Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Praha je proti „exodu“ ukrajinských Volynských Čechov

Praha je proti „exodu“ ukrajinských Volynských Čechov

volynMinister zahraničia Zaorálek je voči výzve prezidenta Zemana – strach pred nacionalistami.

Praha/Žitomír – Vláda v Prahe nebude podporovať masové vysťahovalectvo príslušníkov českej menšiny na Ukrajine (Volynskí Česi). Zdôraznil to český minister zahraničia Lubomír Zaorálek v stredu v ukrajinskom Žitomíre.

Zaorálek reagoval na najnovšiu výzvu českého prezidenta Miloša Zemana, podporiť návrat rodín, ktorých predkovia sa voľakedy vysťahovali na územie terajšej Ukrajiny. Súčasná situácia na Ukrajine nedáva Volynským Čechom možnosti viesť „plnohodnotný život“, argumentuje Zeman.

„Žiadny masový exodus“

„My nemáme žiadny úmysel, (ukrajinských) Čechov v priebehu jednej vlny presídliť. Nejde nám o žiadny „masový exodus“, vyhlásil Zaorálek, ktorý podnikol v utorok jednodňovú cestu do Žitomíru, aby si na tvári miesta urobil obraz o situácii českej menšiny.

České ministerstvo zahraničia nemá podľa Zaorálka žiadne informácie, podľa ktorých by boli Volynskí Česi nejakým spôsobom utlačovaní. A neexistujú ani indície preto, že v tejto národnostnej skupine existuje veľký záujem na presídlení do Česka.

Strach pred nacionalistami

Kto sa chce dnes presídliť a dokáže svoj český pôvod, má jednoduchú možnosť, dostať trvalé povolenie k pobytu v Česku, hovorí Zaorálek ďalej. Česko sa snaží pomôcť Ukrajine v kríze.

Na jar oficiálne požiadalo Prahu cca 40 rodín Volynských Čechov, navrátiť sa do krajiny svojich predkov. Títo argumentovali strachom pred ukrajinskými nacionalistami. Počet Volynských Čechov na Ukrajine sa odhaduje na 20.000.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Der Standard

O ::prop

Jeden komentár

  1. Slovak dobrovolnik ,,opolcenec,,ktory sa vraj uz nemoze vratit na Slovensko lebo vlastna vlada by ,mu dala 30 rokov alebo dozivotie za terorizmus ( !!! ) http://rutube.ru/video/c4b9c2952c7a6e979340148cdac971eb/?ref=logo

Leave a Reply