Domov / Hlavná strana / Z domova / Zlo politiky

Zlo politiky

korupciaPolitika je služba národu. Hlavnou úlohou každého politika, každej vlády, má byť služba štátu a služba národu podľa jeho najlepších schopností a možností. Na toto však mnoho politikov, ak nie všetci, zabúda. Pojem „služba národu“ si zamieňa s „národ nám slúži“, prípadne s porekadlom „kto nekradne, okráda svoju rodinu“.

Je chybou myslieť si, že súčasný systém je jediný správny. Že bez politiky a najmä politikov sa nemôžeme zaobísť. Súčasnosť ukazuje, že systém politických strán sa neosvedčil a vedie len ku korupcii, rodinkárstvu, prospechárstvu a rozkrádaniu štátu. Predpokladom dobrého fungovania súčasného systému je morálnosť, bezúhonnosť a neúplatnosť. Toto všetko dnes v politike absentuje. A šanca, že sa to zmení samo od seba je minimálna. Preto je načase začať uvažovať o alternatívach.

V prvom rade si treba položiť otázku, či vláda musí pozostávať z politických nominantov. Pre štát by bolo jednoznačne výhodnejšie, ak by bola vláda zložená z odborníkov. Ale zo skutočných odborníkov, nominovaných odbornou obcou a nie z „odborníkov“, ktorých jedinou a hlavnou kvalifikáciou je poslušnosť ku straníckemu bossovi. Pre inšpiráciu ani netreba chodiť príliš ďaleko.

Počas trvania 1. Slovenskej republiky práve Dr. Jozef Tiso nebral ohľad na politickú orientáciu, ale odbornosť. A preto do kľúčových pozícií v národnom hospodárstve dosadil osobnosti, ako bol Zaťko, Karvaš, Medrický či Pružinský. Pričom práve prví dvaja sa netajili svojím čechoslovakizmom. Z týchto ľudí bola vytvorený Komitét hospodárskych ministrov, ktorý po šesť rokov určoval hospodársku politiku 1. Slovenskej republiky. A treba povedať, že veľmi úspešne. Prezident mu do práce nezasahoval, vláda a snem jeho rozhodnutia rešpektovali. To všetko v čase, keď bolo Slovensko v podstate vazalom Nemecka a mnoho hospodárskych opatrení mu bolo doslova diktovaných.

Prečo si teda myslíme, že by to takto nemohlo fungovať aj dnes? Snáď sa bojíme, že by nás veľmoci vojensky obsadili alebo Slovensko úplne zlikvidovali? Veď tá hrozba bola v roku 1939 omnoho reálnejšia ako dnes a napriek tomu to išlo.

Dnes však o skutočné riešenia nie je záujem. V kalných vodách sa najlepšie loví. Navyše, hneď sa vynára ďalšia otázka. Ak nepotrebujeme vo vláde politických nominantov, ale odborníkov, potrebujeme potom parlament a politické strany? Toto je otázka, ktorej sa každý politik bytostne obáva. Nepotrebuje totiž, aby národ prišiel na to, že sú vlastne iba parazitmi na našich krkoch a pre chod štátu nie sú absolútne potrební, ba dokonca sú škodliví.

Skutočná funkcia politikov totiž spočíva iba v lobizme pre veľké finančné skupiny a oligarchiu. Pokiaľ vám budú tvrdiť niečo iné, že bez nich to nejde, neverte im. Lož je totiž ich pracovnou metódou.

Andrij Stryj, ::prop

O ::prop

9 komentárov

 1. Hey Andrij, zaujimavy a dobry clanok.
  Iste, bola by to nadherna vec, mat odbornikov vo vlade, ktori vedia o com hovoria.
  Staci sa pozriet na dnesne Slovensko a sami docenti, doktori, pravnici, titulovani i bez skol riadia tuto krajinu.
  Bez financii ani jeden stat sa nepohne dopredu, takze banky, oligarchovia tu budu furt, boli a su.
  Mozno by si tiez mohol spomenut odkial bral Tiso peniaze?
  Pokial viem, Slovensko pred 1918 bola iba prazdna diera, nic.
  Ceskoslovensko od 1918-1938 bolo vsak jeden najvyspelejsi stat prakticky na svete.
  Dokonca i ten fuzaty ujko z Nemecka sral bobky od strachu pred CSR.
  Zbytok uz je znamy kazdemu.
  Takze riadit stat ako riadil Tiso a jeho ministri, potrebovali tiez peniaze odkial ich vzali?
  Zeby zidom po arizovani?
  Ozaj, moja babicka chodila strajkovat v Bratislave za Slovenskeho statu proti vlade Tisa.
  Spominala mi take prislovie ako bolo,
  „Tiso-Tuka, kde je muka?“, takze s tou hospodarskou politikou slovenskeho statu asi nebolo az tak pozitivne.

  • Pre Boha, ako to, ze to tvoja babka vobec prezila? Ako to ze neskoncila hned v koncentracnom tabore alebo zlikvidovana inym sposobom, ked si dovolila chodit strajkovat (to znamena viac krat po sebe) proti tomu hrozostrasnemu krvavemu rezimu? Nieco tu asi nesedi. Ale zabudol si nam objasnit co sa dialo po tom 1938-om. Urobim to za teba. Vyspele zapadne demokracie predlozili Ceskoslovensko na zlatom podnose v Mnichove Hitlerovcom, potom si so samotnym Fuhrerom vsetci usmievajuc sa potriasli rukou, druzne sa vyfotili a po prichode do svojich vyspelych demokratickych statov to verejnosti prezentovali ako velky uspech… A to vsetko napriek zmluve o vojenskej pomoci v pripade vojny, ktoru mali s Ceskoslovenskom podpisanu.

   • Vandal, moja babka zo Slovenska prezila madarizaciu Slovenska, pretoze sa musela ucit madarcinu v skole, prezila prvu CSR lebo si vzala Cecha za manzela, ktory prisiel na Slovensko riadit a ukazat Slovakom ako sa to robi, teda ma robit, prezila gardistov a arizatorov za Tisa, prezila vitazny Februar, prezila degradaciu meny a okradania naroda komunistami v 1953, avsak zakerny vpad okupantov z Ruska a dalsich akoze kamaratov susedov v 1968 uz nemohla zniest.
    Co sa tyka Mnichova a zrady spojencov?
    Nastastie, alebo na nestastie, Amerika v tom nemala prsty, vietor zacinal pofukovat od Moskvy.

    • Wau, takze aj za Mnichov moze Moskva… tak to je uz diagnoza. Vychadza mi to tak, ze nebyt Moskvy, Ruska a Rusov, mame tu na planete permanentny raj a ty si psychicky a dusevne zdravy clovek. Mimochodom, ked uz nas tu poucujes o roznych (akoze) historickych udalostiach a obdobiach, mal by si o nich vediet aspon elementarne poznatky, inak z toho vychadzaju len humoresky a bachorky od babky. Ziadne „Rusko“ ani Rusi nas v 68-om neobsadili, ale bol to Sovietsky Zvaz a dalsie armady Varsavskej zmluvy. Ale kedze trpis zufalou neznalostou najelementarnejsich historickych faktov, ostava ti len nenanvistna a velmi prizemna propaganda.

     • Vandal, ja viem, ze Vam to nie je po voli, ale bohuzial, fakty su fakty.
      Vrtis sa tu ako mucha v hovne, vraj Rusko nie je Sovietsky Svaez, popritom i male decko uz vie ze sa jedna o rovnaku svoloc.
      Takze, pis k veci, nieco konkretne, popritom si nastuduj nieco o historii z tej doby hlavne medzi Hitlerom a Stalinom a ich deleni sveta pre svoje zaujmy.

 2. Je hlupostou si mysliet, ze uspech ekonomiky Slovenskej republiky bol vybudovany vyhradne na arizacii.

  Vasa babka niesla aj transparent s poziadavkou, aby bola Bratislava pripojena k Madarsku?

  • Osmo, nie je vsak hlupostou mysliet vseobecne, teda nie vsade.
   Odkial bral Tiso peniaze, od bank vlastnenych zidami, ci od fuzateho ujka z Berlina?
   Odkial Slovensko bralo peniaze na zaplatenie 500 RM za kazdeho vylifrovaneho zida zo Slovenska fuzatemu Dolfikovi?
   Nie, moja babka bola iba nutena sa ucit madarsky v skolach pred vznikom Ceskoslovenska.
   Som hrdy na nu, ze ovladala zopar reci, kiezby sa to dalo povedat o vaecsine Slovakov dneska.

   • BUMBRLICEK: nechcem Vás presviedčať o opaku, aj tak to je zbytočné, ale je vrcholom nevedomosti myslieť si, že SR kryla svoje potreby na chod štátu z arizovaného zlata… Zrejme nemáte reálnu predstavu o hodnotách, tu Vám prikladám jednu vynikajúcu knihu popisujúcu podrobne Hospodárske súvislosti slovenskej štátnosti:

    http://www.tkac.sk/texty/knihy/hospodarske_suvislosti_sl_statnosti.doc

    Na druhej strane chápem Váš jed voči SR, ak Vaša babka počas toho režimu trpela. Mám kamaráta, maďarskej národnosti, kt. tiež nerozpráva (zo skúseností babky) voči SR dobre.

    Avšak nemôžete takto skresľovať fakty len kvôli tomuto. Mnoho ľudí trpelo, to je pravda, no 1. SR bola skutočne hospodárskym rajom, dalo by sa povedať, tých čias, neboli tu prídelové lístky, exportovala mnohé výrobky (Švajčiarsko), robila sa elektrifikácia, asfaltovaly cesty.

    Autorovi článku dávam za pravdu, vo vedení boli odborníci, čo sa odzrkadlilo na hospodárstve štátu. Práve z tothoto pohľadu mnohí prezidentovi spolupracovníci mu vyčítali „mäkkosť“ voči politickým rivalom, že ich pripúšťal do tak vysokých fukncií! On však jednal podľa zsady „za Boha a národ“ v zmysle nie politikárčiť, ale urobiť všetko pre soociálne pozdvihnutie Slovákov; možno skonštatovať len jediné, aj sa mu to v tom čase podarilo.

    Ako argument prikladám horeuvedený odkaz na knihu M. Tkáča.

 3. Z knihy Hospodárske súvislosti slovenskej štátnosti:

  V dvoch etapách (prvá do 31. októbra 1940, druhá do 31. decembra 1943) vyzbieralo sa vyše 3 kg čistého zlata, 60 kg čiastočne zlatého kovu, 1873 kg čistého striebra, 344 čiastočne strieborných predmetov, za 2 a pol milióna korún cenných papierov a 10 miliónov korún v hotovosti. Do zbierky prispelo vyše 90.000 darcov. Zlaté krytie slovenskej meny dosiahlo dovedna 7 ton zlata. Vytvoril sa z troch základných zdrojov: okrem zbierky a darov do Fondu hospodárskej samostatnosti to bola ťažba v Slovenských rudných baniach (Kremnica a v Banská Štiavnica) a časť zlata získala Slovenská národná banka vývozom osobitne hodnoteného tovaru, za aký sa cez vojnu pokladal aj cukor, textil, petrolejové výrobky a pod.7 Slovensko malo aktívne obchodné saldo takmer so všetkými významnejšími zahraničnými partnermi, vrátane Nemecka.
  Do zlatých zásob slovenského štátu teda nepatrilo takzvané židovské zlato, ktoré bolo odoberané židom pri ich odsune do koncentračných táborov.8

Leave a Reply