Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Obama provokuje Severnú Kóreu rovnako, ako Roosevelt provokoval Japonsko

Obama provokuje Severnú Kóreu rovnako, ako Roosevelt provokoval Japonsko

US-Scares-North-KoreaUSA svojou vojenskou prítomnosťou v regióne pichá do osieho hniezda

Keď najvyšší vodca Severnej Kóreje Kim Čong-il zomrel na infarkt v decembri 2011 a na jeho miesto nastúpil 28 ročný najmladší syn Kim Čong-un, napätie v Južnej Kórei a USA vzrástlo a vojsko bolo v stave najvyššej pohotovosti. Mainstreamové médiá teraz vykresľujú Kim Čong-una ako rozmaznané dieťa, ktoré sa hrá so zápalkami. Vlastní jadrové zbrane a zdá sa, že vážne hrozí útokom na Južnú Kóreu a USA – zrejme bez dôvodu.

Pentagon nám tvrdí, že dokonca zrušil vojenské cvičenia v Južnej Kórei aby nedošlo k vyprovokovaniu tohto enfant terrible. Ale aká hra sa tu v skutočnosti odohráva za oponou?

Od zastavenia bojov v kórejskej vojne pred 60-timi rokmi, ktorá rozdelila Kóreu na Sever a Juh a zanechala za sebou milióny mŕtvych Kórejčanov, postavenie Severnej Kóreje bolo konzistentné. Jej úradníci chcú zmluvou oficiálne ukončiť vojnový stav. Chcú znovuzjednotenie Kóreje, koniec americkej okupácie Južnej Kóreje a zrušenie každoročného mesačného vojenského cvičenia USA – Južná Kórea. Chcú rokovať priamo s Washingtonom, ale ten všetko uvedené odmieta.

Namiesto toho Spojené štáty nabrali v priebehu rokov kurz tvrdej línie voči Severnej Kórei. Na jej národ boli uložené ochromujúce sankcie a to najmä od roku 2006, kedy odpálili svoju prvú jadrovú bombu.

Severná Kórea vidí USA a ich vojnové hry ako nepriateľskú hrozbu pre svoju suverenitu. Tento rok sa provokácie stupňujú vďaka simulácii jadrového útoku na Severnú Kóreu. Po prvý krát boli použité bombardéry B-2, spolu s nukleárnymi bombardérmi B-52 a F-22. Po prvom kole vojnových hier USA na začiatku februára, Severná Kórea vykonala svoj tretí jadrový test, aj napriek zákazu OSN. Kórejská spravodajská agentúra hlásila: „jadrový test bol vykonaný ako súčasť opatrení na ochranu našej národnej bezpečnosti a suverenity proti bezohľadnému nepriateľstvu Spojených štátov, ktorý porušil právo našej republiky na mierové vypustenie satelitu.“

Aj keď médiá predstavujú Kim Čong-una ako mentálne nestáleho, v skutočnosti je systematicky provokovaný Spojenými štátmi s cieľom stupňovania napätia v oblasti.

The Wall Street Journal oznámil 3. apríla, že Pentagon krok za krokom ide podľa plánu vypracovaného mesiace vopred a schváleného Obamovou administratívou na začiatku roka. Scenár vypracoval bývalý minister obrany Leon Panetta a je „silne podporovaný“ jeho nástupcom Chuckom Hagelom a je len jedným z tzv. Obamových „pilierov v Ázii“: komplexnej diplomatickej, ekonomickej a vojenskej stratégie zameranej na zabezpečenie pokračovania dominancie USA v Ázii.

Hlavným cieľom Obamu nie je ekonomický bankrot Severnej Kóreje, ale jej spojenca – Číny, ktorú Washington považuje za nebezpečného súpera. Hnané prehlbujúcou sa globálnou ekonomickou krízou, USA používa vojenskú silu na presadenie svojej hegemónie v Ázii.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
American FreePress

O ::prop

Pridaj komentár