Domov / Hlavná strana / Zahraničie / NSA sa maskuje ako Google a špehuje užívateľov internetu

NSA sa maskuje ako Google a špehuje užívateľov internetu

googleNSA používa hackerskú techniku zvanú „man in the middle“, aby sa vydávala za Google a tak oklamala užívateľov internetu. Táto technika obchádza šifrovanie presmerovaním užívateľov na napodobnené stránky a všetky získané dáta ukladá do databáz NSA.

Oznámila to v nedeľu brazílska televízna stanica Globo News, na základe utajovaných údajov prezradených bývalým pracovníkom CIA Edwardom Snowdenom. Samotná správa bola o špehovaní brazílskeho ropného gigantu Petrobras americkou vládou, ale v množstve dát bola ukrytá informácia, že NSA sa vydávala za Google, aby sa dostala k užívateľským dátam.

Globo TV ukázali zábery z prezentácie NSA 2012, kde sa vysvetľuje, ako organizácia zachytáva dáta a presmeruje ich do centrály NSA. Jednou z techník, ktoré na to NSA používa, je „man in the middle“ ( MITM ) útok.

Tento konkrétny spôsob zachytávania komunikácie cez Internet je celkom bežný medzi hackermi, pretože sa vyhýba nutnosti prelomiť šifrovanie. V podstate sa agenti NSA prihlásia na router používaný poskytovateľom pre prístup k internetu a presmerujú „cieľovú komunikáciu“ na web MITM imitátora, načo sú všetky zadané údaje odovzdávané do NSA. Údaje zverejnené Edwardom Snowdenom a správy oznámené na Globo News naznačujú, že NSA vykonáva tieto útoky maskovaná ako Google.

Keď správy odhalili zhromažďovanie informácií NSA prostredníctvom internetových prehliadačov, technologickí giganti ako Google a Yahoo popreli spoluúčasť a tvrdili, že dáta poskytovali len na základe oficiálnej žiadosti vládnych orgánov.

„Pokiaľ ide o nedávne správy, že americká vláda našla spôsoby, ako obísť naše bezpečnostné systémy, nemáme žiadne dôkazy o tom, že sa stali takéto veci. My poskytujeme používateľské dáta vláde len v súlade so zákonmi,“ uviedol hovorca Google Jay Nancarrow pre spravodajský portál Mother Jones.

Google, spolu so spoločnosťou Microsoft, Facebook a Yahoo podali žalobu na Foreign Intelligence Surveillance Court (FISA), ktorá by im umožnila zverejniť všetky dátové požiadavky NSA.

„Vzhľadom na dôležité otázky verejnej politiky, ktoré sú v stávke, sme tiež požiadali súd, aby jednanie viedol v otvorene a nie za zatvorenými dverami. Je čas na väčšiu transparentnosť,“ vyjadrili sa riaditeľ Google pre presadzovania práva a informačnej bezpečnosti, Richard Salgado a riaditeľ pre verejnú politiku a vládne záležitosti, Pablo Chavez, na svojom blogu v pondelok.

Technologickí giganti, zapletení do globálneho špehovacieho programu NSA, popreli kritiku, že mohli urobiť viac pre to, aby odolali špionáži NSA. Marissa Mayer, CEO Yahoo, vyhlasovala na tlačovej konferencii v San Franciscu v stredu, že hovoriť o činnosti NSA by predstavovalo „zradu“.

Na obranu Yahoo tvrdila, že spoločnosť bola veľmi skeptická ku žiadostiam NSA na zverejnenie užívateľských dát a odmietala ich kedykoľvek to bolo možné. Mayer dospela k záveru, že by bolo reálnejšie pracovať v systéme, „než bojovať proti nemu.“

Čítajte tiež: Čo Google o vás vie

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

Jeden komentár

  1. Takže aj keď zdvihnem hajzlový dekel tak tam uvidím ušatého Obamu ako presmerúva údaje do NSA.
    Ešte treba zbombardovať Sýriu a v Rusku zas dosadiť nejakého opitého Jeľcina a demokracia a sloboda bude po celom glóbuse.

Pridaj komentár