Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Palestína: Izraelskí vojaci zadržiavali predsedu vlády Hamdallaha

Palestína: Izraelskí vojaci zadržiavali predsedu vlády Hamdallaha

Palestinian Prime Minister Hamdallah14. január 2014 / Rutinná kontrola, alebo šikana? Izraelskí vojaci zadržali autokolónu palestínskeho šéfa vlády a zabraňovali jej dlhší čas pokračovať v ceste. Oficiálny dôvod: prekročenie rýchlosti. Došlo pri tom takmer k bitke.

Ramallah/Tel Aviv – Oficiálna autokolóna palestínskeho šéfa vlády Rami Hamdallaha musela urobiť v utorok neplánovanú prestávku: krátko pred Ramallahom na Západnom brehu Jordánu konvoj zastavili izraelskí vojaci a dlhšiu dobu ho zdržiavali. Politik bol na prekvapivo vybudovanom cestnom zátarase úmyselne zadržiavaný jednu hodinu, povedal hovorca palestínskej vlády Ihab Bseiso.

Tento incident viedol očividne skoro k bitke medzi vojakmi a osobnými strážcami Hamdallaha. Išlo jednoznačne o pokus šikanovať Hamdallaha, povedal Bseiso a hovoril o porušení jeho práv. Ostatne incident sa odohral na teritóriu jeho palestínskeho autonómneho úradu.

Hovorca izraelskej polície, Mickey Rosenfeld, odpovedal na otázky, že autá boli zadržané len kvôli vysokej rýchlosti a nebezpečnému predbiehaniu. Na príslušnom cestnom úseku platí najvyššia rýchlosť 80 km za hodinu. Akou rýchlosťou cestoval Hamdallah, hovorca neuviedol. Oficiálne vládne vozidlá, s ohrozenými osobami na palube, často z bezpečnostných dôvodov idú rýchlejšie ako je dovolené.

Incident sa odohral uprostred možnej rozhodujúcej fázy mierových rozhovorov Izraelcov s Palestíncami. Rokovania boli prerušené smrťou Ariela Šarona, ktorý zomrel v sobotu vo veku 85 rokov v nemocnici v blízkosti Tel Avivu po 8 rokov trvajúcej kóme. V rokoch 2001 až 2006 bol predsedom vlády Izraela.

Šaron, voľakedy považovaný za „jastraba“, sa krátko pred svojim ťažkým ochorením pred ôsmimi rokmi premenil na mierotvorcu. Presadil oproti rozhorčenému odporu ústup izraelských osídlencov z pásma Gazy a chcel vraj dosiahnuť rozsiahle mierové riešenie s Palestíncami. Smútočné obrady za Šarona sa uskutočnili v pondelok, za prísnych bezpečnostných opatrení.

Poznámka redakcie:
Šaron bol aj členom paramilitantnej teroristickej skupiny Haganah, ktorá bojovala proti Britom. Zmierňovať jeho činy slovami, že „chcel dosiahnuť rozsiahle mierové riešene“ v kontexte s nevypovedaným „nemohol to dosiahnuť, keďže upadol do kómy“ je typické podprahové podsúvanie fantaskných teórií bez akýchkoľvek dôkazov, ktoré je vlastné istým záujmovým skupinám. Ja na to poviem jediné – starého psa novým kúskom nenaučíš.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

Leave a Reply