Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Peniaze za mlčanlivosť v Izraeli: rodina „väzňa X“ dostane milióny

Peniaze za mlčanlivosť v Izraeli: rodina „väzňa X“ dostane milióny

Rodina sa za to zaviaže k mlčanlivosti – bývalý agent sa obesil vo svojej cele.

Jeruzalem/Canberra – Rodina bývalého agenta Mossadu Ben Zygieriho, má podľa správ médií, po jeho smrti v izraelskej vysoko zabezpečenej cele, dostať odškodné štyri milióny šekelov (842.000 Euro). „Vy budete mlčať, my budeme platiť“, znel v stredu titulok v novinách „Yediot Ahronot“.

Ako časť dohody sa rodina zaviazala k mlčanlivosti, informujú noviny „Haaretz“ s odvolaním sa na správu izraelského televízneho vysielača Kanal 2. Štát zároveň vylúčil akúkoľvek zodpovednosť za smrť Zygiera v decembri 2010. Ministerstvo spravodlivosti potvrdilo tieto tlačové správy. Zygier vlastnil aj austrálske štátne občianstvo.

Obesený na samotke

Vyšetrovacia sudkyňa v apríli skonštatovala, že Zygier nebol dostatočne strážený, keď sa vo svojej cele obesil. Zygier, ktorý bol označovaný aj ako „väzeň X“, sa po mesiace trvajúcom väznení, v samotke, pod utajovanou identitou, 15. decembra 2010 obesil.

V deň jeho smrti mal Zygier ešte pred obedom na cele návštevu svojej manželky a malej dcérky. Pritom ho mala žena, podľa nepotvrdených mediálnych správ, požiadať o rozvod. Úrady s odvolaním sa na bezpečnostné záujmy doteraz neoznámili, čo bolo Zygierovi vytýkané. (APA, 11.9.2013)

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Der Standard

O ::prop

Leave a Reply