Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Nová plynová vojna s Ruskom: Riskantný miliardový poker Kyjeva

Nová plynová vojna s Ruskom: Riskantný miliardový poker Kyjeva

plynovy zasobnikDnes sú plynové kohútiky zasa zatvorené: Moskva a Kyjev bojujú svoju tretiu plynovú vojnu od roku 2006. Vláda v Ukrajine sa stavia nekompromisne, pretože si myslí, že má na svojej strane Ameriku a EÚ.

Vypovedanie vojny bolo strohé. Vo vyhlásení ruského plynového obra Gazprom bola reč o „prechode na predplatný systém“. Hovorca koncernu Sergej Kuprijanov to o trochu neskôr vyjadril pre všetkých zrozumiteľne: Ukrajina „nič neplatí, preto nebudeme ani my nič dodávať“.

Podľa správ ukrajinských spravodajských agentúr Rusko už dodávky plynu pre krízou zmietaného suseda zastavilo. V pondelok vypršalo ultimátum Gazpromu. Nočné pokusy o sprostredkovanie komisárom EÚ pre energetiku Güntherom Oettingerom nepriniesli žiadny prielom. Obe strany sa obviňovali s obojstranného vydierania. Kyjev sa pri rokovaniach neukázal ako „konštruktívny“, to sa „extrémne negatívne prejaví na hospodárstve Ukrajiny“, varoval ruský predseda vlády Dimitrij Medvedev.

Tým smerujú Kyjev a Moskva k tretej plynovej vojne, podobné konflikty boli už v rokoch 2006 a 2009, vtedy boli tiež členské štáty EÚ poškodené. Šéf Gazpromu Alexej Miller už varuje pred „signifikantným rizikami“ pre dodávky zákazníkom v Európe.

Akých následkov sa teraz Európania v jednotlivosti majú obávať? SPIEGEL ONLINE odpovedá na najdôležitejšie otázky:

Na čom stroskotali rokovania?

Predovšetkým na cene, ale nie len na nej. Za prezidenta Viktora Janukoviča platila Ukrajina naposledy 268 dolárov za tisíc kubíkov zemného plynu. Po jeho zvrhnutí zvýšil Gazprom v dvoch stupňoch na 485 dolárov, viac neplatí žiadna krajina v Európe.

Kommisár EÚ Oettinger hladal týždne riešenia. Jeden kompromis predpokladal 385 dolárov za tisíc kubíkov na jeden rok, to zodpovedá zhruba cene, ktorú platí aj Nemecko (379 dolárov). Ukrajina to odmietla, že je jej to príliš drahé. Kyjevu na tom vadilo aj to, že ruská vláda chcela stanoviť rabat uznesením, bola reč o „politickej tvorbe cien“.

nord_stream

Oettinger potom navrhol 326 dolárov. Ukrajinci súhlasili, ale Gazprom nie. Neriešená je aj otázka zostávajúcich dlhov Ukrajiny. Gazprom ich vyčísľuje na 4,5 miliárdy dolárov, jedna tretina z nich pochádza z mesiacov november a december 2013, dve tretiny pochádzajú podľa ruského názoru po zvýšení cien v apríli a máji.

Rozhodujúcim pre stroskotanie rokovaní sú však politické zákopy, ktoré sa vytvorili medzi Ruskom a Ukrajinou od zvrhnutia Janukovičovej vlády.

Prečo sú rokovania o plyne medzi Ruskom a Ukrajinou tak napäté?

Atmosféra je od revolúcie na Majdane otrávená. S Krymom stratila Ukrajina aj plynové polia v čiernomorskom regióne, tieto straty by Kyjev najradšej Moskve pridal do účtu. Prezident Vladimír Putin ukrajinského vedúceho vyjednávania verejne, pred miliónovým publikom v TV, potupil ako korupčného a predajného. Kyjevský minister energetiky Jurij Prodan má „mnohoznačné meno“, povedal Putin. Prodan značí po rusky „predaný“.

Pre Ukrajinu je cena plynu otázkou hospodárskeho prežitia. Krajina stojí pred bankrotom, cca 14 % hrubého domáceho produktu musí Kyjev zaplatiť za dovoz plynu. V prepočte na 1000 dolárov hospodárskeho výkonu spotrebuje Ukrajina viacej energie, ako akákoľvek krajina v Európe, leží to predovšetkým na starých strojoch a obrovskom mrhaní energiami.

Ukrajina odoberá desať percent všetkého ruského exportu zemného plynu. Za Nemeckom, Tureckom a Talianskom je táto krajina najdôležitejším zákazníkom Gazpromu. Ukrajina je naviac najdôležitejšou tranzitnou krajinou – cca 60 percent ruského exportu zemného plynu prechádza cez jej teritórium.

O čo ide pri ruských rabatoch?

Rusko už roky uisťuje, že nepoužíva plyn na politické účely. Medzitým zvrhnutému ukrajinskému prezidentovi Janukovičovi však Moskva poskytla viackrát rabaty a to ako protislužbu pre politické vyjdenie v ústrety. Prvá zľava bola za predĺženie zmluvného prenájmu ruskej čiernomorskej flotily na Kryme, druhá ako vďaka za odmietnutie asociačnej dohody s EÚ v novembri 2013.

Nová, Rusku kritická Majdanová vláda sa dožaduje taktiež zliav. Po protiprávnej anexii Krymu sa tiež cíti v práve. Mimo to sa oháňa s EÚ a USA, ako silnými partnermu na svojej strane, ktorí majú prinútiť Rusko k ústupkom.

Aké vplyvy má plynová vojna na Európu?

Aj keď mnohí politici hlásajú nezávislosť od moskovského plynu, čísla hovoria inou rečou. Podiel dodávok Gazpromu na európskej spotrebe vzrástol v roku 2013 na 30 %, v roku 2012 to bolo 26 percent. Zhruba polovica exportu do EÚ tečie cez ukrajinské vedenia.
Výpadkov v zásobovaní sa strednodobo však netreba obávať. Gazprom sľúbil, že splní zmluvné dodávky voči štátom EÚ. Nemecko je naviac zásobované plynovodom Nordstream v Balte, tento obchádza Ukrajinu. Spolkové ministerstvo hospodárstva poukazuje na to, že plynovod je v súčasnosti vyťažený len na dve tretiny. „Nedostatok plynu by mohol byť vykrytý cez plynovod Nordstream dodatočnými ruskými množstvami plynu“, povedala hovorkyňa.

K tomu prichádza nízka spotreba v lete. Posledná plynová vojna bola naproti tomu uskutočnená v zime 2009. Ukrajina vtedy ukradla zákazníkom z Európy určité množstvá plynu z tranzitných potrubí. Následkom toho zostali byty v južnej Európe studené.

Európske plynové zásobníky sú naviac dobre naplnené. Zásobníky v Nemecku môžu pojať až 23 miliárd kubíkov a sú plné na tri štvrtiny. Aj Ukrajina naplnila svoje zásobníky na 12 až 14 miliárd kubíkov. „Nasledujúce týždne nebudú žiadnym problémom“, povedal Oettinger. Podľa toho, ako sa bude Ukrajina ďalej správať „mali by sme ale pri studenej zime problém“.

Ako ďalej?

EU-komisár Oettinger chce ešte v júni obnoviť rokovania. Možné je však aj, že na konci budú rozhodovať súdy: pretože Gazprom podal na medzinárodnom arbitrážnom súde v Stockholme žalobu. Krátko na to, podal aj ukrajinský koncern Naftogaz žalobu proti „privysokým cenám“. Podľa hodnotenia nemeckého plynového experta Rolanda Götza má však „Rusko právne zrejme lepšie karty“.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Benjamin Bidder, Moskva, Spiegel

O ::prop

Leave a Reply