Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Obama by sa mal pozrieť do zrkadla predtým, ako povie „Veľké krajiny nešikanujú“

Obama by sa mal pozrieť do zrkadla predtým, ako povie „Veľké krajiny nešikanujú“

obamaAmerický prezident by sa mal pozrieť do zrkadla predtým, ako bude druhých obviňovať zo „šikanovania menších krajín.“

MOSKVA, 26. januára (Sputnik), Ekaterina Blinová – Pri nedeľnom príhovore pred novinármi v Novom Dilí americký prezident Obama opäť zopakoval svoju slávnu mantru „Veľké krajiny by nemali šikanovať menšie krajiny,“ čo nabáda k otázke: nebolo by pekné, keby sa americký prezident pozrel do zrkadla predtým, ako bude obviňovať druhých?

„Máme hlboký záujem, tak ako má dúfam každá krajina, podporovať základný princíp, ktorým je: Veľké krajiny nešikanujú menšie krajiny,“ povedal Obama, odkazujúc na nové kolo amerických sankcií proti Rusku kvôli jeho údajnému zapojeniu na Ukrajine.

Vyzerá to, ako keby americké vedenie trpelo zvláštnou formou amnézie. V marci 2011, počas „humanitárnej operácie,“ laureát Nobelovej ceny mieru zaútočil na Líbyu s raketami Tomahawk, čím zvrhol režim Muamara Kaddáfího spolu so spojencami Američanov z NATO. Odvtedy tento severoafrický štát ničí nekonečný nepokoj. Prezident Obama zjavne zabudol, že to bol on, kto v roku 2013 naliehal na americký Kongres, aby začal „humanitárnu“ vojenskú kampaň na Strednom Východe, tentoraz proti Assadovmu režimu v Sýrii. Americký prezident požiadal Kongres o schválenie použitia vojenskej sily „na odstrašenie, prerušenie, zabránenie a zníženie potenciálu budúceho použitia chemických zbraní alebo iných zbraní hromadného ničenia,“ hoci nebolo dokázané, že za neslávne známym chemickým útokom boli Assadove sily.

Barack Obama však nie je prvý americký prezident, ktorý rozpútal vojny na vzdialených brehoch. Od konca druhej svetovej vojny bolo takmer 65 rokov americkej zahraničnej politiky zatienených intervenciami, zástupnými vojnami a operáciami na zmenu režimu iniciovaných Washingtonom. Od roku 1945 americké vojenské sily zbombardovali Kóreu, Vietnam, Laos, Kambodžu, Libanon, Grenadu, Panamu, Irak, Srbsko, Somálsko, Bosnu, Sudán, Afganistan, Pakistan, Líbyu a Jemen. Preto sa podľa Garryho Willsa, produktívneho amerického autora a výhercu Pulitzerovej ceny, Spojené štáty napokon premenili na globálneho „tyrana“.

„Spojené štáty sa nepovažovali len za legitímneho vodcu, ale v skutočnosti za legitímnejšieho než domáci vodcovia, ktorí nespĺňali americkú definíciu slobodymilovného správania,“ napísal pán Wills vo svojom článku „Tyran slobodného sveta“, zverejneného vo Foreign Affairs v roku 1999. V uplynulých rokoch sa toho veľa nezmenilo.

„Začíname vyzerať ani nie tak ako svetový policajt, ale skôr ako George Zimmerman: svrbí nás použiť silu a potom predstierame, že je to preto, lebo sme nemali na výber,“ zdôraznil Bill Maher, hosť relácie Real Time v americkej HBO, vo svojom článku „USA: svetový policajt alebo tyran na školskom dvore?“, zverejnenom na Guardiane v roku 2013.

„Posledných 65 rokov americkej zahraničnej politiky bolo založených čisto na šikanovaní: ‚Buď urobíš, čo povieme, alebo použijeme zástupné sily na podniknutie invázie alebo okupovanie tvojej krajiny, ‚“ zdôraznil Brian Becker z koalície ANSWER vo svojom rozhovore s RT v roku 2014.

V súčasnej dobe, kým dáva Rusku lekcie o zahraničnopolitických veciach, laureát Nobelovej ceny mieru rozširuje americkú vojenskú prítomnosť v Iraku a Sýrii pod zámienkou protiteroristickej kampane. Zároveň Obama schválil značnú vojenskú pomoc Petrovi Porošenkovi. Otázkou zostáva, či je americké vedenie schopné posúdiť situáciu triezvo, alebo či sa akcie amerického prezidenta riadia princípom „Quod licet Jovi non licet bovi“ („Čo je dovolené Jupiterovi, nie je dovolené volovi“).

Nebolo by pekné, keby sa americký prezident Barack Obama pozrel do zrkadla predtým, ako bude druhých obviňovať zo šikanovania menších krajín?

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Sputnik

O ::prop

Jeden komentár

  1. Že sa vôbec píšu články o tomto nímandovi…

Leave a Reply