Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Nóri protestujú proti udeleniu Nobelovej ceny mieru

Nóri protestujú proti udeleniu Nobelovej ceny mieru

Stovky Nórov pochodovali na protest proti rozhodnutiu Nobelovho výboru prideliť cenu mieru za rok 2012 Európskej únii. Fakľový pochod, ktorého sa zúčastnili členovia viac než 50 rôznych organizácií, prebehol v nedeľu v predvečer slávnostného aktu odovzdávania Nobelovej ceny v nórskom hlavnom meste Oslo. Demonštranti pochodovali od Youngstorget až k budove parlamentu, čím sa z pochodu stal jeden z najväčších protestov tohto druhu.

„Alfred Nobel prehlásil, že cena by mala byť venovaná tým, ktorí pracovali pre odzbrojenie,“ povedal demonštrant Elsa-Britt Enger a dodal, že „EÚ je jedným z najväčších výrobcov zbraní na svete.“ Prieskum ukázal, že až 60 percent Nórov kritizuje pridelenie ceny, pretože EÚ predstavuje vojenskú zbrojársku veľmoc a nespĺňa prísne požiadavky pre udelenie Nobelovej ceny za mier.

Demonštrant Per Olaf Lundteigen povedal, „Prišiel som ukázať, že EÚ nie je hodna ceny, keď vidíte, ako sa veci v EÚ vyvíjajú. Problémy narastajú a stále viac ľudí cíti bezmocnosť, pokiaľ ide o demokratické inštitúcie.“

Ceremoniál odovzdávania Nobelovej ceny za mier sa bude konať v Osle 10. decembra 2012. Ďalší víťazi Nobelovej ceny budú vyznamenaní v Štokholme vo Švédsku v ten istý deň.

preklad ::prop, krátené

Zdroj: www.presstv.ir

O ::prop

Leave a Reply