Domov / Hlavná strana / História / Operácia „Paperclip“

Operácia „Paperclip“

operation-paperclip„Operation Paperclip“ – tak znie titul novej knihy od Annie Jacobsen. Kniha opisuje, ako si CIA počas Studenej vojny privlastnila znalosti nacistov. Predovšetkým pri tajných výsluchoch sovietskych zajatcov v Camp King malo byť nasadené „sérum pravdy“ a iné technológie.

Po Druhej svetovej vojne sa CIA pripravovala na ultimatívnu vojnu proti Sovietom. Začali sa zintenzívňovať výskumy v oblasti biologického, chemického a nukleárneho vedenia vojny – aj nakoniec s pomocou bývalých nacistických veličín.

„Operácia Paperclip“ nacistov potrebovala

Viac ako 1.600 nacistov a ich rodín prišlo po skončení vojny do USA. V rámci vysoko utajovaného programu „Operation Paperclip“ využila tajná služba USA bývalých nacistických generálov, ako Waltera Schreibera a Kurta Bloma pre svoje účely. Nositeľ Nobelovej ceny Richard Kuhn podporil Američanov pri vývoji chemických látok, ktoré boli nasadené predovšetkým v Camp King u sovietskych zajatcov.

Tábor Camp King ležal v Američanmi obsadenej časti Nemecka v Oberurseli, jedenásť kilometrov od Frankfurtu. Oficiálne mal tábor, podľa článku na spravodajskom portáli The Daily Beast, tri mená: US Military Intelligence Service Center v Oberurseli, 7707. Európske veliteľské centrum tajnej služby a práve Camp King. Tamojšie aktivity začali medzi rokmi 1946 a neskorými 50-tymi rokmi, neboli však v plnom rozsahu zverejnené tak zo strany CIA , ako aj z Ministerstva obrany USA.

Camp King ako internačný tábor pre Sovietov

Isté je však to, že v roku 1945 tam boli internovaní početní nacistickí zajatci a neskôr, od roku 1948, sovietski špióni. V týchto dobách Američania verili, že Sovieti v Studenej vojne používali tajné zbrane. Tak bola dokonca reč o tom, že Rusi vedia špeciálnymi prostriedkami kontrolovať vedomie. CIA vyvinula preto s bývalými nacistickými vedcami vlastné látky a programy, aby Rusov predstihli.

Pretože nielen Američania testovali počas svojich vypočúvaní nové metódy na zajatcoch, aj Sovieti zajali zostrelených amerických pilotov a vojakov a skúšali na nich nové, nekonvenčné spôsoby výsluchu. Pod kódovým označením „Operation Bluebird“ kopírovali Američania v Camp King najprv sovietske metódy – neskôr vyvinuli vlastné.

Pri výsluchoch bolo nasadzované LSD

operation-paperclip-jacobsenPredovšetkým dochádzalo k nasadzovaniu „séra pravdy“ dietylamidu kyseliny lysergovej, krátko LSD. Prostredníctvom Freedom of Information Act (FOIA) vysvitlo, že CIA používala LSD. V Camp King bolo nasadenie tejto drogy ešte dokonca ďalej vyvinuté – zajatci mali vplyvom drogy nielen povedať pravdu, ale po výsluchu aj zasa všetko zabudnúť.

„Operácia Bluebird“ bola neskôr premenovaná na „Artichoke“. Cieľom bolo, „zmeniť chovanie následkom tajných prostriedkov“, tvrdí John Marks, bývalý člen CIA. Ex-riaditeľ tajnej služby Richard Helms vyhlásil, že „to ležalo v našej zodpovednosti, aby sme nezaostali za Rusmi, alebo Číňanmi; a jediná cesta zistiť ako riskantné sú drogy meniace vedomie, ako bolo LSD, bolo vyskúšať ich“.

Určité aktivity boli povolené len v zahraničí

Ďalej sa dostalo von, že CIA oblasť „vypočúvacích techník“ uskutočňovala v medicínskej jednotke. Camp King bol tým ideálnym miestom pre vykonávanie radikálnych experimentov, pretože zahraničné vlády „umožňovali určité aktivity, ktoré boli v USA zakázané“, tvrdil bývalý riaditeľ CIA Allen Dulles. A vtedajšie zadanie znelo: špiónov nadrogovať, vypočúvať ich a podať im látky, aby si na nič viac nemohli spomenúť.

Tajná služba sa obávala, že droga LSD bola nasadená aj Sovietmi. Tak CIA verila, že Sovieti sú schopní nasadiť drogy miliónom Američanov, keď by boli LSD rozširovali pomocou vodovodného systému. Títo chceli Rusov predbehnúť a investovali milióny do vývoja „vypočúvacích drog“.

Studená vojna sa stala bojiskom dvojjazyčnosti. Na jednej strane boli všetky plány skresľované a zahalené pláštikom mlčania. Na druhej strane sa hľadala pravda na oboch stranách za nasadenia látok meniacich vedomie.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: ORF

O ::prop

3 komentáre

 1. Gojom je dovolené vedieť,že zobrali von Brauna pre raketový výskum.Že zobrali celý Mengeleho manšaft,ktorý pre nich robil pokusy aj s očkovaním,to už gojom vedieť netreba.

  http://www.chelemendik.sk/Astromedicina_versus_vedecka_medicina__61561394.html

  • Superný link.

   „Rakovina je obrovský biznis a podvod…..“

   „Tento podvod prebieha BEZ ŠTIPKY ĽUDSKOSTI celkom otvorene
   ——————————————————————————————-
   nie len v medicíne, ekonomike, ale aj školstve, vo vede, politike
   a fungovaní spoločnosti ako celku v globalizačnom a kozmopolitickom trende
   ………“

   To je to práve, že ĽUDSKOSŤ je pre nižší hominidný druh neznámy pocit.
   Vedia síce, čo to je, ako sa definuje,
   ale……
   sami nie sú schopní to cítiť, za čo vlastne ani nemôžu. Skús napr. spievať, keď ti
   príroda nedala na to zariadenie.

   Vedecky je nepopierateľne dokázané,
   že
   mozog tohto menej ušľachtilého , nižšieho hominidného druhu -primárneho psychopata- podľa mňa Neandertálca, je biologicky
   inak konštruovaný.

   Otázka len znie, ako sa jeho nadvlády a krutovlády nad normálnymi ľuďmi dá zbaviť.
   Vie niekto na to nejaký liek , alebo má aspoň nejakú predstavu ?

   Prečo sa nebránime, prečo sa necháme psychopatmi(Neandertálcami)
   manipulovať
   a pasívne čakáme, že sa stane nejaký zázrak ?!

   Bojíme sa ich krutosti, ktorú my nedokážeme, alebo sme takí blbí (väčšina)
   že si ju ani neuvedomujeme ?

   Zamyslí sa niekto nad tým, že v poslednom čase rakovina všade enormne stúpa.
   Prečo ?
   Nemôže byť ÚMYSELNE umelo vyvolávaná, napr. potravinami ?

 2. Ugoloo- Tu máš ešte jeden tip na tvoju obľúbenú tému z ktorého budeš unesený:)
  Inak super čítanie…
  http://www.gorila.sk/product/395089

Leave a Reply