Domov / Spoločný blok / Po žiarovkách zakážeme aj grafické karty…

Po žiarovkách zakážeme aj grafické karty…

… odkazujú nám nevolení idioti z Európskej komisie.

Ak ste nad zákazom žiaroviek len mávli rukou,  bude vám možno menej ľahostajné,  že nové nariadenie Európskej únie môže umelo obmedziť výkon grafických kariet,  prípadne niektoré úplne stiahnuť z trhu …

„Zrušili sme verejné domy, zrušíme aj verejné chodníky!“
„To nemôžete porovnávať, to je rozdiel.“
„Ja v tom žiadny rozdiel nevidím, bordel ako bordel.“

Aj keď citácia zo známej scény Šimka a Krampola naznačuje humorný podtón, článok sám o sebe príliš vtipný nebude. Európska únia totiž nemieni zostať len u žiaroviek. Zrejme potrebuje vykázať nejakú činnosť, aby ľuďom nedošlo, že zo svojich daní platí hromadu nepotrebných úradníkov. Nejakým spôsobom sa skrátka k pánom v Bruseli donieslo, že v počítačoch je akási grafická karta, ktorej účeul úplne nerozumejú, ale po stránke regulácie  je to pole neorané, a tak sa do neho pred zimou pustili.

Môžete namietať, že by nejaké limity pre spotrebu existovať mohli, veď obaja hlavní výrobcovia (NVidia, AMD) prekonávajú s duálnymi modelmi 300 wattov ako nič. Lenže to asi ešte neviete,  ako EÚ svoj ​​koncept postavila a aké limity má nastavené. Pre začiatok môžeme povedať toľko, že viac ako polovica tohtoročných 28nm modelov grafických kariet by musela byť stiahnutá z trhu a tie budúce, aby požiadavky splnili, by museli mať horší pomer spotreba / výkon ako súčasné.

Ktosi z vedenia EÚ totiž prišiel s nápadom, že spotrebu grafickej karty najlepšie odráža jej pamäťová priepustnosť (áno, čítate správne) a limity teda budú nastavené nie podľa spotreby či spotreby a výkonu, ale podľa pamäťovej priepustnosti. Vzniklo tak sedem riadkov do ktorých sa jednotlivé modely zaradia  podľa pamäťovej  priepustnosti, ktorú EÚ považuje za synonymum pre šírku pamäťovej zbernice (o tom, že by mohla závisieť aj na frekvenciu pamätí, zrejme autori novej smernice ešte nepočuli).

Skrátka a dobre by na základe tohto nezmyslu mali vzniknúť kategórie, z ktorých najvyššia (G7) bude zhora obmedzená pamäťovú priepustnosťou 320 GB / s Inými slovami: EÚ sa domnieva, že grafické karty s dátovou priepustnosťou nad 320 GB / s (tj 384 bit zbernica s 6,7 GHz GDDR5 alebo 512bit zbernica s 5GHz GDDR5) príliš žerú, a tak je plánuje zakázať úplne.

Pánom úradníkom zrejme uniklo, že nový trend je použitie interposer a pamäte s extrémne vysokou priepustnosťou, ktorá má naopak pomer spotreba / výkon zlepšiť. Ak vstúpi nová smernica do platnosti, bude to problém – buď budú musieť výrobcovia ísť inou cestou (zbernica síce bude užšie, ale spotreba vyššia), alebo skrátka vystúpia z európskeho trhu.

To však nie je jediný problém. Spoločnosť AMD sa k situácii predbežne vyjadrila pre server Nordic Hardware a konštatovala, že limity sú nastavené úplne mimo reálne možnosti hardvéru – nielen, že by neprešli súčasné a budúce high-endové modely, ony by sa do nich nevošli ani karty z radu Radeon HD 7700 , ktoré patria k tomu energeticky najefektívnejšiemu hardvéru súčasnej generácie. Na 40nm produkty pokrývajúce čiastkové segmenty trhu by sme potom mohli zabudnúť rovno – aj úplný low-end ako napríklad Radeon HD 6500 na splnenie požiadaviek EÚ nestačí.

AMD v tejto chvíli chystá oficiálne stanovisko, ktorým sa pokúsi komisii primäť k prehodnoteniu situácie, Nvidia sa zatiaľ nevyjadrila.

Európska únia pôvodne plánovala uviesť nové nariadenie do platnosti začiatkom roka 2013,  avšak vo svetle súčasných udalostí sa zdá,  že dôjde k ročnému odkladu.

Nordic Hardware, ktorý správu exkluzívne priniesol, je server s pomerne slušnou reputáciou. Nie je známy ako zdroj hoaxov. Vymýšľanie správ len tak pre zvýšenie čítanosti nie je v jeho štýle. To na druhej strane neznamená, že sa v čiastkových ohľadoch nemôže mýliť – rozhodne však cielene nemystifikuje. Že zrejme nejde o hoax potvrdzuje aj zverejnenie tejto informácie na serveri guru3d.

Čo je zo správy zrejmé – nie však pri jej letmom zhliadnutí – je, že túto tému redakcie konzultovala s určitým zástupcom spoločnosti AMD. To správe dáva ďalší punc vierohodnosti. Pre nás je dôležité si v tejto chvíli uvedomiť, že postarší dokument, na ktorý sa článok odvoláva, nie je zdrojom uvádzaných informácií. Ten má len dokresľovať, že EÚ skutočne čosi v tomto smere rieši, že je nejaké škatuľkovanie na programe dňa.

Ak Nordic Hardware od určitého zástupcu / zamestnanca AMD získal informácie, aké modely grafických kariet sa (ne) vojdú do chystaných škatuliek, potom je zrejmé, že je zdrojom informácií práve ktosi z AMD. Ďalším podstatným dielom skladačky je tabuľka, ktorá vo znázornené podobe nie je obsiahnutá v žiadnom verejne dostupnom dokumente (aspoň sme taký nenašli – ak ste mali viac šťastia, pochváľte sa v diskusii). To môže súčasne potvrdzovať, že Nordic Hardware získal exkluzívny prístup k určitým materiálom.

Záverom …

Čo vieme s istotou, je fakt, že sa v Európskej únii pracuje na roztrieštenosti grafických kariet, ktoré má odrážať spotrebu, pričom toto rozdelenie stavia na zbernici, či jej priepustnosti. To je samo o sebe znepokojujúce a to hneď z dvoch dôvodov. Pamäťová priepustnosť a šírka zbernice nemajú čo robiť so spotrebou ako takou – ak tento koncept zostáva zachovaný v niekoľkých verziách návrhu, hovorí to čosi o kompetencii autorov.

Druhá vec, ktorá  nerobí radosť, je samotná snaha triediť grafickej karty do určitých kategórií. Tvrdenie, že toto delenie nemá reštriktívny charakter,  príliš neupokojí. Úsilie o zavedenie akejsi (zatiaľ) nereštriktívnej klasifikácie môže mať dva dôvody:
Ak budeme veriť, že ide o kategorizáciu, ktorá nestanovuje (a nikdy nebude)  čo sa v rámci EÚ smie a nesmie predávať,  potom sú jej prípravy a zavádzanie zbytočné a môžeme ju vnímať  ako snahu o vykázanie určitej (ale zbytočnej) činnosti.
Na druhej strane môže ísť o prvý krok akéhosi dlhodobejšieho procesu, ktorý sa nám vo finále nemusí páčiť.

Pozn WIFT:
Keby som mal stručne okomentovať celú situáciu, teda článok ako taký, potom by som k tomu rád povedal asi toto:

Podľa môjho názoru nejde až tak úplne o to, v akej forme nejaký návrh tohto typu existuje. Podstatou oznámenia je, že vôbec niekoho v EÚ napadlo riešiť spotrebu grafických kariet. Musím sa nutne spýtať: prečo?

Sú dve možnosti. Buďto potrebuje EK vykázať nejakú činnosť, alebo sa chystá regulovať. Ponúka sa aj oboje súčasne, pričom ale to druhé, totiž príprava munície na reguláciu, pokladám za pravdepodobnejšie. Dnes nám EK zaškatuľkuje grafiky podľa úplne nesúvisiacich kritérií do nejakých chlievikov a zajtra povie „a tento chlievik veľa žerie, tak s tým niečo urobíme“. Aj keby to druhé nikdy nenastalo, stále je tu snaha EÚ akosi ľuďom riadiť ich životy, viesť ich za ručičku ako hlupákov neschopných vlastného uvažovania a nenásilne ich presviedčať o tom, že to či ono je pre nich lepšie, hoci tomu tak v mnohých prípadoch nie je. Pritom samotní výrobcovia grafik sa o spotrebe svojich produktov vyjadrujú dosť často. Užívateľ si potom kupuje grafiku podľa svojich celkových potrieb, hľadí v prvom rade na výkon a v tesnom závese aj na tú spotrebu.

Nebezpečné na tom je aj to, že grafika je len jednou z počítačových komponentov (navyše sa čím ďalej tým častejšie stáva súčasťou procesora). Dnes budeme škatuľkovať grafiky, zajtra procesory a kto vie, či EÚ nestihne skôr zaškatuľkovať aj pamäte, keď už sa u grafik opiera o pamäťovú priepustnosť. Za chvíľku začne regulovať hard disky, pretože SSD sú predsa úspornejšie (čo na tom, že SSD a HDD sú dva dosť odlišné typy zariadení podľa spôsobu využitia) a chráň nás pán boh, aby nakoniec nedošlo aj na reguláciu základných dosiek podľa napájacích fáz procesora ( a to hovorím ako človek, ktorému je pretaktovanie cudzie).

Skrátka sa podľa môjho názoru EÚ / EK / EUčokoľvek serie do vecí, do ktorých je jej (malo by byť)nič nieje. Ešte že nastal odstrašujúci prípad s relatívne nevýznamnými žiarovkami. Dá sa predpokladať, že si na EÚ ľudia dajú väčší pozor, ak zase vzniknú snahy niečo regulovať.
Skúsenosti poslednej doby sú také, že keď sa EÚ snaží niečo regulovať alebo škatuľkovať, je to podozrivé a malo by v takýchto situáciách začať nad hlavami ľudí svietiť výstražné červené svetlo.

redakčne upravené
zdroj: diit.cz

poznámka redakcie:
Elitný klub opäť zažiaril naplno. Po nezmyselnom (pre nás nezmyselnom, pre monopoly žiadúcom)  zákaze žiaroviek tu máme ďalší skvost z dielne demokraticky nikým nevolených idiotov. A to je len úvod. Podstatnú časť ich činnosti nevidíme (zíde z očí, zíde z mysle???).  Vidíme však čo dokážu naši volení idioti, ktorí sú v podstate na očiach. Čo ešte v rámci salámovej metódy pre nás pripravujú? Dokedy ešte budú krájať? Kedy už konečne krivonosá EU s bankstermi na čele otvorí oči aj tomu zbytku Eurofanatických ovečiek (ešte nám to za naše peniaze aj povedia!) túžiacich po elitnom klube? Nestačí čo z nás urobili za posledných 20 rokov?

Sme fakt morálne trosky bez vlastného názoru schopné už len sledovať v priamom prenose mediálnu šou zvanú Európska Únia a tlieskať? 

Sme fakt len hlúpi otroci? Sme fakt len ovce, ktoré si chovajú na vlnu a mäso?
Nie. My sme pre nich ešte menej. My sme Gojim….

Protokol č.5
Utvorenie silnej centrálnej správy
Aký sociálny poriadok možno dať ľudskej spoločnosti, kde korupcia prenikla všade, kde bohatstvo nadobúda sa výhradne podvodom, kde panuje rozvrat i surové zákony s prísnymi trestami pre udržanie morálky, kde vlastenecké a náboženské city sú zastreté kozmopolitickým presvedčením?
My utvoríme silnú centrálnu správu, aby sme všetky verejné sily vzali do svojich rúk. Novými zákonmi zregulujeme povahu politického života našich občanov. Tieto zákony zamedzia všetky gójmi zavedené voľnosti jednu po druhej a prevedú tak veľkolepý despotizmus, ktorý bude hotový v každú chvíľu a v každom mieste potlačiť odporujúcich a nespokojných gójov. Keď poviete, že despotizmus, o ktorom rozprávam, nezodpovedá súčasnému pokroku, dokážem Vám opak.

Protokol č.10
Geniálnosť podlosti
Ľud pociťuje zvláštnu úctu ku géniom politickej moci a o všetkých veciach rázne prevedených hovorí: „Sprosto, ale obratne prevedené! Podlé, ale veľkolepé!“ Počítame s tým, že všetky národy zapriahneme do nami zamýšľaného diela. Sprvu si musíme zaistiť službu odvážnych a nebojácnych agentov, ktorí odstránia všetky prekážky z našej cesty.

Boh nám pomáhaj …

Oli63

 

O oliolijanko

Leave a Reply