Domov / Hlavná strana / Náboženstvo / Prečo by sme mali zachrániť kresťanstvo

Prečo by sme mali zachrániť kresťanstvo

guillaume_de_clermonSlová prekladateľa: Nasledujúca esej z pera Matta Parrotta (nacionalistu a zároveň úprimne veriaceho kresťana) je odpoveďou na článok Gregoryho Hooda s názvom „Prečo nás kresťanstvo nemôže zachrániť“

Gregory Hood má z časti pravdu, kresťanstvo samo o sebe nás nemôže zachrániť. „Kresťanstvo“ je totiž príliš abstraktné, príliš vágne a ťažko definovateľné, aby dosiahlo množstvo čohokoľvek, či už dobrého alebo zlého. Bežné zhodnotenie svetovo najpopulárnejších denominácií a ich neschopnosť koherentne a dôkladne definovať ich božstvo, doktríny a predpísané správanie iba potvrdzuje, že „kresťanstvo“ vo svojej šírke a abstrakcii nie je dokonca ani mylné. Nie je tam preto priestor. Ten existuje iba v plytkom politickom táraní.

Pohanstvo je však dokonca ešte menej koherentné. Je to jungovsko-mýtický a organicko-panteistický pohľad na svet? Je to démonická negácia kresťanstva, ktorá predstavuje pre neho hrozbu? Je to spoločná vôľa árijského národa? Abstrakcie neexistujú mimo kontextu bez dôvodu.

Koniec koncov, čo je to marxizmus? Je to stalinský industriálny despotizmus, Maova vnútorná strana, Kastrov agrárny režim, severokórejský dynastický kult osobnosti, hipsterskí vysokoškoláci hlásajúci Marxove heslá?

Pán Hood opakuje tvrdenie Russella Kirka, že „kultúra vzniká z kultu“, ale zlyháva v rozlišovaní medzi kultom ako takým a posvätnými textami, pričom nám zanecháva predpoklad, že „kresťanstvo“ vo svojej šírke a abstrakcii má očividný a konzistentný politický obsah. Ale tak tomu nie je. To je imperialistické. To je nacionalistické. To je fašistické. To je anarchistické. To je hierarchické. To je rovnostárske. To je identitárne. To je neohraničené. Zatiaľ čo sväté texty môžu mať sami o sebe nejaký limitovaný úžitok ak sú vedome predčítané jednotlivcom, tak ktokoľvek, kto podporuje tvrdenie, že Biblia ako taká má nejakú špecifickú politickú agendu, je svojhlavo ignorantský o divoko odlišných lekciách jednotlivcov a civilizácií, ktoré z nej čerpali a ťažili.

Podľa môjho názoru rovnako kresťania ako i anti-kresťania, ktorí sa pokúšajú poukazovať na Bibliu ako na dôkaz jej politickej prospešnosti alebo ničotnosti sa mýlia. Medzi kresťanmi je toto skutočný problém iba pre sola scriptura protestantov, keďže tradičné kresťanské cirkvi začleňujú Bibliu do preklenujúcej eklektickej tradície, kde jednotlivec môže vedome ponúknuť špecifické tvrdenia za a proti. Je Biblia doslovne apoštolská? Závisí to od toho, koho sa opýtate. Iná správna odpoveď je pre katolíkov a iná pre baptistov.

Pán Hood sa snaží vo svojom článku mať to oboma spôsobmi. Keďže tu nie je monolitická „kresťanská cirkev“ potom tam nie sú povestné dvere, ktoré sú pre tieto útoky otvorené. Potom, čo zagratuluje ortodoxným kresťanom za našimi hranicami, ktorí odvážne vzdorujú modernite, rýchlo dodá „eventuálne dokým nezačnú čítať svoje Biblie“. Zakrátko nás informuje, že baptisti z Westboro udržiavajú viac autentickú (v niektorých spôsoboch poctivejšiu) formu kresťanstva, tým že doslovne veria tomu, čo im ich Sväté písmo tvrdí, napriek tomu, že kvôli tomu bojujú s celým svetom.

Je biblický doslovizmus smiešnym extrémom alebo trójskym koňom skrývajúcim liberálno-egalitársky a univerzalistický mor?

Je kresťanstvo určené k záhube preto, že je vo svojej podstate zlé, alebo preto, že je bezmocné voči modernite? Pán Hood preto zaviedol manipulatívny rámec, v ktorom za všetko, čo kresťanstvo urobilo dobré, vďačí potlačenému pohanstvu a všetko čo urobilo zlé, je integrálnou súčasťou jeho povahy, pričom všetko, čo mu bolo urobené je len a len jeho vlastná vina.

Mnohí moji kresťanskí priatelia očakávajú, že napíšem článok, v ktorom budem obraňovať kresťanskú schopnosť zachrániť Západ. Ale ja súhlasím s pánom Hoodom, že kresťanstvo nemôže zachrániť Západ. Lenže to nemôže urobiť ani pohanstvo. Tradícia takto nepracuje. Inštitúcie, ktoré pretrvali tak dlho ako judaizmus, ortodoxia, katolicizmus, či konfucianizmus neprežijú z jedného tisícročia do ďalšieho smelým vzdorom k zavedenému poriadku. Rovnako ako si tehotná žena skrýva brucho počas útoku, tak i povinnosťou cirkvi je zachovať a chrániť za každú cenu posvätnú tradíciu. Ruská ortodoxná cirkev mohla byť vzorovou ukážkou najpôsobivejšieho odporu voči modernite v 21-storočí iba preto, že jej kňazi a patriarchovia urobili poriadny kus pôsobivej roboty, zatiaľ čo boli obklopení najjedovatejším anti-kresťanským režimom 20-teho storočia.

Musíme spoločne stáť za tradíciou, pre ktorú sa oplatí žiť a umierať. Verím, že západný rítus ortodoxie je jednoduchou a očividnou tradíciou, ktorú treba znovu obnoviť a postaviť sa za ňu. Rovnako verím, že by mala byť neoddeliteľne spojená s unikátnym duchom Západu a našou pred-kresťanskou kultúrou. Pán Hood zdráhavo pripúšťa, že „germanizované kresťanstvo“ mohlo byť takýmto nástrojom, ale odmietne ho ako „neprirodzenú konglomeráciu“. Ja to však takto nevidím a vnímam pred-kresťanské európske tradície ako predzvesť toho, čo nás priviedlo ku kresťanstvu. Vnímam artušovský cyklus a ďalšie kresťanské syntézy s ľudovou tradíciou ako úplne prirodzené.

Po celé tisícročie bola fúzia unikátneho ducha Západu a kresťanského posolstva považovaná za prirodzenú. To, čo je pre mňa neprirodzené, je bizarné úsilie niektorých fundamentálnych typov označiť túto organickú adopciu kresťanstva našimi pohanskými predkami za heretickú. Čo je neprirodzené je zbaviť sa našich osláv slnovratu, ochranných germánskych symbolov a nášho integrálneho bojovného ducha v prospech napodobneniny klasického blízkovýchodného púštneho kultu a ducha. Kresťanské posolstvo bolo naozaj univerzálne a bolo určené všetkým národom sveta. Až do nedávna však bolo očividné, že toto posolstvo bolo a malo by byť prijaté v rámci kultúrneho kontextu toho-ktorého národa. Názor, že kresťanstvo je skutočne iba o uvalení globálnej semitskej hegemónie vďaka semitskému duchu a kultúre je braný vážne iba teraz, keď farizeji – Kristovi úhlavní oponenti počas jeho pôsobenia – pracujú na tom, aby tomu tak bolo.

Kresťanstvo nemôže zachrániť Západ, ale ja verím, že Západ môže a mal by zachrániť kresťanstvo. Nemôže sa to však stať v rámci cirkvi, musí k tomu dôjsť paralelne a vzdialene od cirkvi. Tí, ktorí stále hľadajú pomoc a komfort v cirkvi budú opätovne zažívať sklamanie. Až potom, čo bojový predvoj uvoľní k tomu cestu, bude môcť autenticky tradicionalistické a nacionalistické kresťanstvo vyliezť z pivnice. Presne takto to funguje v Grécku so Zlatým úsvitom. Takto to fungovalo s KGB-štátom a jeho vzťahom s cirkvou vo východnej Európe. A takto to dávno predtým fungovalo s cisárom Konštantínom.

A prečo by sme mali zachrániť kresťanstvo? No veď preto, že je to jediná pravá viera! Zavedením večnej spásy mimo tento moment, cirkev urobila pre zachovanie nášho pohanského a antického dedičstva viac ako akákoľvek iná inštitúcia. Podľa mojej mienky je germánske (preferujem skôr výraz „artušovské“) kresťanstvo ďaleko schopnejšie udržať európsku folklórnu tradíciu ako samotní európski folklórni tradicionalisti. Verím, že je tiež viac kompatibilné s našou geopolitickou dilemou spojiť európske národy do veľkej nacionalistickej kresťanskej supersilnej aliancie, ktorá by mohla súťažiť s rastúcim ázijským Východom a moslimskou supermocnou alianciou.

Znovu obnoviť kresťanstvo hodné takejto obnovy mi príde ako kratšia a priamejšia cesta z miesta, kde sa v súčasnosti bieli Američanov nachádzajú, než pohanský revival. Ako už bolo povedané, skeptici, folklórni religionisti a tí, ktorí patria do plejády kresťanských denominácií musia jednoznačne nájsť krehkú rovnováhu, vďaka ktorej budeme môcť aktívne diskutovať o odlišných modeloch bez vzájomného sabotovania. Osobne si myslím, že je viac konštruktívne (a nepochybne i väčšou výzvou) priniesť presvedčivé zdôvodnenia prečo sú naše vlastné odpovede tými najlepšími. Dúfam, že Gregory Hood bude uvažovať o napísaní článku „Prečo nás pohanstvo môže zachrániť“.

Preklad: Aman, www.protiprudu.org
Autor: Matt Parrott

O Roland Edvardsen

23 komentárov

 1. Kresťanstvo je nešťastím ľudstva. Je historická náhoda a nedalo ľudstvu nič okrem 1500 rokov Doiby Temna.
  Jediná záchrana je Lucifer, teda VEDA. Niet hranice za ktorú veda nedosiahne.

 2. Lucifer je jedina cesta s tym plne suhlasim. Krestanstvo nikdy ludom nepomahalo preto pomoc vobec netreba cakat.
  Tiahli na pohanou na sever – to bola prva etapa krizovych vyprav.
  Tiahli na arabov – co bola dalsia seria kriziackych vyprav.
  Tiahli do ameriky ked uz inej cesty z europy za dobyvacnou chamtivostou nebolo – bola to posledna seria vyprav.

  Teraz sa vsetko vracia a jedine co to moze zachranit sme mi slovania. Dat sa dokopy a zacat uznavat
  prave hodnoty a prospesne ciele bez tiranie ktoru nas naucil vatikan, bez chamtivosti ktore nas naucili zapadne mocnosti a bez sebeckej chladnosti ako nam ukazali huni a madari. Je cas spojit slovanou velku cinu a indiu a mozno svet bude aj iny.

  Ohladom tych pohanou vobec nesuhlasim. to je iba ospravedlnenie vatikanu ze vrazdili slobodnych ludi ktory uznavali nieco ine ako monoteizmus.#

  Slovanom krestania vymazali historiu kvoli ich kvalitnej a jedinecnej viere.

  • Tvrdiť že nás Lucifer zachráni je blud. Lucifer je stelesnenie zla. Pokiaľ sa tu oháňaš Arijsko Slavianskym náboženstvom tak asi o ňom vieš strašne malo, lebo aj starí Slaviani mali svojho boha zla nevolal sa Lucifer, ale ČERNOBOH. Tvrdiť že spojme sa s Čínou a Indiou a načo Slaviansko národ je najväčším geneticky blízkym národom na zemi. Čínsky a Indicky národ to sú politické národy bez genetickej podobnosti. Nešťastie Slavianskeho národa je že sa ho podarilo rozbiť z vonku tak že ho asi nikto nikdy beda do kopí. Pozrite sa na Poliakov a ich sen o veľko Poľsku sú ochotný vraždiť a zabíjať iných Slavianom a kvôli čomu kvôli územiu a túžby vládnuť nad ostatnými Slavianmy. O Ukrajine ani nerozprávam Ukrajinsky Národný Socializmus je 100 kráť horši ako ten Nemecky. Precitajte si Stecka a jeho knihy človeku sa mozog zastavuje. Ak by sa Slaviansko Árijský národ zjednotil nebolo by väčšieho a mierumilovnejšieho národa na zemi no najprv sa musíme my Slaviani vysporiadať sa zo sebrankov medzi nami. Musíme sa vysporiadať s ľuďmi ktorí sa tvária že sú Slaviani a pritom nás rozdeľujú a snažia sa nás dostať do područia iných národov a to len preto, lebo oni s toho budú mať výhody.

 3. STOPA ,… uplny suhlas . Vsade na svete , kazda rasa , narod , kazda svetska organizacia je na pokraji moralneho zrutenia . Ze si ludia urobili z penazi jedinu moralku dogmu , je len problem ich samych …
  Kto tvrdi :,,Lucifer je jedina cesta s tym plne suhlasim,,..tak ten to aj dostane , uz je to tu!!!
  Krestanstvo , cirkev , ine organizacie a spolocenstva svetske . Nie je to snad tvorene ludmi?
  Ludstvo uz uplne zlihalo a to vsade a vo setkom. Je neschopne a nema ani tu najmensiu sancu sa same z tohto marasu dostat. Pride a uz to tu je ;,, SUD BOZI.. Ludia zoznu teraz v sude v urychlenom slede casu , vsetko co zasiali . ,, BUDE TU PAR MESIACOV DOSLOVA PEKLO NA ZEMI,,.
  Az potom pride zmena , az potom pride to prave, prorokmi po tisicrocia oznamovane vedenie , Zaslubeny ,,SYN CLOVEKA, .Potom pride tvrda skola pre prezivsie ludstvo ,, ZASLUBENA TISIC ROCNA RISA MIERU ,,.Boh na zemi , Bozi Syn ,, IMMANUEL ,, bude prisne ucit zit ludi , podla zakonov vo Stvoreni , zakonov; ,, DUCHA SVETEHO,, votkanych do stvorenia ..Amen…

 4. “Lucifer je stelesnenie zla”.
  To vám tvrdia od kolísky tí, ktorí vás potrebovali stvárniť a aj vás stvárnili, pre svoje účely. Ako jedinci, s modzgom, ktorý vám vraj dal ten váš Stvoriteľ ste si zrejme nikdy nedali námahu dozvedieť sa pravdu, lebo ste sa jej báli.
  Je povinnosťou každého – a je to časťou všeobecného vzdelania – vedieť čo meno Lucifer skutočne znamená a z čoho vzniklo (z akých latinských slov).
  Zarážajúce je však to, že tí presvedčení “kresťania”, tvrdením o Luciferovi, čo ich naučila ich viera, ako o “padlom anjelovi zla”, prezrádzajú neznalosť ich vlastnej ,čomu hovoria “biblie”.
  Keby ju poznali, vedeli by že:
  v Starom Zákone sa slovo ‘anjel’ ani raz nevyskytuje. Je tam slovo ‘malakh’ a to znamená ‘posol’, ako aj grécke ‘angelos’ znamená ‘posol’ a nie žiadny ‘anjel’. Ten istý zmysel má aj v Koráne.
  Otázka znie: posol koho? Kdo sú v biblii spomínaní Nefilim, alebo Giants? Sú to poslovia týchto ‘bohov‘?
  Lucifer znamená “nositeľ svetla” – VEDA.
  Stačí si len zalistovať v King James-ovom anglickom preklade Biblie, v Starom Zákone, v knihe proroka Izaiáša (Book of Isaiah) verš 12, kde sa dozvieme:
  “How art thou fallen from heaven, O Lucifer, son of the morning! (Ako prichádzaš z nebies, ó Lucifer, syn rána!) How art thou cut down to the ground, which didst weaken the nations!”
  Je to teda Venuša, ktorú nazýva Luciferom, prvé svetlo, ktoré vidíme na oblohe ráno, ešte pred východom Slnka!
  Bude asi pre mnohých prekvapením, keď prezradím, že Siocha Slobody (Statue of Liberty v Manhattane je doslova “Symbol Lucifera”!
  Ale o tom som písal na Prope už dávnejšie.

  • Áno Lucifer bol nositeľ svetla, ale jeho samoľúbosť z neho urobila padlého anjela. Už len človek mu nechal to krásne meno nositeľ svetla. Lucifer je zlo a zlom ostáva. Najväčšie umenie rohatého bolo presvedčiť ľudí že nie je. Prečitaj si Emanuela Swedenborga a jeho knihu Nebo a Peklo mnoho veci pochopiš.

 5. A nie ste nahodou stelesnenim Lucifera a teda aj vedy vy sam SITRA AHRA …prddmaa???…Po tychto mudrostiach co citam , si dokonca myslim , ze vas ,, inteligentny mozog ,, je predurceny do ineho , viac hmotneho sveta . Ved vas je tu skoda , tolkej mudrosti . Mate to teleso zvane mozog , co nosite medzi usami patentovane ???… A neboli to moc ta prepjatost tupa zvana inteligencia samoluba ?‘..ved vam sa tam uz nic ine ani nezmesti , mate to urcite plne nadoraz .Ale je to iba a iba vas problem . Ste chmulo , inteligentnt ale chmulo!!!.. a co to je vlastne vedomost a inteligencia , mate na to definiciu ?

 6. “a co to je vlastne vedomost a inteligencia , mate na to definiciu ?’
  Definícia je veľmi jednoduchá. To je to čo Vy nemáte.
  Vy ste ukážkový príklad kresťanského hlupáčika, na ktorého sa presne hodí Voltairov prvý znak jeho “Desať zankov ako spoznáš že si kresťan”, ktorý znie:

  1. Rázne popieraš existenciu tisícov bohov iných náboženstiev, ale cítiš sa ohrozený, ak niekto poprie existenciu tvojho boha.

  A keby ste vedel aké trefné sú tie ďalšie! Presne na mieru! Chcete ich vedieť?
  Akonáhle niekdo nie je ochotný sdieľať Vaše náboženstvo a Vášho židovského Jahveho, je hneď Vašim najhorším nepriateľom a z huby Vám chrlí oheň, síra a vitriol.
  UKRIŽOVAŤ ICH!
  Kedy si konečne, kresťankovia uvedomíte, že to vaše náboženstvo sa zmieta v smrteľných kŕčoch?
  Však vám to bolo povedané už dávno, keď ste zrejme ešte nebol ani na svete a z kazataľnice v kostole Vám to nepovedali:
  „Christianity is writhing in its last throes of death, and The World’s favorite idol is fading into obscurity”. (UNITED ISRAEL BULLETIN OF NEW YORK, U.S.A., JUNE, 1951).

 7. SITRA AHRA.. uz ma neunavujte , nechajte si tie vase premudrele dristy pre seba. A zas tie vase vizie a chore zaradenia : ,,Vaše náboženstvo a Vášho židovského Jahveho..Mojho ??… Strcte si to vase nabozenstvo a zidovskeho boha do vasho zasrateho zadku ,, IDIOT DUCHOVNA,,.VIETE OPLNE HOVNO !!!
  Mojim Bohom je Stvoritel Svetov,, JeHoVaH,,

  • Podľa vyjadrovania by som ti aj uveril, že patríš k „vyvoleným“. Ale skutočný veriaci žid by nezobral meno Božie do úst tak ako si to urobil ty. A ešte – vieš mi vysvetliť rozdiel medzi Jahvem a JeHoVaH? Ako neznalca v tejto oblasti ma to zaujíma. Ja som si myslel, že je to jedno a to isté. Ako to je?

 8. kresťanstvo netreba zachraňovať. to vás prežije všetkých aj vaše deti, vnukov aj pravnukov.

 9. osmoza
  Dovol aby som ti objasnil hlavne tu vec , preco pouzivam sproste slova. Ked ta nejaky clovek oznaci bezdovodne , ze si zid , ..potom svedok jehovov, sektar atd..atd.. co teda naozaj nie som. PRE MNA JE TO URAZKA !!…a tu vraciam urazkou… Dokonca ani za katolika sa nepokladam , v kostole som bol naposledy asi pred dvadsiatimi rokmi ,ani nepametam uz kedy. JEDNODUCHO SOM Z PRESVEDCENIA , VERIACI !!!…PRESVEDCIL SOM SA SAM a NA ZAKLADE DOKAZOV SOM z PRESVEDCENIA UVERIL ,, ZE JE , BOL A BUDE .
  Tu mas material k tej tvojej otazke . Jeho meno je ,, JeHoVaH,,.. jedno to nie je . Su i info. ze zidia – chazari , …niekto ,…. umyselne znetvoril jeho meno. Udajne , je to v niektorych reciach hanebne slovo.
  http://www.dobreslovo.sk/data/2011/ponuka-na-citanie-a-stiahnutie/citaj/jehova-ci-jahve/bozie-meno-jehova-ci-jahve/
  Este skusim sa priblizit Vam , ako chapem Boha a Bozieho Syna Ja. V com je rozdiel medzi mojim chapanim Jezisovho poslania na zemi a beznym krestanom . Zdoraznujem ,, beznym krestanom ,, pretoze i ja som len bezny clovek dokonca nevzdelany a manualnou poctivou pracou sa ziviaci .Mam sa za to snad hambit ??…

  Ježiš Kristus bol očakávaným Mesiášom. Jadrom jeho poslania však bolo prinesenie Slova Pravdy, pretože iba životom v súlade s týmto Slovom môže človek dospieť k spáse. Mesiáš však nemal zomrieť, ale mal byť židovským ľudom a jeho duchovnou elitou ako Mesiáš spoznaný a akceptovaný. Židovský národ mal prijať jeho učenie, žiť podľa neho a tak sa stať žiarivým vzorom národa, žijúceho podľa Zákonov Božích. Duchovný a následný pozemský vzostup by z neho urobil jeden z najpoprednejších národov sveta, ktorého príklad by s úctou a obdivom nasledovali aj ostatné národy.

  ——————————————————————————–
  Zdroj:http://kusvetlu.blog.cz/1410/nezname-fakty-o-mesiasovi

  • milan- ak si nepochopil z Písma načo prišiel Mesiáš,tak to je super vysvetlené tu :
   https://www.youtube.com/watch?v=bUZluXJhkg4
   Preklad Božieho mena je Som Ten Ktorý Som.
   Ani Ježiša nevoláme aramejsky,alebo hebrejsky ,ani prorokov,ale po našom.Je to hriech?
   Ďalej ťa mýli kap.20 Zj.sv.J
   Jehovistický výklad je mylný,ale ich vedú židia a preto hovoria o tom,že to kráľovstvo bude na zemi.Keď teraz židia prídu s falošným mesiášom,tak oni ho príjmu ako prví,aj s letničnými charizmatikmi,lebo aj ich vedú židia.
   Keď budeš chcieť,vysvetlím ti o čom hovorí táto kapitola,ale surfovaním na nete nájdeš veľa bludov,ako tento tvoj link-„neznáme fakty“ 🙂
   Už tu boli takzvaní „tisícročníci“ ,ktorí si túto 20tu kapitolu vyložili po svojom a presne po tisíc rokoch očakávali Kristov príchod. Treba vedieť,ktoré časové údaje sú doslovné a ktoré obrazné:)
   A hlavne o čom je v nej reč:)

   • filip …, toho je urcite daleko viac v com by sme sa okolo poslania a zivota Jezisa Krista nezhodli . Ale myslim si ze v tejto pokrocilej dobe ; ,, dobe SVETEHO SUDU ,, to nie je az tak dolezite .Urcite raz sa pravda dostane i medzi ludstvo. No a k tomu na zemi , nie na zemi kralovstvo bozie ?!…. FILIP ,.. veskere staroveke civilizacie , pocnuc Egyptom , Babylon, Star, Cinska civil, Majska a vseobecne indianske civ. ako take , cez prorokov a poslov ako; Hjalfdar, Krišna, Lao-Tse, Zoroaster, Budha, Pán ABD-RU-SHIN, Mojžiš, Syn Bozi Ježiš,Kristus, Mohamed .
    Všetci, hoci každý v inej dobe a v inej reči nám Slovo Pánovo a vedenie o Jedinom Bohu priniesli a proroctvo o tisicrocnom kralovstve na zemi , dobe ucenia pre ludskeho ducha .
    Dokonca su skutocne zaznami vo vsetkych kulturach a castiach sveta; ,, Boh bude s ludom svojim , prebyvat urcity cas na zemi a zalozi novy Izrael . Povedie ludi , Slovom od Boha,.. ,nauke pravej o Stvoreni a jeho Zakonoch v nom… Amen +++

    filip ,… VED TO MAS I V BIBLII :
    Zjavenie Apoštola Jána 21 Nádej pre kazdého !

    Nové nebo a nová zem

    21 Potom som videl nové nebo a novú zem. Staré nebo a stará zem zmizli a ani more už vôbec nebolo.

    2 A uvidel som sväté mesto, nový Jeruzalem, ako zostupuje z neba od Boha. Bolo slávnostne vyzdobené ako nevesta, keď ide v ústrety svojmu ženíchovi.

    3 A počul som od trónu mohutný hlas: To je Boží príbytok medzi ľuďmi. Boh bude bývať s nimi; oni budú jeho ľud a on — ich Boh — bude s nimi.

    4 Zotrie im každú slzu z očí a už nebude smrti ani žiaľu. A nebude tam plač ani bolesť, lebo to, čo bolo predtým, pominulo.“

    5 A ten, ktorý sedel na tróne, povedal: Pozri, všetko tvorím nové.“ Potom doložil: Napíš: Tieto slová sú pravdivé a spoľahlivé.“

    6 A povedal mi: Už sa splnili. Ja som Alfa i Omega, počiatok i koniec. Smädnému dám zadarmo z prameňa živej vody.

    7 Kto zvíťazí, dostane toto všetko; ja mu budem Bohom a on mi bude synom.

    8 Ale zbabelci, neverní, poškvrnení, vrahovia, smilníci, čarodejníci, modloslužobníci a všetci luhári nájdu svoj údel v jazere, kde horí oheň a síra. A to je tá druhá smrť — večné oddelenie od Boha.“

    • „staré nebo a stará zem zmizli“ Keď jej niet,tak na nej nemôže byť už zriadené ,ani na ňu nemôže zostúpiť nijaké mesto, ani kráľovstvo. Lebo jej niet!
     Nový Jeruzalem,je Kristovo kráľovstvo,večné.Nie na chvíľu tu a potom inde.
     „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta“ ťa nepustí.
     Okrem toho kap.20Zj.svJ hovorí o sputnaní satana na tisíc rokov-tj dlhý čas.Neuvádza sa či jeden tisíc rokov,či dva.
     Ale to najdôležitejšie nasleduje hneď za tým- je sputnaný,ale nie navždy,ale len kým sa tento čas nenaplní.Potom bude ešte raz pustený,aby ukázal silu svojho klamu.
     Nemá logiku,aby Kristus prišiel spravil tisícročné kráľovstvo a potom zas pustili satana:)
     To by bol riadny hokej:)
     Takže aby si rozumel – satan bol sputnaný anjelmi po Ježišovej smrti na kríži,keď Jeho Duch zostúpil do šeolu a do pekiel,aby vyslobodil duše očakávajúce Spasiteľa v šeole a umožnil vstup do neba.
     Vtedy prišiel čas ohlasovania evanjelia na zemi a toto obdobie ohlasovania sa v tejto kapitole označuje ako „tisícročné kráľovstvo Božie“. Dosvedčujú to Kristové slová pri nanebovstúpení – „hľa,ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta“
     Emerichová,ktorá dostala celé umučenie Krista vo videniach so všetkými podrobnosťami a miestopisnými údajmi toto sputnanie opisuje so všetkými detailami .Gibson práve podľa jej videní natočil film „Umučenie Krista“. Ona po opise týchto udalostí -sputnaní satana v pekle hovorí,že satan má byť ešte na krátky čas vypustený 50,alebo 60 rokov pred rokom 2000.
     Potom už nikdy viac,lebo jeho vyčíňanie ukončí Kristov príchod a on bude aj s falošný prorokom zvrhnutý do ohnivého jazera na veky vekov.

     • filip,… tato nasa komunikacia v tomto nema zmysel . Nemozes mi jednoducho rozumiet . Prajem vela stastia a Bozieho Pozehnania..

 10. Lucifer, to meno už mu dávno nepatrí, lebo odkedy padol a vyhlásil boj Bohu, nenosí svetlo, ale temno, teda stal sa z vlastnej vôle temnonosom, diabolom, satanom, kráľom potkanov….

 11. Ako vidím, niektorí fanatici/katolíci si myslia, že toto Prop forum majú vyárendované. Omyl. Mali by ste sa skôr obrátiť na Spolok Sv. Vojtecha.
  Že sa, Milan, živíte prácou svojich rúk, je chvályhodné, preto ako sa hovorí “Šuster, drž sa kopyta” a nesnažte sa písať, čomu absolútne nerozumiete, čím prezrádzate, že Váš IQ sa rovná císlu límca na Vašej košeli. Vy nemôžete svojimi vedomosťami nikoho poučovať!
  Ja som sa živil celý život svojim modzgom a v tom je medzi nami zásadný rozdiel.
  Skúšal ste tu niečo s van Allenovmi pásmi, človeče však o tom nemáte ani páru! Vy tu chcete, chrapač smelá, niekoho poučovať o astrofyzike, teoretickej fyzike, astro-archeológii, astro-biológii, genetickom kóde,Theory of Everything, histórii, alebo náboženstvách a dokonca niekomu nadávať a urážať?
  Však Vy nemáte poňatia, kedy a ako vzniklo slovo JAHVE a kedy sa vôbec v histórii objavilo!
  Ale ja IDIOT, kltorý vie hovno, ak pekne poprosíte, Vám to môžem prezradiť. Na to tu máme túto diskusiu!

  Voltair:e
  Druhý z “Desať zankov ako spoznáš že si kresťan” by Vám mal povedať, aký ste IDIOT Vy!
  2. Povazuješ za urážku a „odludštenie“ ak vedci tvrdia, že človek sa vyvinul z nižších foriem života, ale nemáš žiadny problém s tvrdením, že sme boli stvorení z hliny.

 12. SITRA AHRA ,…chod do prdele uz ty ,, NAMYSLENY DUCHOVNY IDIOT !! ,, …
  Je znama skutocnost uz z obdobia posobenia Jezisa Krista , ze cho chapali len a len jednoduchi ludia . Vsetci jeho ucenici boli z radov jednoduchych ludi !!!… Farizeji a zakonnici ,, SKLAMALI !!! Cim to asi bolo , ze???…. A tak je to stale … Namyslene , sprostymi vedomostami nadupane mozgi , to nedokazu uz len z logiky veci prijat. Pretoze ,, BOH ,, je jasnost a jednoduchost sama . To len sproste , namyslene , egom zatazene ludstvo , po moci a pozemskej slave tuziace , z toho spravilo zmeteny spletenec dogiem a podvodu!!!..Dokazuju to deje vo svete same !!!

 13. “SITRA AHRA ,…chod do prdele….”
  Je to zákonitosť. A priamo-úmerná. Čiím nižší IQ, tým väčší chrapúň. Človeče, čo Vy mate za vzdelanie? Však Vaše texty sú plné hrubých chýb a nemá to hlavu a pätu! Uvedomte si konečne že pre sprostých nebo nie je!
  Do tej prdele si môžete strčiť toho Vášho boha aj s tým “jeho synom” – s tým židom, darebákom, synom Jozefa Panderu, rímskeho centurióna- aj s tou Vašou bibliou, ktorú ako som Vám už dávno napísal si môžete strčiť za klobúk a odtedy sa datuje Vaše brutálne hrubiánstvo a chrapúnstvo voči mne.
  Neviem ako si predstavujete diskuziu, ale doteraz ste ešte – ani nikdo iný – nevyvrátil ani jedno slovo, či vetu z toho, čo som kedy napísal.

  Tretí znak Voltaira “Desať znakov….”
  3. Smeješ sa polyteistom, ale nemáš problém veriť v trojitého boha.

  Vyjadrite sa konečne k tým prvým trom Voltairovým bodom, ktoré som uviedol a povedzte nám, čo v nich nie je pravda, ako aj v tomto konatovaní :

  Nemecký „Freiheit“ z 5-ho febtuára 1881, charakterizoval kresťanstvo ako:
  “…švindel, vymyslený žonglérmi” a pokračuje “čítajte bibliu, celú, za predpokladu že premôžete v sebe hnus, ktorý vás musí pojať keď otvoríte stránky tejto najneslávnejšej zo všetkých hanebných kníh (doslovne „das infamste aller Schand-bücher) a rýchlo zistíte, že Boh, ktorého tento nesmysel vštepuje do ľudí, je oheň sršiaci, odplatou dýchajúci, zúrivý, million-hlavý drak”.
  Teším sa, že si konečne podiskutujeme i keď je dosť nezaujímavé diskutovať s niekým, kdo nevie, že JAHVE a JEHOVAH je jedno a to isté. A už vôbec nedúfam, že viete kdo je biblický El Shaddai.

 14. Nemusite sa namahat. Uz ste sa zase vyznamenal na teme „Boh nenavidi“.

Leave a Reply