Domov / Hlavná strana / Komentáre / Orbán v Klausových šľapajach

Orbán v Klausových šľapajach

orban_sorosMinisterský predseda Maďarska Viktor Orbán vo svojej prednáške v Londýne kritizoval Európsku úniu za stratu optimizmu, dôveru v seba a jasných predstáv o budúcnosti. Na tlačovej konferencii anglického Kráľovského inštitútu medzinárodných vzťahov začal svoj prejav takto: Ja som Maďar. Máme unikátny jazyk a bohatú históriu /niečo podobné ako americká „výnimočnosť“ – pozn.autora/. Potom Orbán pokračoval ako sa pripravovali vzťahy Maďarska a EÚ. Zo začiatku on hovoril o EÚ ako o nedosiahnuteľnom vrchole, ktorý obsahoval mnoho možností, ale časom sa Maďari stále presviedčali o tom, že Európska únia má do budúcnosti stále smutnejší obraz a sama mu neverí. Aj napriek tomu však, z politického uhla pohľadu, pokladá Maďarsko svoje členstvo v EÚ za prínosné.

A do toho prichádza kríza, v ktorej Orbán vidí možnosť pre obnovenie inštitútov krajiny, ukazujúca, že stav nemôže zostať taký, aký je dnes. Povedal, že nie je možné ignorovať osobitosti medzi európskymi krajinami. Ani jedna krajina eurozóny nemôže druhej diktovať svoju ekonomickú politiku. Treba sa postarať po to, aby sme sa vyvarovali ideologických dogiem a priznať, že všetky krajiny sú osobité a že idea patriotizmu a národnej jedinečnosti stále existuje v krajinách EÚ /Viktor, Viktor, už bolo treba niečo povedať o Veľkom Maďarsku/. Viktor Orbán priznal, že v súčasnom svete politická izolácia je tesne zviazaná s ekonomickým úspechom. Ak Maďarsko bude úspešnou krajinou, nebude izolovaná. Ak sa úspešnou nestane, izolácii sa nevyhne.

Maďarský premiér pripustil, že jeho snaha o politické oslobodenie sa od ostatnej Európy, je len experiment maďarského „laboratória“. /To už tam bolo, keď Kadár razil guľášový socializmus a potom zradil aj Dubčeka/ Svoje vystúpenie na tlačovej konferencii V. Orbán zakončil tým, aby všetci „držali palce Maďarsku“ /Zdroj: Russia Today/.

V. Orbán sa cíti silný, kde to však pramení? Na jednej strane je známe, že má podporu Sorosa, na druhej strane jeho partneri strana Jobbik a jej predseda Vóna s námestníkom Kovácsom /ktorý niekedy pôsobil za Maďarsko v RVHP/ brázdia Rusko sem i tam a besedujú, dávajú rozhovory, doslova sa nadchýnajú dnešným Ruskom aj kvôli Versaillskej zmluve. Na tejto konferencii Rusko, teda Sovietsky zväz nebol a tak naši susedia vychádzajú z toho, že ani dnešné Rusko nemá nič spoločné s pre Maďarsko takým boľavým Trianonom. Okrem toho pravlasťou Maďarov je Chanty-Mantijsk, kde už dvadsať rokov Maďarská akadémia vied vysiela svoje tímy a presne tu sú najväčšie zásoby plynu, ropy a uhlia na svete. V. Orbán sa okrem toho zúčastnil na zjazde Putinovej strany. V Maďarsku sa hovorí o širokorozchodnej železnici. Príliš veľa náhodných súvislostí, však?

Viktor Orbán však nebol až taký jasný, ako exprezident Českej republiky Václav Klaus, ktorý pred pár dňami pre iDnes navrhol vystúpiť z EÚ a vzápätí vydal knihu, veľmi zaujímavú /V.Klaus a kol.: Čas rozhodnutí/. Napriek tomu, že prezidentom ČR je Miloš Zeman známy to „eurohujer“, ktorý nechal vztýčiť vlajku EÚ na Pražskom hrade, čo neurobili ani nacisti za Protektorátu, v Českej republike silnie odpor voči EÚ. A hoci v predčasných voľbách o pár dní zvíťazí ľavica, ktorá sa hlási k EÚ, nastanú pre našich susedov dosť ťažké časy.

Autor: Svätoboj Clementis, www.protiprudu.org

O ::prop

3 komentáre

  1. No neviem- dosť rozpačitý príspevok. Vieme kto je Orban a aka je politika Maďarska voči Slovensku, nech je tam ktokoľvek. Ale nechceme snáď tvrdiť na stránkach „propu“ že vystúpenie z EU nie je tou základnou podmienkou toho , aby sme si vedeli urobiť doma poriadok a nebudeme teraz tvrdiť, že to tak nie je lebo to podporuje aj Orban a Klaus. Typicke slovenske – hurá systém – vyliat s vanickou aj dieta v tom sme majstri. Chýba nam v tomto svete boja v presadzovani zaujmov taktika a „vychcanost“- ked sa to nenaucime, budu nas povazovat za hlupakov a Slovensko budu povazovat za lahku korist, ktoru si podelia aj bez nas.

  2. Nerozumel som autorove ironicke poznamky a tak som sa prepracoval k pramenu ktory autor neuviedol. V Orbanovom prejave pred vedeckou komunitou je toho omnoho viac napr. o krestanskych hodnotach, tradicii, rodine atd. Prejav bol hodnoteny velmi pozityvne v mnohych vplyvnych eutopskych dennikoch. Prestanme mat uz tie nase mindraky!

    Pramen:

    http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/hungary/10373959/Viktor-Orban-interview-Patriotism-is-a-good-thing.html?fb

  3. A že to je maďarský zázrak pod pseudonymom Viktor Orbán a vlastne on je v skutočnosti Olstein .Tak sme už doma.

Leave a Reply