatných ázijských krajinách veľmi, veľmi silný.“

Dôležitosť vzdelávania je vštepovaná už v mladom veku – predtým, ako sa deti vôbec dostanú na základnú školu.

„Myslím, že my, vychovávatelia v predškolskom veku sme predprípravou,“ povedala Diana Ong, riaditeľka v Pats Schoolhouse Sembawang Country Club, predškolskom zariadení na severe Singapuru. „My tvoríme základnú predprípravu. Myslím si, že prvé roky v živote dieťaťa sú veľmi dôležité. Takže keď máte veľmi sebavedomé dieťa, jeho sebavedomie ho prenesie aj cez základnú školu. Chcete dieťa nielen šikovné, ale aj húževnaté.“

Schleicher hovorí, že je súčasťou kultúry mnohých ázijských krajín, keď rodičia uprednostnia vzdelanie svojich detí.

„Začína to so zdrojmi, prioritou, ktorú priraďujú vzdelaniu,“ vysvetlil. „V týchto krajinách rodičia a starí rodičia investujú aj svoje posledné zdroje, svoje posledné peniaze do vzdelania svojich detí. Je to otázka priorít. Vo všetkých úrovniach verejnej politiky môžete vidieť, že vzdelanie prichádza prvé. To je vaša budúcnosť.“

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: CNN

O ::prop

27 komentárov

 1. Vzdelanie.
  Áno, vzdelanie a úcta k poznaniu – to je bezpochyby pozitívum každej kultúry, respektíve je to definícia kultúra sama o sebe.

  Ale úspech Singapúru nie je len nejaké zmenenie vzdelávacieho prístupu.
  Singapur je krajina, ktorá ak nie jediná, tak najefektívnejšie a v najvýraznejšej forme presadzuje zásady eugeniky. Podporuje bystrých k zakladaniu rodín, a naopak spodinu odrádza.
  Toto je ta najzaujímavejšia téza Singapúru.

  Singapúr je malá krajina, takže to má niekedy aj ľahšie v prevedení takých zmien a experimentov. Ach, aj Slovensko je malá krajina, Ja viem, ale my nie sme izolovaní na poloostrove, žiaľ. Preto je treba zaviesť tieto eugenické zásady v celej Európe viacmenej naraz.

  Ak niekto chce, možno povedať, že eugenika je technológia. Začnú ju presadzovať aj oficiálne Čína, Japonsko .. potom Amerika, nejaké iné exotické krajiny. Ako vidno, v Singapúre to funguje veľmi dobre. Každá úspešná technológia sa nakoniec presadí.

  • A kam sa zaraďuješ ty sám Norman bez mena? Podľa toho čo píšeš medzi „spodinu“ určite nie, veď ako inak že? Ale niečo ti prezradím. Nie je dôležité kam sa zaraďuješ sám, ale to kam ťa radí tvoje okolie. A mimochodom, aj svojím prejavom si sám vytváraš svoje zaradenie. Na môj názor , kam by som ´ta zaradil ja, sa radšej nepýtaj, nepáčilo by sa ti to.

   • Nerozumiem, čo je príčina Vašej zlosti. Norman má v náhľade na eugeniku isto pravdu. Na Slovensku je predsa známa pravda, že ľudia ktorí sa nedajú označit ani za spodinu sa rozmnožujú ako potkany a naopak ľudia na ktorých stojí spolocnosť deti nemajú alebo ich majú málo. A práve parazitujúca spodina ničí našu spoločnosť. Je to zvrátené a choré. Aby sa pracujúci starali parazítom o deti a nemohli sa starať o svoj život. Dokonca aby sa táto skutočnosť nesmela ani pomenovať ako dokumentujete aj Vy ! Celé a všetko zle. Doslova zvrátené.

   • Iste, nie je dôležité, kto sa kam zaraďuje sám, ale kam ho zaraďuje spoločnosť a ako je pre ňu prospešný, pani Alena bez mena. Ale nemôžete poprieť, že „spodina“ existuje. Nie je to žiaden fiktívny pojem. Spodina sa dá regulovať mnohými spôsobmi a jedným z nich je aj eugenika. Nanešťastie mnoho ľudí – najmä z radov intelektuálnej „spodiny“ (existuje viac druhov spodiny, ako sa mi podarilo úspešne naznačiť) – nechápe, že to neznamená hneď vraždenie mentálne retardovaných, ale že existuje aj niečo ako pozitívna eugenika. V nej ide o podporu práve tej časti obyvateľstva, ktorá je pre spoločnosť prínosom. A je to také jednoduché – pôžičky na byt, podpora pri narodení dieťaťa, podpora pri vzdelávaní detí… Nevidím nič zlého na tom, ak spoločnosť investuje do ľudí, ktorí sú pre nás prínosom namiesto toho, aby sa nalievali peniaze do ľudí, ktorí v najlepšom prípade nebudú pre spoločnosť záťažou.

   • Aha. Aká starožitná dnes už neobvyklá opozícia
    Niekto mi tu naznačuje, že pretože píšem, že jestvuje spodina, som spodina.
    To je takmer paradox. Takže ja nemám právo určovať, čo je a čo nie je spodina, ale niekto iný už mňa zaraďovať môže.

    A súvisí to aj s druhou vecou, milá Alica –
    „Nie je dôležité kam sa zaraďuješ sám, ale to kam ťa radí tvoje okolie.“.
    Nuž, každý, kto sa naozaj obzerá po tom, kam ho radí jeho okolie, sa do troch rokov zblázni (niektorí filozofi tvrdia, že sa to naozaj aj u 90% spoločnosti stalo).
    Preto si dovolím to opraviť – je to presne naopak. Nie je vôbec dôležité, čo si o tebe myslí dav, ale čo môžeš o sebe povedať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
    To je dôležité.

    (nemusí sa ale nik báť, v tomto osobnom hodnotení sa osobne tiež neradím nejako vysoko, ale určite sa nebudem riadiť tým, čo si myslí nejaké okolie. Ako sa hovorí, vyskúšal som oboje, nedá sa porovnať)

 2. Je to aj a predovsetkym vztah k deťom. Singapúr je isté špecifikum. Singapúrska národnost neexistuje. Singapúr ťahajú predovsetkým Číňania. A to je to vo co go!:) aj tu v článku vystupuje pani Diana Ong. Čiže Čiňanka. Číňania milujú svoje deti ako každý clovek ale vedia že musia byť voči nim náročný. Eugenika sa totiž prejavuje predovšetkym v tom, že musia prejsť náročným výberom od mala. A to znamená dusiť, hníetiť, vyradzovať, triediť. To bolo voĺakedy aj u nás. Voĺakedy. Davno. Pred rokom 1989. Keď som bol dieťa. Gymnázii bolo v meste pár. Detí bolo tisíce. Univerzít málo. Na dobré gymnázia bol výber v pomere 12 detí na jedno miesto. 12 :1.!!!!!
  A dalej napríklad na medicínu z tychto gymnázii bolo 14:1!!!! A TO ZNAMENÁ, že lekár alebo iný žiadaný odborník prešiel výberom v tomto prípade 12×14=168 ku 1. V podstate sa na medicínu sa dostali iba najlepší z najlepší z najlepších.
  Toto je dnes pasé. Mŕtve. Dávno neplatné. Gymnázií je ako s…k, detí je málo, univerzít a vysokých škôl za každým plotom. Detí už nie sú buzerované, dusené, triedené, tríbené a naviac šialene veľa pribudlo dementov a degenerátov. Moja mama bola detská lekárka a ona sa napriklad neučila, že existuje autizmus!!!! PRETOŽE AUTIZMUS V 50 TYCH ROKOCH NEEXISTOVAL! A dnes je strašne veĺa autistov a inych detí s postihnutím. Naviac medicína zachraňuje aj deti ktoré mali umrieť. Zachránia ich ale za akú cenu a načo? Noviny sú plné srdcervúcich príbehov ako sa rodícia starajú o dementné a poškodené deti. Nič z nich nebude a vyšledok je katatrofa. Tragédie. Znicené osudy. Rodičov aj detí. A tak to ide ďalej. Učiteĺ je dnes úbožiak, bez autority, chudák. Tak sa nedá vychovávať. A teraz útoči transgender, gender, LGBTI.
  Skrátka je to v prdeli. Bohužial. A preto nás predbieha Singapur, postavený na klanovom systéme, kde je rodina a autorita všetkým. A to pišlo zo starej Činy.

 3. A keď píšem 168 ku 1. Neznamená to, že každé 168 me dieťa bolo lekárom. Pretože už na gymnázia bol výber. V podstate iba výborné študujúce deti sa mohli hlásiť na Gymnázium. To znamená vyznamenané s priemerom do 1,5. Korupcia bola tým pádom okrajový jav. Môj odhad je pod 5 %. A tieto deti rozhodne nešli ani na medicínu ani informatiku. Dnes je masový jav korupcia. Všade. Aj vo vzdelavaní. Môj príbuzný je významný vysokoškolský profesor, dnes už pravda emeritný a honoris causa. A vždy mi hovorí, že za jeho éry bolo v ČSR, 168 profesorov toľko ako bolo generálov ! Univerzitný profesor s veľkým doktorátom bol niekto a Akademik bol ako zjavenie. Akademik bol na celej univerzite jediný.
  Dnes je profesorov ako procesorov?. Gymnázií ako ZDŠ iek, vysokých škol ako smetia. A ja sám som si všimol, ako upadla úroveň absolventov univerzít. V podstate úroveň absolventa univerzity dnes zodpovedá úrovni absolventa gymnázia z dávna. A ono to vidieť, na všetkom. Dnes je lekár alebo inžinier nič, česť výnimkám. Voľakedy to bol pán. Vo všetkom. Dnes je to smiešny pajác s natrčenou paprčou. Bez kultúry, bez vkusu. Vidno, že nemal detskú izbu. Svoloč. Darmo by ste u neho doma hľadali perzský koberec, strieborný príbor,porcelán, remeselný nábytok či diela starých majstrov na stenách. Ani by to nepoznal. Do múzea , galérie, na koncert nechodí. Načo. Nemá potrebu. Ako vravím svoloč so sebavedomím ale bez kvality. Tam sme to dopracovali za 27 rokov slobody a humanity. Ako vraví klasik : “ malý dvor a veľký bič.“
  Voľakedy bola ČSR v prvej 10 ke sveta a kde sme dnes?? V kerej onej … stovke?? ???
  To je výsledok znalostnej spoločnosti. Osprostenie.

 4. A ešte jedna vážna vec. Absencia vojenskej služby. Má to dvojaký disgenický efekt psychický a fyzický. Fyzický je jasný na prvý pohľad na ulicu. Pekného muža ani nevidieť. Celá moja generácia športovala. Takisto generácia mojich rodičov. Môj otec, hrával do 75 rokov futbal 2x týždenne stará partia univerzitných „tigrov“. Dá sa povedať športovali až do konca. Dnes chlapci berú anaboliká a sú to len naliate klobásy bez vlastného testosterónu a s pŕázdnymi semeníkmi. Hrajú sa na samcov ale sú chemicky vykastrovaný. Čaptavý, šmatľavý, čambalavý a ochabnutý.
  Psychický dopad ešte vážnejší. Chlapci neprešli sitom vojenskej služby stresom práce s ľudmi. A takisto to vidieť, na morálke na psychike. Vo Švajciarsku keď sa baví niekto s niekým tak sú to dôstojníci a rovnaké je to aj v Izraeli. A tak to bolo aj u nás. Voľakedy. Zlatý socializmus. Bohužiaĺ.

  • Vidím, že si gentleman, fyziognómiu a športového ducha druhej polovice ľudstva preventívne radšej ani nediskutuješ. 🙂

   • Ženy nie sú v týchto sférach tak dobite ako my muži. Hoci pravda je taká že spoločnosť je rozložená viac práve cez ženy. Staré príslovie hovorí,že žena drží tri rohy stola. Preto sa rozbíjanie starej spoločnosti sustredilo na ženy. Cez feminizmus to šlo veľmi rýchlo. K tomu mam jednu historku zo života. Jedna známa sa vydala do Kalifornie. Poviem rovno na inzerat, nebola práve krásna medzi Slovenkami. Ale.na USA ušla. Zobrala si chlapa v najlepších rokoch. Tam však urobila vietor.:-). Chodili ju očumovat zenichovi kamoši. Lebo boli šokovaný,že žena sa stará!!! Už tie americké feministicke degeneraty sú na dve veci na nič a na houby.

    • Je pravda v oveľa väčšej miere ako chlapi podliehajú hlavnému prúdu myslenia, opakovaniu, opičeniu sa a majú tendenciu viac poslúchať alfa samca. Asi keď alfa neprodukuje dostatočne konzistentnú ideológiu a vzor, tak je s nimi zle.

    • Či práve preto v USA nepotrebujú kontinuálnu migráciu, aby tam vôbec mali ľudské samičky a odmietli túto na 80-90 percent mužskú imigráciu z blízkeho východu? Neviem ako sú na tom ľudské, ale šimpanzie samičky v určitom pohlavne dospelom veku majú tendenciu migrovať.

     • Ten kto riadi USA, to robi presne naopak. Nerobí to čo USA potrebuje ale to co USA zabíja. Presne ako v EU. Takisto oslavuje , že farebný su vo väčšine. Voľba Trumpa je posledný vzdor aj voči tomu. Keby to nechali na občanov, Tí by to najradšej riešili dovozom samičiek z OSTBlocku.? už existujú agentúry, ktoré sa zaoberajú dovozom samičiek. Z Ruska, Ukrajiny,Moldavska, …veď kto by chcel tučnú, rozožratú , lenivú a papuĺnatú ale sprostúfeministku? No a tak vyzerá väčšina žien v USA. A ich hobby je shopping !?

 5. Zaujímavá diskusia. Bolo by zaujímavé ako to funguje v Idlibe, tam štát asi absentuje najviac. Ale čo to tu vypisujem, však najmenej štátu na zemeguli máme hneď vedľa seba. Dnešná Ukrajina je takmer neštát.

 6. Ešte som si všimol, že vo svete sa experimentuje so stiahnutím hotovosti. Veľmi sa divím, že to neskúšajú na nás ale práve v Indii a vo Venezuele. http://www.hlavnespravy.sk/venezuela-po-stiahnuti-100-bolivarovej-bankovky-vypukli-nepokoje-a-rabovanie/873946

Leave a Reply