Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Pohraničné opevnenia: Kyjev má pri projekte „Múr“ veľký problém

Pohraničné opevnenia: Kyjev má pri projekte „Múr“ veľký problém

ukraine-armyViac ako 2000 kilometrov priekop, k tomu ochranné ploty, valy, bunkre a kamery: tak si predstavuje Ukrajina ochranu pred „agresívnym štátom“ Ruskom. Kyjev pritom vsádza na pomoc EÚ. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňjuk hovorí o „Múre“, ktorým sa musí Ukrajina chrániť pred Ruskom. Tak sa volá projekt upevnenia hranice (Link: http://www.welt.de/132130378) medzi krajinami, ktorý bol schválený vládou v Kyjeve. V stredu boli už začaté práce, oznámilo tlačové centrum tzv. protiteroristických operácií, ktorá podlieha ukrajinskej tajnej službe SBU.

Ruská tajná služba FSB potvrdila, že práce na spevňovaní boli začaté. Na ukrajinskej strane hranice boli vyhĺbené a spevnené priekopy. To sa uskutočnilo na úseku hranice k ruskému územiu Brjansk, teda na severovýchode Ukrajiny, v regiónoch, ktoré neboli postihnuté bojmi. Treba podotknúť: podľa ukrajinských mediálnych správ však nejde o skutočný múr pozdĺž 2295 kilometrov dlhej hranice – bez ohľadu na názov projektu.

Zastupujúci predseda ukrajinských pohraničných úradov, Pavel Čičolin, predstavil tento projekt “Múr“ na jednom zasadnutí vlády začiatkom septembra. Celá hranica by mala byť chránená podľa jeho údajov prostredníctvom štyri metre širokej priekopy. Zemné a betónové valy sú zrejme plánované len po úsekoch, mimo to pozorovacie veže, bunkre a poplašné zariadenia. Na územiach Donecka a Luganska by mala byť hranica, podľa návrhov pohraničných úradov chránená dodatočným plotom a v rozstupoch 100 m inštalované infračervené kamery.

Takto by mali vyzerať opevnenia na hraniciach s Ruskom

DWO-Ukraine-mauer-aw-Teaser

Červeným: plánované opevnenia so 4 m širokou priekopou. Zemné, alebo betónové valy, pozorovacie veže, bunkre a poplašné zariadenia
Žltým: plánovaný dodatočný plot s infračervenými kamerami každých 100 m

Toto všetko by malo Ukrajinu lepšie chrániť pred ruskou armádou, alebo od Rusmi podporovanými povstalcami. Jaceňjuk naviac žiada pre Ukrajinu novú vojenskú doktrínu. „Rusko musí byť definované ako agresorský štát“, povedal. „Ako najdôležitejší a jediný štát, ktorý ohrozuje teritoriálnu a národnú bezpečnosť Ukrajiny.“

S vojenskou agresiou z Ruska od svojej nezávislosti Ukrajina nerátala – a tak sa teda na to ani nepripravovala. A teraz prichádza veľké nebezpečie z Východu. „Rusko-ukrajinská hranica musí byť obratom uzavretá na ochranu pred agresorom“, povedal Jaceňjuk.

Fáza č. 2 „po konci bojov“

Už pred vojnou na východnej Ukrajine bola hranica deravá, čo využívali predovšetkým pašeráci. V Luganskej oblasti žili skoro celé dediny z ilegálnych obchodov. Avšak od jari neboli cez hranice pašované len ropné produkty – ale aj zbrane, ťažká technika a ozbrojení bojovníci.

Opevňovanie by malo prebehnúť v dvoch fázach, vysvetľuje Čičolin. Najprv sa vykonajú práve v oblastiach Charkova, Černigova a Sumy, ako aj na severe Luganskej oblasti – na tých úsekoch, ktoré sú kontrolované ukrajinskou armádou. Aj hranica k poloostrovu Krym bude spevnená. Táto je síce de jure ukrajinským teritóriom; len málo štátov uznalo, že po referende má patriť k Rusku. Avšak na polostrove sú umiestnené ruské vojská – a riziko je veľké, že títo v prípade ďalších vojnových stretnutí v Ukrajine môžu z Krymu zaútočiť.

Druhá fáza sa týka opevnení cca 400 km rusko-ukrajinskej hranice v oblastiach Luganska a Donecka. A tu leží najväčší problém tohto projektu: momentálne nie je Kyjevom kontrolovaných 100 km hranice. Na dvanástich kontrolných bodoch je infraštruktúra kompletne zničená. Realizácia druhej fázy sa začne „po konci bojov“, povedal Čičolin.

Kedy sa to stane, nevie povedať nikto. Čičolin vychádza z toho, že Kyjev opäť získa plnú kontrolu nad východnými územiami. Proruskí separatisti v oblastiach Luganska a Donecka trvajú naďalej na silnej autonómii, mimo iné na tom, že ich milície budú legalizované. Šance sú vysoké, že Východ Ukrajiny sa môže stať ďalším „zmrazeným konfliktom“ v bývalom Sovietskom zväze. Potom zostane hranica k Rusku práve na takomto kritickom úseku otvorená, dodávka zbraní a bojovníkov môže naďalej bezproblémovo prebiehať.

Kyjev chce požiadať o prostriedky z EÚ

Ukrajinská vláda plánuje v súčasnosti 6 mesiacov na realizáciu projektu. Neznie to ako realistický odhad. Poradca prezidenta Petro Porošenka, Oleg Medvedjev, už povedal v ukrajinskej televízii, že ráta s tým, že opevňovanie hranice môže trvať niekoľko rokov. Konečné náklady tohto projektu a finančné zdroje nie sú ešte známe.

Vláda uvažuje o časť prostriedkov požiadať EÚ. Môže vraj rátať aj spomocou ukrajinských oligarchov. V júni navrhli už guverenér oblasti Dnepropetrovsk, miliardár Igor Kolomojskyj a jeho zástupca Boris Filatov, že budú stavbu jednej časti hraničného zariadenia financovať súkromne.
Demarkácia rusko-ukrajinskej hranice nebola ešte po rozpade ZSSR vykonaná. Roku 2010 sa dohodli obe krajiny na tom, že by mala začať prácu spoločná komisia. Po zmene vlády a anexii Krymu a začatí konfliktu na východnej Ukrajine vyhlásil Kyjev, že Ukrajina vykoná demarkáciu jednostranne. Rusko dlhé roky práci komisie zabraňovalo. Riziko pozostáva v tom, že Rusko takúto hranicu neuzná. Predseda zahraničného výboru ruského Parlamentu, Alexej Pučkov vyhlásil, že jednostranná demarkácia odporuje medzinárodnému právu a bude vies5 k neustálym konfliktom na hranici.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Julia Smirnova, Moskva, Die Welt

O ::prop

3 komentáre

  1. NA akej hranici chce Ukrajina stavať plot. Ma vôbec Ukrajina nejakú hranicu existuje ešte takáto krajina. To sa zas nejaký oligarcha pekne nabalí na daniach občanov EU z peňazí ktoré budú určene na výstavbu plotu. Dnes len čistý idiot si mysli že nejaké bunkre, priekopy a ploty zabránia prípadnému útoku na nejakú krajinu. Pašeráci ty sa budú smiať pozrite sa na najstráženejšiu hranicu na svete medzi USA a a Mexikom ako sa tam veselo pašuje. Poznám Ukrajinsky národ ktorí síce neexistuje tam sa vždy vedia dohodnúť milicionári s pašerákmi ak ide o peniaze aby milícia bola tam kde pašeráci potrebujú. To znamená aby nezavadzali milicionári pašerákom. Proste platí a bude to platiť Ukrajina ridna mati šo nevkradeš nebudeš mati.

  2. Ked som bol kedysi v Tihuane ( pohranicie mexika ) videl som na vlastne oci ako vyzera ta ich hranica demokracie.Vazeni berlinsky mur bol ( je ) proti tomu len panenska blana.. Pocul som lokalny vtip ze aj vtaci mali strach preletiet .D D.dnesna planovana ukrajinska hranica je dalsi klon genialneho inzinierstva noveho sponzora a mesiasa ukrajiny stryka Sama.Ja uz len cakam kedy zavedu banderovci 100 % koser plyn.ten rusky asi prefiltruju od epidemie carizmu.Rusi tuto fraskuna Ukrajine davaju do 3 a pol minutovej kocky…https://www.youtube.com/watch?v=wlnAZVFZDSo#t=132

  3. Ako povedal Peter Pollák: „Segregačné múry stavajú zbabelci.“

Pridaj komentár