Domov / Hlavná strana / Zahraničie / OSN žiada zrušenie Mikulášskeho sviatku v Holandsku: „Je rasistický!“

OSN žiada zrušenie Mikulášskeho sviatku v Holandsku: „Je rasistický!“

Zwarte Piet or Black Pete traditionAMSTERDAM – Zúrivými protestmi reagovali Holanďania na výčitky Spojených národov voči ich Mikulášskému sviatku. Skupina expertov OSN zaradila tento sviatok ako rasistický a žiada jeho odstránenie. Holandský „Sinterklaas“ je tradične sprevádzaný kŕdlom čiernych pomocníkov, „Zwarte Pieten“ (čiernych Petrov).

V priebehu dvoch dní podporilo do štvrtka rána viac ako 1,7 milióna užívateľov „Petíciu“ na sociálnych sieťach Facebook pre túto tradíciu. Je to len detský sviatok, argumentujú tisíce Holanďanov na Twitteri, Facebooku a iných médiách. Podľa údajov spravodajskej agentúry AP ide o najrýchlejšie rastúcu kampaň na holandských Facebook-fan stránkach všetkých čias.

Pracovná skupina OSN pre rasizmus skúma v súčasnosti, či čierni pomocníci „Sinterklaasa“ sú rasistickou figúrou. „Pracovná skupina nerozumie, prečo Holanďania nechápu, že toto je návrat k otrokárstvu a že tento sviatok v 21. storočí musí prestať“, povedal predseda komisie, profesor Verene Shepherd, v utorok večer v televízii. Na to vypukla búrka rozhorčenia.

Netherlands Black Pete

Sú čierni predstavovaní ako hlúpi služobníci?

„Sinterklaas“ prichádza podľa legendy vždy v strede novembra do Holandska, aby priniesol deťom darčeky. Biely biskup je sprevádzaný množstvom na čierno maľovaných pomocníkov, oblečených do pestrých fantazijných kostýmov. Predovšetkým čierni Holanďania z bývalých kolónií Surinam a Antily sa sťažujú už roky na tento zvyk. Čierni sú vraj predstavovaní ako veselí, ale hlúpi služobníci.

Holandský predseda vlády Mark Rutte sa vo svojej týždennej tlačovej konferencii k výhradám Spojených národov nevyjadril. Povedal, že sa nechce miešať do tradícií svojho ľudu.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Huffington Post

O ::prop

11 komentárov

 1. No ked sa nato chceme takto pozerať tak v každej rozprávke povesti či sviatku je vždy nejaká z časti záporná postava a jej vyzuál by sa dal našiť na nejaké etnikum rasu či sociálnu skupinu…..nech sa páči zničme si našu európsku kultúru….

 2. OSN má dne starosti s miestnymi zvykmi, s LGBT, …, ale jej prvotný zmysel bol ochraňovať a udržiavať mier. Preambula Charty OSN začína:

  „My, ľud Spojených národov, odhodlaný
  uchrániť budúce pokolenia pred metlou vojny, ktorá dvakrát v priebehu nášho života priniesla ľudstvu nevysloviteľné strasti,
  potvrdiť vieru v základné práva, v dôstojnosť a hodnotu ľudskej osobnosti, v rovnaké práva mužov a žien i národov veľkých a malých,
  vytvoriť pomery, v ktorých možno zachovať spravodlivosť a úctu k záväzkom vyplývajúcim zo zmlúv a iných prameňov medzinárodného práva, podporovať sociálny pokrok a zlepšovať životnú úroveň vo väčšej slobode

  a pre tento cieľ
  pestovať znášanlivosť a žiť spolu navzájom v mieri ako dobrí susedia,
  zjednotiť svoje sily pre zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti,
  prijať zásady a zaviesť metódy zaručujúce, že sa ozbrojené sily budú používať len v spoločnom záujme a používať medzinárodný mechanizmus na podporu hospodárskeho a sociálneho povznesenia všetkých národov,

  rozhodli sme sa zjednotiť svoje úsilie, aby sme dosiahli tieto ciele.“

  Prečo sa OSN montuje aj do detských radovánok a snaží sa ich znehodnotiť?

 3. Dúfam, že to prejde, hneď na to treba zrušiť veľkú noc, lebo to je týranie žien. Ďalej dušičky, lebo vzdávať úctu mŕtvym diskriminuje živých. Nakoniec treba zrušiť Vianoce, lebo treba chrániť lesy aj stromy majú predsa svoje práva. Členenie biologických organizmov na rastliny a živočíchy je aj tak vymyslený archaický sociálny konštrukt. Vlastne všetky sviatky treba zrušiť, všetky diskriminujú. Okrem 8. Mája, ten je v poriadku.

 4. Môžem jednoduchú otázočku? Ktorá dejinná udalosť nemá kóšer autora?

Leave a Reply