Domov / Hlavná strana / Z domova / Nový úrad, staré spôsoby

Nový úrad, staré spôsoby

Tibor GašparV dobe, keď na Slovensku raketovo rastie nezamestnanosť a nespokojnosť občanov, zvyšujú sa dane a uťahujú opasky, tak systém opäť ukázal, čo sú jeho priority. Namiesto toho, aby sa snažil vytvárať podmienky pre zvýšenie zamestnanosti, namiesto podpory poľnohospodárov a drobných živnostníkov, zakladá nový represívny orgán – Národnú kriminálnu agentúru (NAKA).

Tento novozriadený „superúrad“ by mal zlúčiť Úrad boja proti organizovanej kriminalite a Úrad boja proti korupcii. NAKA by mala byť členená na samostatné národné jednotky protidrogovú, protikorupčnú, protizločineckú, finančnú, spravodajskú, osobitného nasadenia a jednotku finančnej polície. Navrchu organizácie má byť centrála a každá z jednotiek bude mať štyri oddelenia, podľa regiónu Bratislava, Západ, Stred a Východ. Ako z tohto členenia môžeme vidieť, vzniká množstvo nových vedúcich postov (pravdepodobne vysoko lukratívnych), ktoré budú obsadené osobami blízkymi súčasnej vláde.

Takýto predpoklad potvrdzujú aj predbežné „nominácie“ na najvyššie miesta. Policajný prezident Tibor Gašpar už potvrdil, že na čele by mal stáť Milan Tököly, ktorý má k policajnému prezidentovi veľmi blízko. Len si pripomeňme, že Tököly bol za prvej Ficovej vlády šéfom vyšetrovania Úradu boja proti korupcii (ktorý v podstate nikdy nič závažné nevyriešil) a zároveň zástupcom Tibora Gašpara. Po nástupe druhej Ficovej vlády sa stal Tököly „iba“ zástupcom riaditeľa pre vyšetrovanie na Úrade boja proti organizovanej kriminalite. Riaditeľ totiž nebol ani menovaný práve z dôvodu očakávaného zlučovania. Takže Tököly sa stal de facto najvyššie postavenou osobou v úrade. Na dokreslenie situácie doplním, že vo funkcii nahradil Rudolfa Cádra, ktorý bol odborným garantom tímu pre vyšetrovanie Gorily, čím zrejme dostal vyšetrovanie Gorily pod svoju plnú kontrolu. Zdôrazňujem, že v dobe zanedbaného vyšetrovania spisu Gorila v roku 2009 bol šéfom Úradu boja proti korupcii (pod ktorý Gorila spadala) práve Milan Tököly.

Ďalším Gašparovým človekom na čele NAKA by mal byť Ján Bajla. Po nástupe druhej Ficovej vlády sa stal šéfom Úradu boja proti korupcii. Počas Gašparovej éry ako šéfa Úradu boja proti korupcii v rokoch 2005 až 2010 bol Bajla šéfom tohto úradu pre odbor Bratislava.

Obaja sú policajtmi takmer 30 rokov, takže patria k tým, ktorí zažili „strasti a slasti“ služby v socialistickej polícii (pardon, v Zbore Národnej Bezpečnosti), kedy platilo „čo policajt, to komunista“. Zrejme za 22 rokov od 17. novembra 1989 nám nevyrástlo na Slovensku dosť odborných policajných kádrov nezaťažených komunistickou minulosťou.

Ako čertík z krabičky nám vyskakuje ešte jedno meno, ktoré potvrdil policajný prezident. Je to Csaba Plutzer, ktorý by mal byť zástupcom šéfa agentúry, vrátil sa do polície pred niekoľkými týždňami z civilu a údajne pracoval aj pre tajných. Otázkou je, pre akých „tajných“ pracoval a čo v skutočnosti bude jeho úlohou. S veľkou pravdepodobnosťou sa dá predpokladať jeho naviazanie na niektorú zahraničnú tajnú službu (najskôr Izraelskú) a bude slúžiť ako sprostredkovateľ, poradca, ak nie dokonca ako dohľad nad prácou NAKA.

Dosadenie ľudí zodpovedných (či už priamo alebo nepriamo) za zbabrané vyšetrovanie spisu Gorila, dosadenie pravdepodobného agenta Mossadu do vedenia NAKA, kde budú mať ešte väčšie právomoci ako doteraz, jasne naznačuje smerovanie tejto vlády. Nebude záujem o vyšetrenie korupčných káuz, nebude záujem o vyšetrenie zločinov pri rozkrádaní Slovenska. Každá aféra, ktorá by mohla viesť k odhaleniu špiny v najvyšších kruhoch bude dovedená do stratena presne tak, ako sme to mali možnosť vidieť pri spise Gorila. A toto bude zrejme hlavnou úlohou NAKA.

Autor ::prop

O ::prop

Pridaj komentár