Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Pakistan považuje útoky amerických dronov za porušenie suverenity

Pakistan považuje útoky amerických dronov za porušenie suverenity

america-drone-attackIslamabád opäť dôrazne kritizuje vražednú kampaň CIA pomocou útokov dronov na Pakistanskom území.

Pakistanské ministerstvo zahraničia v piatok vyhlásilo, že americké útoky dronov spôsobujú smrť civilistov a sú v rozpore s medzinárodným právom ako aj s Pakistanskou zvrchovanosťou a územnou celistvosťou.

„Pakistanská vláda neustále tvrdí, že útoky dronov sú kontraproduktívne, znamenajú straty na životoch nevinných civilistov, porušujú ľudské práva, majú humanitárne následky a porušujú zásady národnej suverenity, územnej celistvosti a medzinárodného práva,“ hovorí sa vo vyhlásení.

Pakistanská vláda takto reaguje na amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý vo štvrtok obhajoval používanie kontroverzných teroristických dronov ako prostriedkov sebaobrany.

Počas posledných rokov začal Washington útoky dronov na niektoré moslimské krajiny, vrátane Pakistanu, Somálska a Jemenu.

V Pakistanskej kmeňovej oblasti sú útoky amerických dronov a vraždenie takmer pravidlom. Washington tvrdí, že cieľom sú výhradne militanti. Avšak straty jasne ukazujú, že obeťami sú najmä nevinní civilisti.

Zabíjanie Pakistanských civilistov, vrátane žien a detí, má za následok stupňovanie napätia medzi Washingtonom a Islamabádom. Americké útoky vražedných bezpilotných lietadiel vyvolali v Pakistane masívne protesty.

OSN hovorí, že útoky dronov v Pakistane predstavujú rastúcu výzvu na dodržiavanie zásad medzinárodného práva.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

Poznámka redakcie:
USA sa neštítia používať najmodernejšie technológie na svojvoľné vraždenie civilistov v moslimských krajinách. Vnímame to síce s nevôľou, ale žiadne masívne protesty, alebo aspoň protesty stojace za reč nevidíme. Toto vraždenie sa deje denno denne. Pokiaľ títo moslimovia ale vytiahnu mačety a dosekajú na ulici britského vojaka, situácia je okamžite iná. Koľko ľudí si ale uvedomuje, čo je príčina a čo následok? A čo na to OSN? Mlčí…

O ::prop

Jeden komentár

  1. Prečo si pakistanské trúby nezoženú dobrý radar a S-300 alebo podobné hračky?

Leave a Reply