Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Palestínsky prezident Abbás hrozí ukončením mierového procesu

Palestínsky prezident Abbás hrozí ukončením mierového procesu

Už 22 rokov prebieha blízkovýchodný mierový proces z Osla, avšak teraz zastavil palestínsky prezident Mahmud Abbás rozhovory. Jeho zdôvodnenie: Izrael neustále porušuje túto dohodu.

Palestínsky prezident Mahmud Abbás pohrozil u Spojených národov vypovedaním dohôd z Osla s Izraelom. Palestínci nie sú „naďalej viazaní týmito dohodami“, keď tieto nie sú Izraelom dodržiavané, povedal Abbás v stredu v prejave pred Valným zhromaždením OSN v New Yorku.

„Nemôžeme byť dlhšie viazaní týmito dohodami a Izrael musí ako okupačná moc prijať zodpovednosť“ povedal s ohľadom na dohodu, ktorá priznáva Palestínčanom obmedzenú autonómiu.

Abbás zároveň žiada úplné štátne uznanie Palestíny. „Palestína, ktorá má pozorovateľský status OSN, si zaslúži plné uznanie ako štát a ako člen,“ povedal Abbás.

Abbás apeluje na uznanie Palestíny

Pripomína „enormné obete“ palestínskeho národa a jeho „trpezlivosť počas všetkých tých rokov utrpenia a exilu“. Abbás apeloval na všetky štáty, ktoré to doposiaľ neurobili, aby uznali Palestínu.

Po prejave by mala byť za príslušnej ceremónie po prvý raz vyvesená palestínska vlajka vedľa vlajok 193 členských štátov OSN. Valné zhromaždenie OSN už 10. septembra hlasovalo 119 hlasmi za áno, 8 hlasov bolo proti a 45 sa zdržalo o akceptovaní vlajok palestínskych území a Vatikánu, ktoré majú pozorovateľský status, vedľa vlajok členských štátov.

Palestínci sa už dávno usilujú za prijatie ako plnoprávneho člena OSN. V roku 2011 sa im podarilo získať prijatie do kultúrnej organizácie OSN Unesco a v novembri 2012 im bol pridelený status pozorovateľského štátu OSN bez hlasovacieho práva.

V apríli sa naviac pripojili k Medzinárodnému trestnému tribunálu (ICC), čo im umožňuje stíhať izraelských vojakov kvôli vojnovým zločinom voči ľudskosti na ich území.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org, krátené
Zdroj: Die Welt

O ::prop

Leave a Reply