Domov / Hlavná strana / Komentáre / Od dnes by malo začať na východnej Ukrajine platiť prímerie

Od dnes by malo začať na východnej Ukrajine platiť prímerie

putin-porosenkoVo všetkých hlavných médiach rezonujú výsledky posledného jednania v Minsku o zastavení bojov na východe Ukrajiny.

Po niekoľkých tisíckach obetí medzi ukrajinskými vojakmi, domobranou a civilistami sa zdá, že po rokovaniach v Minsku sa blíži koniec vojny. Či to bude aj v skutočnosti, je ťažko odhadovať, proruskí povstalci ani prezident Petro Porošenko úplne spokojní s výsledkami rokovaní nie sú. V Minsku sa jednalo o 12 až 13 bodoch, z ktorých nadránom zostali nevyriešené možno len dva, pričom kľúčové sú podľa všetkého technické otázky okolo zastavenia paľby (vraj by malo začať platiť od 15. februára), demilitarizácie oblasti bojov a tiež určenie demarkačnej čiary.

Podľa zdrojov agentúry RIA Novosti pre Kyjev bol nevyhovujúci ruský návrh na vytýčenie demarkačnej línie medzi znepriatelenými stranami, ani návrh na oficiálne zakotvenie postavenia povstaleckých republík. Prezident Petro Porošenko vylúčil, že by došlo k akejkoľvek dohode o autonómii pre Donbas alebo o federalizácii Ukrajiny. Potvrdil ale, že by malo dôjsť k stiahnutiu cudzích žoldnierskych vojsk z Ukrajiny a výmene vojnových zajatcov, vrátane v Rusku zadržiavanej pilotky Savčenkovej.

Rusko zasa chcelo, aby demarkačná línia odrážala aktuálnu situáciu a nevracala sa k čiare dohovorenej pred pol rokom v rámci prvého kola minských dohôd. Domobrana, ktorá sa rozhovorov oficiálne nezúčastnila, rovno požadovala celú oblasť Debalcova, v ktorej ich oddiely držia v obkľúčení niekoľko tisíc ukrajinských vojakov. Moskva navrhovala ponechať kľúčové úseky hranice pod kontrolou „ľudových republík“, ktorým by mala byť aktuálne „priklepnutá“ vysoká miera autonómie.

Z pôvodných návrhov hláv štátov sa ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi podarilo vypustiť bod, ktorý hovoril o medzinárodných mierových silách rozmiestnených v demilitarizovanej zóne. Je to bezpochyby jeho veľké diplomatické víťazstvo, lebo tak zabezpečil, že sa krvavý konflikt môže kedykoľvek znovu rozhorieť. Naopak, ruský prezident nemôže byť spokojný s formuláciou bodu, ktorý hovorí o znovuobnovení ukrajinskej kontroly nad ukrajinsko-ruskou hranicou, čo bola kategorická ukrajinská požiadavka pred začatím rokovaní.

Pripomeňme si udalosti a niektoré vyhlásenia, ktoré stáli na začiatku roka 2014, po prevzatí moci v Kyjeve. Za pár týždňov uplynie rok od prevzatia ukrajinského polostrova Krym do Ruskej federácie a prepuknutia konfliktu na východnej Ukrajine. Tých mŕtvych neboli stovky, boli ich tisíce a denne ich pribúda po desiatkach a niekedy aj po stovkách. A bolo ich veľa aj medzi ukrajinskými vojakmi tak aj medzi rusky hovoriacimi povstalcami z oblastí juhovýchodnej Ukrajiny.

Ako to celé začalo?

Po prvé, dnes možno povedať, že konanie poslancov v ukrajinskom parlamente pri odvolávaní prezidenta Janukovyča, bolo jednoznačným porušením nielen dohody, sprostredkovanej európskymi politikmi, ale aj porušením ukrajinskej ústavy. Ukrajinská ústava pozná síce spôsoby ako odvolať prezidenta, avšak to nemôže urobiť parlament samostatne, na tomto postupe sa musia zúčastniť aj ďalšie zložky moci, pozrite proces odvolávania zakotvený v ústave UA: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80/page3.

Po druhé, spomeňme si na návrh zákona, ktorý mal odňať ruštine, ktorá je jazykom celého územia juhovýchodnej Ukrajiny, štatút úradného jazyka. Spomeňme si, že vyhnaním – doslova fyzickým – poslancov strany bývalého prezidenta (ktorého mimochodom volila celá východná Ukrajina) z parlamentu, zostali tieto oblasti, takmer tretina Ukrajiny, bez zastúpenia v parlamente a vo vláde. Spomeňme si, že ešte na jar minulého roka chcela táto ruskojazyčná oblasť len autonómiu so zárukami jej jazykových a kultúrnych práv. Odpoveďou bolo vyhlásenie „protiteroristických opatrení“ a vyslanie straníckych brigád Pravého sektora a brigád oligarchov, „Národných gárd“ na východ Ukrajiny. „Opatrenia“ rýchlo prerástli kvôli ich krutosti v občiansku vojnu, ktorou sa však dodnes nesmie takto na Ukrajine nazývať. Konflikt teda do Donbasu nepriviedol Putin – priviedla ho nacionalistickými, necitlivými a hlúpymi návrhmi zákonov Kyjevská vláda, ktorá konala pod silným vplyvom neonacistov v parlamente a vláde.

Ľahko si môžeme predstaviť, ako by asi vyzerala situácia na východe Ukrajiny, ak by sa podarilo podľa Porošenka vyčistiť toto územie od „teroristov“, podľa scenára, ktorý sa udial po „oslobodení“ Mariupoľa, ukrajinskou armádou. Výsledkom by boli tisíce mŕtvych a milióny vyhnaných zo svojich domovov.

V májovom referende sa drvivá väčšina občanov Mariupoľa rozhodla pre samostatnosť tohto prístavného mesta a vymanenie sa z područia Kyjeva. Mnohí na západe (vrátane Slovenska), však vôbec netušia, čo po dobytí mesta nasledovalo. Národná garda spolu s neonacistickými prápormi vyhlásila po násilnom prevzatí mesta stanné právo a usporiadali hon na predstaviteľov samosprávy, ktorí sa na príprave referenda podieľali. Nikto už zrejme neprepočíta koľko mŕtvych a odvlečených do koncentračných táborov stála „očista“ mesta od „Moskaľov“. Atmosféra strachu z násilia gardistov voči sympatizantom Novoruska preto v meste pretrváva dodnes.

Je to však úplne v intenciách u nás obdivovanej kyjevskej vlády, ktorá plánuje deportáciu rusky hovoriacich obyvateľov východnej Ukrajiny, potom čo budú „filtrovaní“ v koncentračných „filtrovacích táboroch“, ktoré ich rozdelia na tých, ktorí budú „potrestaní“ a v táboroch zostanú, a tých, ktorí budú presídlení do iných oblastí Ukrajiny, aby sa predišlo vzniku „separatistických enkláv“, ako bolo oznámené ústami ministra obrany Kovalauž v lete. Do tých táborov, ako povedal pán minister, budú poslané celé rodiny, vrátane žien a detí. http://ukraina.ru/analytics/20140618/1009517240.html

Faktické ignorovanie záujmov východoukrajinských regiónov a ich celkové spochybnenie pomocou pojmov ako „teroristi“ či „rakovinový nádor“ (naposledy Porošenkova prednáška v Curychu), je tak bezpochyby jednou z príčin toho, že stále nie je možné nájsť cestu ku kompromisnému riešeniu. S teroristami sa nejedná a zdá sa, že Kyjev chce konať za podmienok, ktoré akoby vrátili čas späť pred operáciu ATO. Kyjev ostatne tvrdí, že ide väčšinou o ruských občanov, a teda nie o občanov Ukrajiny, kto sa bojov zúčastňuje, aj keď opakovane nie je schopný zabezpečiť konkrétne dôkazy, ani cez svojho kľúčového spojenca USA s ich vojenskými satelitmi a globálnou rozviedkou. Predefinovanie DLR a LLR na „teroristické organizácie“ logicky môže viesť k tomu, urobiť z Ruska štát, ktorý sponzoruje terorizmus. Otázkou je, ako podobné kroky pomôžu zastaviť násilie a hľadať politické riešenie a kompromis. Ešte väčší otáznik visí nad tým, ako si Kyjev chce s oboma oblasťami poradiť v budúcnosti aj v rámci spoločného štátu

Kyjev je stále vo väčšom tlaku. Búria sa mu už aj západné regióny, matky odvedencov z ďalšej vlny „mobilizácie“ protestujú podstatne hlasnejšie a dramatickejšie než doteraz. O tom, že režim siahne k akýmkoľvek prostriedkom, aby sa zachránil, dal praktickými činmi ako aj veľkohubými výrokmi najavo už mnohokrát.

Trvalé prímerie nastane na východe Ukrajiny až vtedy, až Kyjev zmenou svojej ústavy upraví (bližšie neurčeným spôsobom) status Donbasu. Ťažko však ukrajinský parlament vo svojom súčasnom zložení niečo také odsúhlasí. Už teraz líder ukrajinského radikálneho združenia Pravý sektor Dmitrij Jaroš vyhlásil, že jeho bojové zoskupenie neuznáva Minské dohody a bude pokračovať v bojoch. Napísal to na svojej stránke vo Facebooku.

Mediálny mainstream má samozrejme jasno: Za porušenie prímeria opäť bude obvinená domobrana (poťažmo ako vždy Rusko) a NATO bude pokračovať vo svojej vojnovej hystérii. Na Západe nič nového.

Autor: Mano, www.protiprudu.org

O ::prop

24 komentárov

 1. Vážne sa bojím že tie NACI Banderovske prasatá zo súkromných bataliónov porušia prímerie. Vlastne žiaden mier nebude USA ho nepotrebuje. To čo sa dnes deje je získavanie času na preskupenie síl pred ďalším útok zo stráni Kyjevskej chunty. Veď keby neexistovalo Debal’tsevo a jeho kotol v ktorom uviazlo veľké množstvo Ukrajinských síl vrátané žoldnierov zo západu keby neboli obrovské straty zo strany Kyjevskej NACI vlády tak žiadne jednania by neboli. Stačí si spomenúť na Jaroša a jeho vyjadrenia na Facebooku že žiadne prímerie neprime a tým pádom ho dodržiavať nebude a je všetko jasne. Pravda je len jedna žiadne zľutovanie z NACI Banderovcami biť ich do posledného.

  • Ty si fakt buď duševne narušený psychopat, alebo si za to platený. Toľko nenávisti v človeku treba naozaj dlho hľadať. Ak by si sa dostal k moci, Bandera by bol oproti tebe úplné neviniatko.

   • Sám si psychopat reagujem na vyjadrenia Jaroša je toho plný net, Reagujem na vyjadrenia USA politikov že treba pomáhať pro USA Ukrajinskej armáde. Tak kto je psychopat ja či ty. To že treba biť do posledného NACI Banderovca za tým si stojim. Neboj oni by ťa nešetrili jedine že si ich. Že Bandera je mojim slabým odvarom umm to si dal. O Banderovi a jeho vyčíňaní na Ukrajine vieš guľové a tvárite sa tu ako znalci. To čo kedysi bolo o ňom zdokumentovane už nie je pravda svedkovia vymierajú, ty čo ešte žijú sú zastrašovaný a radšej mlčia. Bude sa prekrúcať história. O chvíľu to bude tak že Hitler prišiel zachrániť Slaviansky svet pred boľševickým Sovietskym zväzom. O chvíľu to bude tak že najviac vo vojne nezahynulo Slavianov a ty čo zahynuli boli všetci Boľševici. Už si ma tu raz presviedčal o tom že Hitlerovi nešlo o vyhubenie podradnej Slavianskej rasy.

    • A ja zasa reagujem na tvoj výrok, že ich treba biť do posledného…

     Ohľadom tvojej poslednej vety – x-krát som od teba pýtal dôkaz tvojho tvrdenia. Doteraz si mi nebol schopný dať jediný relevantný odkaz. Zasa mi napíšeš – pohľadaj si?

     • Na Facebooku nie som takže linku nepošlem no včera som to videl na vlastne oči vyjadrenie Jaroša u svojho známeho Slovaka podporovateľa Pravosektorakov skús si to dohľadať určite to nájdeš.Nie je to tajne a on to ne zatajuje.

     • Tvoja posledná veta bola: „Už si ma tu raz presviedčal o tom že Hitlerovi nešlo o vyhubenie podradnej Slavianskej rasy.“ Dočkám sa relevantného odkazu, alebo budeš ďalej odvádzať tému na Jaroša?

     • Ja som ti predsa napísal kde je na Facebooku a tiež som ti napísal že ti linku nepošlem, lebo na Facebooku nie som. No skúsil som to takto http://www.novarepublika.cz/2015/02/jaros-prohlasil-ze-pravy-sektor-bude.html

     • Hm. O Hitlerovi a tom, ako vyhubí podradnú slovanskú rasu som tam nenašiel nič. Ako som predpokladal. Ja o voze, ty o koze.

     • Poslal som ti odkaz na Jaroša. Nech sa pobavíš. No vraj Hitler nemal záujem vyvraždiť Slavianov a čo ta kopa mŕtvych Slavianou v druhej svetovej vojne. Jaj par don to boli predsa všetci boľševici. Stojím si za tým že Hitler bral Slavianov ako pod rasu ktorú bolo potrebne vyhubiť, alebo ktorá mala slúžiť Nemeckému národu. Dokáž mi že to bolo inač. Za mnou stoji argument tie milióny mŕtvych Slavianov či to spochybňuješ že sa to neudialo.

   • Chod porozpravat o nenavisti tym tisickam civilnych obeti, ktore bombarduje ukrajinska armada kazdy jeden den/noc.

    P.S. Pre psychopata kazdy psychopat.

 2. Kto je na Ukrajine terorista a teroristicke uskupenie…!
  http://www.nwoo.org/2015/01/22/ukrajina-tvrdi-ze-ruske-sily-na-hranici-utoci-v-konfliktni-zone-rusove-odpovidaji-naprosty-zvast/#comment-62084

  Kyjevska moc tvrdi, ze na vychode bojuje s teroristami…

  Teroristickym uskupenim su ozbrojene utocne sily, ktore sa vymkli spod jurisdikcie vlady a nie su v klude, ale utocne ohrozuju…!

  Takym uskupenim na Ukrajine su Jarosove a dalsie uskupenia, nepodliehajuce vlade v Kyjeve a dokonca existencia vlady je na nich zavisla, ked niekolkokrat pripravovali jej povalenie, ak nesplni ultimativne poziadavky…

  Jarosove teroristicke jednotky sa po pucistickom prevrate vydali smerom na juhovychod Ukrajiny, potrestat ruske demonstrujuce obyvatelstvo, po zruseni rustiny ako druheho uradneho jazyka na Ukrajine, novokonstituovanym parlamentom, ktory konal v natlaku, s ozbrojencami priamo v parlamente a to aj pocas hlasovania…!

  Teda niet ziadnych pochybnosti, ze teroristami su Nazzi gardy, ktore maju v moci vladu a nie naopak…! Vlada v Kyjeve nemala prostriedky ako ochranit rusky hovoriace obyvatelstvo pred masakrami az genocidou, na ktoru sa pripravovali Nazzigardy, aj na vyzvu napriklad Tymosenkovej, a tak na Kryme muselo zasiahnut proti genocide Rusko a v ostatnych oblastiach sa musela na odpor postavit Domobrana…!

  Domobrana juhovychodnych oblasti je tiez mimo jurisdikcie Kyjeva, ale tato vznikla ako opravnena obava pred teroristami, ktori sa na pokyn napr. Tymosenkovej, pripravovali k masakru na rusky hovoriace obyvatelstvo. Aky statut dostal Krym, som napisal vyssie. Ostatne oblasti sa na odpor masakru museli postavit sami. Ale po referendach maju uz riadny jurisdikcny statut svojich statov, ide nepochybne o obranne zoskupenia, proti teroristom z Kyjeva…!
  Ozbojene Nazzigardy Jarosa, nepodliehajuce jurisdikcii statu, sa okamzite vydali s tankami a inou technikou najma na Krym…, hrozili masakre az genocida civilistov… Rusko zasiahlo az na poslednu chvilu, nasadenim obrany obcanov Krymu…! Malo na to pravo, pretoze na Kryme dodnes ziju obcania, ktori sa tu narodili ako Rusi este na ruskom uzemi…! Referendum uz len potvrdilo status navratu tychto obcanov k ruskemu statu…!!!

  Rusko, zial, nemohlo az takto pomoct dalsim oblastiam, kde referendom potvrdili samostatnost, pretoze tamojsi Rusi sice tam ziju mozno od cias Kijevskej rusi, ale uz sa narodili na Ukrajine… Preto si slobodu musia vybojovat sami, uz len s ruskou podporou…!

  Takto by vyrazove mali postupovat a veci pomenovavat aj media, teda pokial nemaju diktovane, kto ma byt tym teroristom…

  Sila pravnej argumentacie vsak nepusti…!!!

 3. Merkelova roni hollywoodske slzy…

  Aj Merkelovej prastryko trubil do sveta, ze berlinsky Reichstag podpalii komunisti a vysielac v Gliwiciach v predvecer vojny prepadli Poliaci…

  Merkelova zabuda na jednu vec (zjavne umyselne), ze 21. februara 2014 za garancie aj jej ministra zahranicia bolo dojednane skutocne pokojne riesenie ukrajinskej krizy… Vtedy este nikoho ani nenapadlo napriklad odclenenie Krymu… No ale garancie Nemecka mali rovnaku vahu, ako garancie Ribbentropa v roku 1939 a zmluvne potvrdenie, ze Nemecko neprepadne Rusko… Tu vidno serioznost nemeckej politiky v Europe, v ktorej kraca aj nemecka Venusa…!

  Ked nepokoje po podpisani zmluvy o pokojnom rieseni utichali, bolo nutne podpalit Majdan (aka podobnost s Reichstagom…!) Nie je vylucene, ze medzi americkymi a polskymi strelcami zo striech hotela Kyjev, boli aj Merkelovej specialisti…, ostrelovaci zavrazdili viac ako sto civilnych demonstrancov aj neozbrojenych policajtov, madam Venusa, to rozvirilo bratovrazedne rozvratenie Ukrajiny…!

  Takze jej najnovsie nareky nad celistvostou Ukrajiny maju opat vahu hollywoodskych slz…, su velke, ale falosne…!

 4. Za všetkým zlom hľadaj vyjebaného smradľavého židáka!!! A sme doma…dobro došli.

  • Nesúhlasím s tebou. Aj ja to tak občas napíšem za všetkým hľadaj žida. Bolo by to veľmi jednoduché. Za všetkým hľadaj sionistu nie žida. Sionisti neuznávajú Judaizmus tým pádom zaznávajú Židovstvo. Taký Kolomoisky je šéfom židom v Europe no je praktizujúci Judaista neverím tomu. Takže za všetkým hľadaj Sionistov a ich snahu ovládnuť Slavianou a hlavne Rusov. Dnes na to aby ovládli Rusov a ich nerastné bohatstvo sa snažia vyvolať vojnu medzi Ukrajinou a Ruskom. Posledný príklad Masaryk nikdy nebol židom no dostal nejaký rad za podporu Sionizmu.

 5. Dovody paniky Merkelovej a Hollanda…, teda v podstate Zapadu…, sposobil Porosenko…!

  Ten tiez spanikaril, ked po vyhlaseni tzv. mobilizacie, sa mu zo sto povolancov dostavilo SEST…!
  Pritom v Novorosii sa hlasi viac brancov, ako je povolanych… Okrem toho zostatok regularnej Ukrajinskej armady sa rozpada a Nazzigardy nie su pod jurisdikciou kyjevskej vlady, vtratane prezidenta Porosenka…! Vojaci regularnej kyjevskej armady, ktori este nedezertovali, jednoducho ziadaju vystriedanie na fronte, ale niet ich vystriedat kym…! Dalsej dezercii zabranuje tzv. uzavera Nazzigardami, ktora zastreli kazdeho prichyteneho dezertera na mieste…

  V panike rychlo zorganizovali pokracovanie Minkych rozhovorov s navrhom tzv. novych navrhov Merkelovej… Cas bol neuprosny, Novorossijska domobrana mohla skoncit oslobodenim Kyjeva od pucistickej nadvlady…

  Vyhrazky Obamu s vyzbrojovanim Kyjeva maju nulovy ucinok… Totiz nove zbrane niet v Kyjeve komu odovzdat… Niet koho cvicit z novych povolancov, pretoze v podstate ziadni nie su… Ked dostanu povolavaci rozkaz, zmiznu v zahranici a rodina tvrdi, ze na nich nema kontakt, alebo ich rodina ukryva a tvrdi, ze su opat v zahranici a niet na nich kontakt… Dokonca v niektorych mestach a dedinach prevzali povolavacie rozkazy matky odvedencov a demonstrativne ich na namestiach spalovali… Tak komu dat americku vyzbroj…? Nazzigardy by ju pouzili proti kyjevskym predstavitelom, ktorym kazdu chvilu vyhrazaju ozbrojenym zosadenim…!

  Ak by Rusko vetovalo navrh noveho kola rokovani v Minsku, cakala by zapadny a kyjevsky terorizmus hanebna vojenska i politicka porazka…! Preto zrazu ta panika…!

 6. ZAPAD, VRATANE USA, NA UKRAJINE BEZPODMIENECNE KAPITULOVAL…!!!

  Dohodou z Minska Putin dovolil Zapadu, vratane USA, kapitulovat s urcitou mensou stratou tvare, akoby to bolo dopadlo, ak by Moskva ucast v Minsku vetovala…!!!

  Goebbelsovke media este zacas budu veci prekrucat, dalsi vyvoj potvrdi moju analyzu…!!!
  S Nazzigardami a majdanovkymi kolaborantami sa budu musiet vysporiadat Ukrajinci sami… Asi pred hodinou este realne vyvoj na Ukrajine v relacii RTVS este nechapal ani komisar EU Maros Sefcovic a ani expert Alexander Duleba…, hold, maju dlhsie vedenia…

 7. Pán autor článku. Väčšina z toho, čo ste napísali je len odporná prachsprostá lož – presne ako ústa, z ktorých sa z Moskvy tieto lži šíria. Mohol by som dôkazmi vyvrátiť všetky tieto klamstvá, ktoré tu rozširujete, ale neurobím to. Nedostanete jedinú sekundu môjho času navyše, než chcem ja.

  • Ha ha ha !, zasmiali sa zbrojnosi. Ty asi budes jeden z tych ukrajinskych zufalych komikov, co tristvrte roka kazdy den vrieskaju do medii o invazii a utokoch ruskej armady na Ukrajine s tym, ze je to fakt a su na to dokazy a ked su vyzvani aby ich predlozili, tak reaguju v style „dokazy mame, ale neukazeme!“…

 8. “…ze berlinsky Reichstag podpalii komunisti a vysielac v Gliwiciach v predvecer vojny prepadli Poliaci…”
  Nie, Reichstag nepodpálili komunisti, ale holandský (vraj komunista), žid Marinus van der Lubbe.
  Áno, Poliaci nevraždili len v Gleiwitz, ale vraždili
  Nemcov v celom východnom Prusku, na tisíce….
  Vaša história je zrejme história Ilju Ehrenburga…

 9. Nezávislé zdroje potvrdzujú, že streľbu do demonštrantov na Majdane v minulom roku organizovali bojovky z Pravého sektora.
  Podľa T. Spencerovej, generálny prokurátor Jarema od nástupu do čela prokuratúry, kam ho po svojom zvolení vytiahol prezident Petro Porošenko, sľuboval na všetky strany modré z neba – predovšetkým vraj prešetrenie masakrov na Majdan a tvrdý ťah na miliardy, ktoré si nakradli Janukovyč a spol.
  Keď v januári oficiálne oznámil pre vládnucu elitu údajne neprijateľnú skutočnosť, že prvé tri obete z Majdana neboli zastrelené z policajných zbraní, ale loveckou puškou, bol jeho osud spečatený. Generálny prokurátor nakoniec sám podal demisiu, bez toho aby čakal, až ho parlament oficiálne odvolá.
  Podobne píše o tom aj J.Čarnogurský na svojom facebooku, že Britská televízia BBC, redaktor Gabriel Gatehouse, odvysielala reláciu o tom, kto strieľal na Majdane do policajtov aj demonštrantov.
  Boli to snajperi demonštrantov. V rámci relácie vypovedal aj muž menom Sergej, ktorý sa zúčastnil tejto streľby, hovoril že ho oslovil muž a opýtal sa, či by bol ochotný plniť aj špeciálne poslanie.
  Muž vedel, že Sergej predtým slúžil v armáde. Sergej súhlasil. Muž priniesol Sergejovi dve pušky,
  Jednu loveckú a jednu vojenskú. Vyviedol ho na niektoré poschodie a kázal mu, aby strieľal do berkutovcov (polícia verná Janukovyčovi). Sergej strieľal. Gabrielovi Gatehouseovi povedal, že mieril iba do nôh, ale pripustil, že niektorá strela mohla ísť aj vyššie. Asi po pol hodine streľby muž prišiel opäť za Sergejom, povedal že stačí, a odviedol ho preč z budovy. Cestou sa stretli aj s Andrijom Parubijom, vojenským veliteľom Majdanu. Bolo zjavné, že muž ktorý priviedol Sergeja do budovy konzervatória, bol človekom Andrija Parubija. Andrij Parubij je dnes poslancom ukrajinského parlamentu a dokonca jeho prvým podpredsedom.
  Slovenskí novinári, ktorí vo februári minulého roku popisovali v novinách udalosti v Kyjeve, popisovali ich jednoznačne tak, že za streľbu sú zodpovední Janukovyčovi ľudia, čo tak ospravedlniť sa čitateľom, že ste ich zavádzali svojimi textami o tzv. Euromajdane v Kyjeve ?

  • Ja sa v detailoch až tak neorientujem/nesledujem, preto mi tu chýbajú odkazy. Bez toho je komentár síce zaujímavý, ale nedôveryhodný – obzvlášť pri argumentácii známym to rusofilom Čarnogurským, alebo pre zmenu neznámym Sergejom. Neznámy Vasja, Ivan, Stepan – doplňte si podľa ľubovôle – hovoria niečo opačné – čo nie je žiadna argumentácia. Je to iba moje tvrdenie. A teda to platí aj na neznámeho Sergeja. Uzavriem to – nepopieram, že to mohlo byť tak, ako si napísal. Treba to ale hodnoverne podložiť. Tvrdenia neznámeho Sergeja nie sú hodnoverným dôkazom.

 10. Každý má nárok veriť čomu chce, čo sa týka zdrojov, poznamenávam, že to bolo prebrané z BBC, píšu o tom napr. aj tu http://www.politonline.ru/comments/22880454.html, na druhej strane ukrajinské média sú ticho, asi ich to zaskočilo, nehodí sa im to do obrazu nepriateľa z Ruska.
  Zdá sa, že pravda po istom čase vždy vypláva na povrch, ako sa stalo v nejednom prípade.
  Príkladov je viac než dosť, všade, kde mali svoje záujmy USA , keď na jednej strane verejne deklarovali hodnoty slobody a demokracie na druhej strane využívali média k presadzovaniu svojich mocenských záujmov po celom svete, v mene týchto záujmov neštítili sa žiadnej lži a podlosti. Pripomeniem „humanitárne“ bombardovanie Juhoslávie s počtom obetí cez 3 000 civilistov, ospravedlňované madam Madeleine Albrightovou vymyslenou genocídou v BIH a Kosove, tiež sa neskoršie ukázalo, že všetko bolo zveličené do takých rozmerov, aby nebolo pochybnosti o zásahu USA; ďalej klamstvo o nukleárnych zbraniach v Iraku, lži o používaní chcemických zbraní Asadovým režimom v Sýrii, nič z toho sa nepotvrdilo, ale stačili na skutočnú genocídu civilov.
  (Napr. „O masakri v Srebrenici: dôkazy, kontext, politika“ napísal Phillip Corwin (úvod), Edward S. Herman, George Bogdanyč, Tim Fenton, Jonathan Rooper, George Szamuely, Michael Mandel a Philip Hammond, ktorá vyvracia verziu Albrightovej. Záver: Rozsah zabíjania v júli 1995 v Srebrenici bol nesprávne vyložený v oficiálnych správach vládnych i mimovládnych organizácií, rovnako ako aj v médiách hlavného prúdu. Vojenskí a civilní úradníci OSN, spravodajskí dôstojníci NATO a nezávislí analytici spochybnili oficiálnu verziu haagskeho tribunálu o páde Srebrenice a o masakri obyvateľov, tieto udalosti nemajú žiadny základ v existujúcich dôkazov a sú v podstate politicky vykonštruované.)

  V hlavných médiach však ani slovo ospravedlnenia!!!

  Ešte pridávam zoznam ľudí, ktorí boli usmrtení počas majdanu, medzi nimi je aj 18 členov polície, ale o tom sa tiež taktne mlčí, asi to nezapadá do obrazu mierumilovných demonštrantov?!
  http://www.politonline.ru/comments/22880454.html
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B1%D1%88%D0%B8%D1%85_%D0%BD%D0%B0_%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B5

Leave a Reply