Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Po prvý raz v histórii: Americké školy nebudú mať túto jeseň bielu väčšinu

Po prvý raz v histórii: Americké školy nebudú mať túto jeseň bielu väčšinu

usa-multikultiTúto jeseň bude po prvý krát v americkej histórii väčšina študentov verejných škôl v Spojených štátoch nebiela.

Nové údaje prišli s dovolením Národného centra pre vzdelávacie štatistiky (NCES), ktoré odhaduje, že 49,8 % všetkých amerických študentov v nadchádzajúcom školskom roku budú nehispánski bieli študenti. Tesne pod 50 % budú bieli študenti stále najväčšou rasovou skupinou zastúpenou v amerických školách, no nebudú viac tvoriť väčšinu študentov v krajine.

Podľa Associated Press NCES predpokladá, že takmer 25 % menšinových študentov bude hispánskych, kým 15 % bude čiernych a ďalších päť percent ázijských. Zmiešaní a pôvodní americkí študenti budú tvoriť zvyšok menšinového podielu v školách.

Správy prichádzajú v dobe, keď americká populácia vo všeobecnosti podstupuje významné rasové a etnické zmeny. Podľa projekcie amerického úradu pre sčítanie ľudu budú menšiny do roku 2043 tvoriť väčší podiel amerického obyvateľstva než bieli, čiastočne vďaka faktu, ktorým sú klesajúce alebo stagnujúce miery pôrodnosti u bielych – rovnako ako Afroameričanov a Ázijčanov – kým pre Hispáncov sa šplhajú vyššie.

Tieto trendy budú poháňať zmeny v početných oblastiach, vrátane amerického vzdelávacieho systému. Ako poznamenala AP, niektoré školské okrsky ako výsledok už robia zmeny a čelia novým rasovým problémom. Počas májového incidentu v Chicagu bola zavolaná polícia, aby zastavila boj medzi čiernymi a hispánskymi študentmi, zatiaľ čo niektoré rodiny sa rozhodujú, či majú nastúpiť alebo sa odvrátiť od škôl navštevujúcich rôznorodejšie skupiny študentov.

Tento vývoj tiež predstavuje praktickejšie výzvy, akou je zaistenie dobrých a efektívnych lekcií angličtiny počas školy a po nej pre študentov, ktorí doma hovoria rôznymi jazykmi. V niektorých prípadoch boli dokonca najatí prekladatelia pre konferencie rodičov a učiteľov, a na prenajatie učiteľov z rôznych zázemí a zlepšenie vzťahov medzi inštruktormi a tými, ktorých rodným jazykom nie je angličtina, bola vyvinutá ešte intenzívnejšia snaha.

„Je pretrvávajúcou výzvou pokúsiť sa o to, aby naši učitelia odrážali študentskú populáciu,“ povedal Steve Saunders, hovorca pre Adams County, Colorado, školský okrsok na okraji Denveru, ktorý bol svedkom veľkého posunu smerom k hispánskym študentom.

„Kritickou vecou, ktorú podľa mňa musia školy a (asociácie rodičov a učiteľov) a každý pochopiť je to, že s meniacou sa demografiou nemôžete robiť veci takým spôsobom, akým ste ich robili predtým,“ povedala agentúre AP Lisa Mack, prezidentka Asociácie rodičov a učiteľov v Ohiu. „Že musíte byť kreatívny, keď týchto ľudí informujeme a navodzujeme v nich pocit že sú vítaní, vážime si ich a podporujeme v školskom systéme.“

Rôznorodejšie školy tiež zvýraznia ďalší problém v USA, nakoľko skoršia správa zistila akýsi návrat segregovaných inštitúcií. Ako RT v máji informovala, len 23 % afroamerických študentov navštevuje školy, ktoré sú väčšinovo biele – najnižšie percento od roku 1968. Viac ako 50 % latinoamerických študentov navštevuje väčšinovo latinoamerické školy. Podľa výskumníkov z Projektu ľudských práv na univerzite v Kalifornii, mnoho z pokroku dosiahnutého počas integrácie sa zvrátilo.

Tá správa nasledovala po správe od Nadácie Annie E. Casey, podľa ktorej čierne, rodilé americké a hispánske deti stále čelia mnohým bariéram na ceste k úspechu.

Momentálne žije pod hranicou chudoby asi 25 % hispánskych a afroamerických rodín, s ročným príjmom 24 000 dolárov alebo menej. Správa zistila, že bariéry pre tieto menšinové skupiny existujú od narodenia a následne sa len rozširujú.

Podľa Laury Speer z Caseyho nadácie poukazujúcej na to, že americké školy budú z veľkej časti zložené z menšín, je integrálnou časťou americkej budúcnosti, aby tieto deti nezostali pozadu.

„Farebné deti sú pre úspech našej krajiny absolútne kritické,“ povedala. „Stanú sa našou väčšinovou pracovnou silou a nemôžeme si dovoliť stratiť talent, ktorý majú a mohli by mať v budúcnosti. Potrebujeme, aby boli úspešné.“

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

Poznámka redakcie:
Vyjadrenia mimovládok a vzdelávacích pracovníkov sú ako vystrihnuté z príručiek neomarxistov. Zdá sa, že USA je už definitívne v úpadku, ktorý nebude možné zastaviť. Populačná bomba už vybuchla, teraz prichádzajú prvé následky. V priebehu niekoľkých desiatok rokov sa zo svetovej veľmoci stane rozvojová krajina, kde bude zvyškové biele obyvateľstvo tvrdo drieť pod obohacujúcim bičom multikulúry. Ale ani Európa nie je voči tomuto trendu imúnna. Slovensko obzvlášť má svoje vlastné problémy s minoritami. Môžeme čakať aj u nás podobný vývoj ako v USA, aj keď tie sú, ako vždy, ďaleko pred nami na čele „pokroku“…

O ::prop

Leave a Reply