Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Obíde Maďarsko pravidlá EÚ?

Obíde Maďarsko pravidlá EÚ?

sourth_stream_eng_1Maďarská vládna strana Fidesz chce obísť pravidlá EÚ a tým urýchliť výstavbu plynovodu South Stream, ktorý má ruský plyn priviesť do strednej a juhovýchodnej Európy. Predseda frakcie Fideszu a predseda Hospodárskeho výboru Parlamentu, Antal Rogán, predložil zodpovedajúcu zmenu zákona, ktorým by krajina mohla okamžite začať so stavbou. Informujú o tom maďarské médiá s odvolaním sa na spravodajský portál Index.hu v strede minulého týždňa.

Budapešť tým ide znova na konfrontačný kurz s Európskou úniou. Komisia EÚ blokuje South Stream, pretože pri tom tuší porušenie pravidiel EÚ. Tak by mali podľa predpisov Tretieho energetického balíčka EÚ byť zásobovači oddelení od infraštruktúry a plynovodov, ak zaujímajú dominantnú pozíciu na trhu. Ruský štátny koncern Gazprom je vo všetkých národných prevádzkových spoločnostiach South-Streamu zúčastnený s 50 %, len v Srbsku vlastní 51 %. Konkrétne ide pri zmene zákona o to, že každý podnik v Maďarsku, ktorý stavá plynovody, to smie bez toho, že by sa musel predtým nechať certifikovať ako prevádzkovateľ siete (Transmission System Operator, TSO).

Podľa pravidiel EÚ môžu stavať a prevádzkovať TSO plynovody len tí, ktorí predtým dostali medzinárodné oprávnenie, pričom musia byť harmonizované a kontrolované aj národné rozvojové plány. Pravidlá TSO boli zavedené preto, pretože plynovody najčastejšie vedú cez viaceré krajiny, čo vlastne vyžaduje odsúhlasenie týmito štátmi. Takto sa však Maďarsko nebude musieť vôbec viac zľaďovať s EÚ, alebo inými organizáciami.

Predložený návrh predpokladá, že už len len maďarské energetické úrady musia stavbu odsúhlasiť. South Stream nebol síce menovaný, je to ale jediný projekt, ktorý sa pre blízku budúcnosť vyskytuje.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Daniel Hirsch, Kompakt

O ::prop

Jeden komentár

  1. Podľa toho čo som čítal tak Tretí energetický balíček pod podpísaný až po podpise dohody o výstavbe South Streamu, takže ten balíček by sa na South Stream teoreticky nemal vzťahovať, čo Rusi pri rokovaniach s EÚ často prízvukujú. Píše sa o tom tu http://despiteborders.com/juzny-prud-ako-zdroj-rozporov-medzi-europskou-komisiou-ruskom-a-clenskymi-statmi-eu/

Leave a Reply