Domov / Hlavná strana / Zdravie / Podľa výskumníkov multivitamíny nemajú pre zdravie žiadny prínos a môžu byť škodlivé

Podľa výskumníkov multivitamíny nemajú pre zdravie žiadny prínos a môžu byť škodlivé

multivitamin-lekarenTri z troch lekárskych štúdií sa zhodujú: multivitamíny a minerálne doplnky sú stratou peňazí.

Publikovanie troch štúdií od novembra dalo lekárom možnosť ešte hlbšie vniknúť do problému, či vitamínové a minerálové doplnky robia ľudí zdravšími, pokiaľ ide o prevenciu chronických chorôb. V redakcií magazínu Annals of Internal Medicine prišli autori štúdie s jednoznačnou odpoveďou: nie!

„Tento prípad je podľa nášho názoru uzavretý – dopĺňanie stravy zdravo sa stravujúcich dospelých ľudí doplnkami, obsahujúcimi väčšinu minerálov alebo vitamínov, nemá žiadny jasný účinok, a dokonca môže byť škodlivé,“ píšu autori. „Tieto vitamíny by nemali byť používané ako prevencia pred chronickými chorobami. Čo je dosť, to je dosť.“

S názvom, „Čo je dosť, to je dosť: zastavme míňanie peňazí na vitamínové a minerálne doplnky,“ autori na základe štúdií, v ktorých analyzovali súvislosti medzi multivitamínmi a rakovinou, zdravím srdca a mozgových funkcií konštatovali, že nie je dôvod veriť na pozitívne účinky výživových doplnkov.

„Ľudia by sa namiesto očakávania, že ich multivitamíny urobia zdravšími, mali sústrediť na zdravšiu stravu a cvičenie,“ povedal v rozhovore pre CBS News jeden zo spoluautorov, Dr. Edgar Miller z John Hopkins Bloomberg School of Public Health v Baltimore, štát Maryland.

Podľa novembrovej štúdie neexistuje žiaden jasný dôkaz o znížení rizika infarktu vďaka výživovým doplnkom. V skutočnosti môže podľa štúdie požívanie beta-karoténu a vitamínu E zvýšiť riziko rakoviny pľúc u ľudí, ktorí sú na túto chorobu náchylní.

Druhá štúdia, vykonaná v decembri, zistila, že multivitamíny nepomáhajú redukovať slabnutie kognitívnych funkcií mysle. Medzitým výsledky tretej štúdie ukázali, že doplnky neznižujú riziko druhého infarktu, alebo riziko hospitalizovania kvôli problémom so srdcom.

Aj napriek týmto výsledkom istá priemyselná skupina, podporujúca požívanie doplnkov, odsúdila tieto závery štúdií ako „prízemné.“

„Redakcia vykazuje prízemný, jednostranný prístup, ktorým sa pokúša poprieť dokonca aj potvrdené prínosy vitamínov a minerálov,“ povedal pre stanicu CBS Steve Mister, prezident a CEO Výboru pre zodpovednú výživu. „Je nepríjemné pre spotrebiteľov, že autori odmietajú uznať potrebu doplňovania vitamínov a minerálov potrebných pre život. Žijú v rozprávkovej krajine a na základe toho vyrábajú nepresné predpoklady o tom, ako všetci jeme zdravé jedlá a všetko potrebné dostávame iba zo stravy.“

Kým prípad s multivitamínmi – s možnou výnimkou vitamínu D – je pre autorov stojacich za týmito štúdiami uzavretý, americký priemysel výživových doplnkov naďalej rastie. Niektorí experti, ako Dr. Howard Sesso z Brigham and Women’s Hospital v Bostone naďalej veria v užitočnosť multivitamínov. Profitovať by z nich mali najmä ľudia trpiaci nedostatkom živín.

„Či už je to dobré alebo zlé, výživové doplnky zrejme len tak nezmiznú,“ povedal pre Fox News. Zároveň dodal: „Neexistuje žiadna náhrada za zdravé stravovanie a správnu životosprávu.“

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

2 komentáre

 1. – Dr. Jitka Hořejšová, Biochemie našeho těla. Homocystein – klíč ke zdraví
  http://www.cestyksobe.cz/horejsova-jitka-biochemie-naseho-zdravi-ad2422/
  – Dr. Karel Erben – biochemicke zdravi (Homocystein)
  http://www.cestyksobe.cz/karel-erben-biochemicke-zdravi-ab2760/
  – Dr. Karel Erben – biochemicke zdravi 2 (Homocystein) !!!
  http://www.cestyksobe.cz/biochemicke-zdravi-2.-dil-ad3038/
  – Homocystein – Tichý zabiják (pdf)
  http://www.biosujo.sk/index.php/zaujimavosti/119-tichy-zabijak-homocystein?format=pdf

 2. Tažko nájsť pravdu ,ale ja napríklad beriem magnézium lebo ho mám evidentne nedostatok ,ale nejaké extrémne množstvá rôznych vitamínov si myslím človeka zdravšieho neurobia .

Leave a Reply