Oplotení

Benjamin Netanjahu chce celú krajinu obkolesiť „hraničnými zariadeniami“

Na hraniciach Izraela nie je útulne. Či na severe, alebo na juhu – za líniami číha nebezpečie. Obzvlášť neustále sa meniaca situácia na Blízkom Východe v uplynulých rokoch vystavuje izraelské bezpečnostné sily tvrdým skúškam. Predseda vlády Benjamin Netanjahu teraz zamýšľa zosilniť hranice. Chce nechať postaviť plot, ktorý obopne kompletne celú krajinu: »Aby sme sa ochránili pred divokými zvieratami v susedstve«, nechal sa počuť.

Pri návšteve jedného už dokončeného úseku na juhu sa vyjadril, že jeho vláda pripravuje viacročný projekt, ktorým sa bude možné v dnešnom a budúcom Blízkom Východe obrániť. Pred reportérmi už Netanjahu špekuloval, ako budú reagovať na jeho vyjadrenia politickí protivníci: »Zasa budú hovoriť: ›Čo, ty chceš ochraňovať svoju vilu?‹ A odpoveď je: áno! A oni budú hovoriť: ›Ty chceš obkolesiť celý Izrael bariérami?‹ A odpoveď je: áno!« Stavba plotu je ale extrémne drahá. Výstavba zhltne mnoho miliárd a bude trvať roky, pripustil predseda vlády.

Avšak Izrael s tým nezačína len odo dnes. Kvôli občianskej vojne v Sýrii, teroru na Sinaji, Hamasu v Gaze a iránskeho vplyvu v Libanone sa už roky pracuje na zosilnení hraníc. 240 kilometrov dlhý plot na juhu je už dokončený a je v súčasnosti predlžovaný v smere na Jordánsko. Tento prebieha od prechodu Kerem Schalom v Eilate pozdĺž hranice k Egyptu. Táto 5 metrov vysoká bariéra je vybavená elektronickým zabezpečením a disponuje úzkym pásom pre armádne patroly. Viac ako 100 km bolo k tomu vystavaných na Golanských výšinách medzi Izraelom a Sýriou, naviac 500 km na Západnom brehu Jordánu.

Teror

Yossi Shain, vedúci Ústavu pre politické vedy a program diplomacie na Univerzite Tel Aviv, opísal stavbu plota ako ochranu a zároveň ako odstrašujúce opatrenie. Pripomenul, za ktorými hranicami už teraz prihorieva, alebo v budúcnosti môže byť nebezpečne.

V tieto dni sa v politike predovšetkým diskutuje o hranici k Západnému brehu Jordánu, uvádza Shain. Pretože skoro denné teroristické útoky Palestíncov formálne volajú po jej zosilnení. »Avšak veľkou otázkou je Jeruzalem s arabskými časťami mesta. Ja, úprimne povedané, neviem ako sa to dá zrealizovať.« Aj Netanjahu sa tejto téme vyhýba a vyjadruje sa len, že sa vypracováva plán, ktorý má uzavrieť medzery v plote okolo Západného brehu Jordánu. Údajne existuje „masterplan“ , ktorý má oplotiť veľké židovské bloky osídlenia Maale Adumim pri Jeruzaleme, Ariel a Gusch Etzion. »Jasné však je«, myslí si politológ, »že táto hranica bude v prípade riešenia dvoch štátov demarkačnou líniou.«

Hranice k Sýrii na Golanských výšinách sú ešte dnes relatívne deravé. Shain pripomína: »Keď začali povstania v susednej krajine, prišli naraz Sýrčania cez hranicu a pohybovali sa hore dole v Izraeli. Oni jednoducho preliezli plot a vliezli dnu. Je nepochybné, že táto hranica vzhľadom na občiansku vojnu, ISIS a El-Nusra-Frontu musí byť na Golanoch nevyhnutne posilnená.«

Hizbaláh

Avšak je to hranica k Libanonu, ktorá robí expertom najčastejšie hlavy bolenie. »Dlhodobo je to určite najnebezpečnejšia situácia. Síce je Hizbaláh momentálne involvovaný v Sýrii, a preto sú jeho jednotky zapojené inde. Avšak táto teroristická organizácia je zameraná na napadnutie Izraela a možno dokonca obsadiť časti Galilei.« Pretože Hizbaláh však disponuje raketami a tieto už proti Izraelu nasadili, poskytuje preto plot len obmedzenú ochranu.

Hranica na juhu k Egyptu je »extrémne problematická«, hodnotí Shain. Tamojšie teroristické skupiny, inšpirované IS v Iraku a El-Nusra-Frontom v Sýrii, spôsobia chaos v Egypte a predstavujú aj pre Izrael veľké ohrozenie. »Ostatne existujú už mnohé pokusy zo strany teroristov, prelomiť hranice, z ktorých boli dva úspešné.« Tam je tento expert istý, že silné hraničné zariadenie poskytne definitívne dobré služby. Potom je tu ešte Pásmo Gazy na juhu. »Tuná číha Hamas, a jeho cieľom je ešte stále zničenie židovského štátu. Samozrejme je to reálne ohrozenie.«

Netanjahu reaguje vyhýbavo na otázku, čo by sa malo stať, ak pod plotmi budú vyhrabané tunely – ako dnes už medzi Gazou a Izraelom: »My robíme aj iné, ako staviame ploty. Ale čo, to nebudem tu ani teraz vysvetľovať.«

Yossi Shain vysvetľuje, že sa ploty stavajú na celom svete a posilňujú sa hranice. »A hoci ploty nemôžu ochrániť pred všetkými nebezpečiami, predstavujú predsa akýsi bezpečnostný val. Je rozumné svoju krajinu, tak dobre ako to len ide, pred hrozbami uzavrieť. A práve tu na Blízkom Východe to tak nevyzerá, že sa veci v nasledujúcich dobách zlepšia.«

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Juedische-allgemeine

Poznámka redakcie:
Článok by mohol mať – s ohľadom na dianie v Európe a Maďarsku – aj názov „Keď dvaja robia to isté…“ Samozrejme, Izrael môže chudákov utečencov nechať za plotom. Európa však nie.

O ::prop

2 komentáre

  1. Boli už v minulosti vystavané všelijaké ploty, Limes rímsky, Hadriánov val, oplotenie kolo socialistického tábora, ohradenie na Mexickej hranici,atď, atď… ale ešte nikde, nikto neohradil celý štát. Hádam sa oplotia aj od mora! Prajem im, nech sa oplotia, vytvárajú si vlastné väzenie, ani o tom nevedia! Ale, veď, nakoniec všetky ohrady nakoniec padli, alebo padnú! Chce to len čas….

  2. Ale ohradil cely stát ,coby nie . A co iné bol limes romanum a hadrianov val .Ploty padnu ked padne civilizacia. Ako sa stalo Čínanom. Ked Mongoli prervali Veĺ. Čínsky Mur, boli v kukurici. Stavať múry a ploty je rozumné, pokiaĺ ti situacia vyzaduje. Môže Vám byť Izrael nesympaticky ale robí dobre. A že ploty padnú, ano , vsetko raz skonči a vsetko raz padne. To je zákon prirody. Aaj zem zanikne aj vesmiŕ.☺ Dôlezite je aby veci fungovali, kym majú. Namiesto vykrykov do tmy, by sme mali aj my, postavit ploty.

Leave a Reply