Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Osadníci počmárali mešity a kostoly

Osadníci počmárali mešity a kostoly

latroun1Neznámi vandali počmárali v stredu 19. decembra ortodoxný kostol v Jeruzaleme nenávistnými antikresťanskými a antiarabskými heslami. V posledných mesiacoch boli kostoly a mešity v blízkosti väčších izraelských sídlisk častejšie pošpinené hebrejskými nenávistnými heslami, veľká časť izraelskej vlády k tejto téme doposiaľ mlčí.

Starobylý kostol bol počmáraný heslami ako: „Ježiš je z kurvy syn“ alebo „Smrť všetkým kresťanom“, nenávisť ku kresťanom pribúda obzvlášť pri pravicovo radikálnych izraelských osadníkoch, ktorí chcú čisto židovskú krajinu, kde nemajú čo hľadať ako muslimovia, tak aj kresťania.

Deň ceny?

Na väčšine počmáraných kostolov a mešít sa nachádzali hebrejské slová „Chag Me’ir“, hebrejsky pre „Cena dňa“. Izraelskí osadníci začali v posledných rokoch každej akcii proti Palestínčanom dávať tzv. „cenovku“ – „Cena dňa“, čo má predstavovať, že ich akcia je forma „odporu“ voči údajnému arabskému obsadeniu. Auto, ktoré stálo pred kostolom, bolo zničené a taktiež počmárané znakom Cena dňa. Niekoľko týždňov predtým, bolo možné na jednom baptistickom kostole možné čítať hrozby ako „Smrť kresťanstvu“ a „My vás ukrižujeme“. Aj na jedenom grécko-ortodoxnom kláštore boli popísané graffiti hebrejčinou s hrozbami ako „Smrť kresťanom“.

Od jari prišlo k viac ako piatim akciám vandalizmu na kresťanských svätyniach, ešte viac mešít bolo počmáraných. Po vandalizme na jednom katolíckom kostole, ktorého vstupné dvere boli zhorené, vyzvali katolícki biskupi izraelskú vládu, aby sa jasne a dôrazne dištancovala od vandalizmu a nepriateľských nálad voči kresťanom a muslimom medzi osadníkmi a osadníčkami.

Na túto výzvu reagoval izraelský minister obrany Ehud Barak. Podporil nasadenie vnútroštátnej tajnej služby Schin Beth v „boji s židovským terorom“. Tieto činy „poškvrňujú“ izraelský štát. „Musíme tieto fenomény vyhubiť“, hovorí minister, ktorý pred niekoľkými mesiacmi opustil sociálnodemokratickú stranu pracujúcich v Izraeli.

Palestínske autonómne úrady vyzvali izraelskú vládu aby jednala. V uplynulých mesiacoch došlo k viacerým útokom na mešity, po ktorých sa nestalo nič, alebo málo. „Extrémistická politika izraelskej vlády“ bude len osadníkov naďalej posmeľovať k nenávistným zločinom voči Palestíncom a ich kultovým svätyniam.

Preklad Juraj Borský, ::prop
Zdroj diefreiheitsliebe.de

O ::prop

Leave a Reply