Domov / Hlavná strana / Prop / Nigérijský černošský intelektuál súhlasí so závermi Dr. Watsona

Nigérijský černošský intelektuál súhlasí so závermi Dr. Watsona

nigeria-slumPo tom, čo známy britský vedec Dr. James Watson povedal denníku Sunday Times, že podľa jeho skromného názoru sú černosi menej inteligentní, než belosi, vo svete sa rozpútal veľký nesúhlasný rozruch, zvlášť medzi černochmi. Niektorí sa dokonca vyjadrujú v tom zmysle, že „ako mohol taký bláznivý hlupák ako Watson získať Nobelovu cenu“. Aj mnohí bieli ľudia, ktorí v duchu s jeho závermi súhlasia, chcú byť silou mocou politicky správni a odsudzujú ho. Ale prečo černosi reagujú tak citlivo, keď niekto vysloví dobre mienené slová na nich ako rasu? Prečo my, černosi, reagujeme podobne ako židia, ktorí berú každý negatívny výrok ako manifestáciu antisemitizmu?

Neviem definovať čo predstavuje inteligenciu; to prenechám učencom. Ale pokiaľ ide o schopnosť zorganizovať spoločnosť pre blaho všetkých, čo v nej žijú, tak my, černosi, sme veru nepreukázali žiadnu inteligenciu v tomto ohľade. Niekedy sa hanbím, že radšej by som bol, keby som patril k nejakej inej rase.

Nigéria, moja drahá krajina, je najväčším príkladom podradnosti černošskej rasy v porovnaní s inými rasami. Nech mi niekto povie, či je to prejav inteligencie, ak ľudia nie sú schopní zorganizovať slobodné, férové a hodnoverné voľby, aby si mohli spomedzi seba vybrať takých, čo by ich viedli. A je to inteligentné, keď nevieme zabezpečiť ani len jednoduchý vodovodný systém pre svoje obyvateľstvo? Náš systém štátnych škôl sa jednoducho zrútil. Svedčí to o inteligencii? Naše cesty sú nepoužiteľné. Napriek mnohým prirodzeným zdrojom, ktorých sa nám dostalo, aby sme mohli zabezpečovať energiu pre svoj priemysel a domy, nemáme zásobovanie elektrinou. Pritom eletrifikácia je základným kameňom industrializácie.

Keď niektorí súhlasia so školou Dr. Watsona, iní im na to vravia, že to nie je správne, lebo všetko to je len dôsledok neschopného vedenia. Ale prečo len my černosi vždy trpíme neduhom neschopného vedenia? Či to nie je dôsledok nedostatku inteligencie?

V mene medzinárodného obchodu, bilaterálnej kooperácie, globalizácie je dnes vo svete normou, že chytrejší si prisvojujú bohatstvo druhých krajín. Ale pre černochov väčšmi, než pre hociktorú inú rasu platí, že tí okrádajú svoju vlastnú krajinu a upisujú ju krajine nejakých iných ľudí. Je to prejav inteligencie, ak naši predstavitelia kradnú miliardy a potom ich schovávajú v nejakej inej krajine? Hocikde vo svete, kde máte koncentráciu černochov medzi inými rasami, tí najchudobnejší, najmenej vzdelaní, najmenej úspešní a najnásilnejší sú práve černosi. Keď sa robia štatistiky rozvinutosti, černosi a černošské krajiny sa vždy ocitajú úplne na spodku rebríčka. Ak sme teda inteligentní, prečo sa nenachádzame na prvom mieste v týchto štatistikách rozvoja?

Pozrite sa na africkú pevninu. Južná Afrika je najrozvinutejšia, lebo tam žijú bieli. Toto je možno pre mnohých z nás veľmi nepríjemná pravda, ale aj tak to existuje. Keby boli bielych po vyhlásení nezávislosti vyhnali, videli by sme prudký úpadok tej krajiny.

V zmysle prírodných bohatstiev patrí Afrika k najbohatším kontinentom, ale pozrite sa, aký neporiadok sme urobili z toho potenciálneho daru, ktorý nám Boh vo svojej múdrosti nadelil. Dokázali sme, že absolútne nie sme schopní využívať tie bohaté prírodné zdroje tak, aby sme sa stali veľkými. A dnes sa opäť vynára nový záujem o toto naše bohatstvo. Čína, ten náš nový „priateľ“,sa nestará, že v Sudáne prebieha genocída našich bratov černochov Arabmi, majúcimi kontrolu nad vnútornými záležitosťami tej krajiny. Hovoria, že nechcú zasahovať do vnútorných záležitostí žiadnej krajiny. Chcú v Sudáne len ropu pre svoj priemysel.

Ale my, černosi, nevidíme tú čínsku akciu, hoci sme na všetko takí citliví. Každá rasa nás chápe ako bernú mincu a to preto, lebo sme takí slabí a hlúpi, dovoľte mi to povedať. Ja som skutočne sklamaný našimi neúspechmi ako rasy. Namiesto aby sme chápali výroky takých, ako Dr. Watson, ako budíček, ktorý by nás prinucoval zamýšľať sa, oddávame sa hmlistým citovým výlevom.

Podľa mňa je toto len ďalší dôkaz našej neinteligencie. Inteligentný človek je schopný rozoznať pravú kritiku a snaží sa polepšiť, aby kritikovi dokázal, že sa mýli. Ale my, černosi, reagujeme tak, že nivočíme človeka, ktorý si robí starosti kvôli našej zaostalosti.
Iné rasy si kvôli nám robia starosti preto, lebo predstavujeme pre svet problém. Trápia nás neduhy v podobe neporiadku, dlhu, onemocnení, úmrtí a pohrôm. A tento náš neporiadok má potom vplyv aj na druhých, inak by im na nás až tak nezáležalo. Mnohí sa však nazdávajú, že naše choroby sa môžu preniesť aj na nich. Obrnu už všade vo svete zlikvidovali, ale tu v Nigérii sa stále ešte vyskytuje. Keď nám dajú k dispozícii peniaze, aby sme sa jej zbavili, naši zlodejskí predstavitelia ich spreneveria; vírus sa bude i naďalej šírit a ohrozovať zdravie nielen nášho obyvateľstva, ale aj druhých.

Naši ľudia teraz už celé roky zomierajú úplne zbytočne veľmi bolestne v dôsledku úmrtí, ktorým by sa dalo ľahko predísť, napríklad v dôsledku zrútenia zle postavených budov. Nuž ako mi môžete povedať, že sme rovnako inteligentní ako druhí, keď sami pre seba staviame pasce v podobe domov a iní sa toho nedopúšťajú? Niektorí sú nami veľmi sklamaní. Keby sa nám mohli vyhnúť, veľmi radi by to urobili, pretože predstavujeme problém.

Píšem to s veľkou bolesťou v srdci, pretože viem, že Boh dal inteligenciu do vienka všetkým, bez ohľadu na ich farbu pleti. Ale problém s nami, černochmi, je ten, že my sme ju odmietli používať na to, aby sme sa zorganizovali sociálne a politicky. To by nám malo robiť starosti, že my nikdy nič nevynachádzame. Nevydávame sa na cestu na Mesiac. Naše spoločnosti nie sú dobre zorganizované. Máme najkratší život zo všetkých rás. Niečo s nami nie je v poriadku. Prečo nie sme ako druhí?

Naši učenci by na to hneď povedali, že nielen podľa tohto sa meria inteligencia. Citovali by iných učencov, aby podporili svoj argument, ale faktom je, že my sme zatiaľ žiadnu inteligenciu nepreukázali. Iní ju preukazujú oveľa výraznejšie. Ak nie sú inteligentnejší ako my, nech mi niekto povie, ako mám toto chápať. Aj sám Boh musí byť sklamaný, keď vidí svoje čierne deti. Musí sa za nás veľmi hanbiť. Dal nám k dispozícii všetko to, čo majú druhí. Prečo černosi nie sú schopní manifestovať svoj vlastný dar?

Keď počujeme takých ako Dr. Watson hovoriť o nás negatívne, mali by sme to chápať ako výzvu dokázať, že sa mýlia. Ak sú príčinou našich neúspechov naši predstavitelia, tak by sme mali mať iných, ktorí by boli nástrojom nášho rapídneho napredovania. Ja možno neviem ako merať inteligenciu, ale moja limitovaná znalosť o inteligencii mi hovorí, že tú možno merať aj tým, akých lídrov si ľudia vyberajú. Ak sa napríklad naši profesori hromadne podieľajú na manipulácii volieb, to značí, že nemáme veľmi inteligentných profesorov. A také zmanipulované voľby zákonite vynesú k moci neinteligentných predstaviteľov. A takí neinteligentní predstavitelia budú potom robiť hlúpe veci, ktoré budú dokazovať, že nie sme takí inteligentní ako iné rasy. Je to, čo vravím, zmätené alebo inteligentné?

Som plne pripravený čeliť niektorým našim „patriotickým“ intelektuálom, ktorí sa budú rozhorčovať nad tým, čo som napísal a čo som vyjadril, ale ja si budem trvať na svojom: my nie sme inteligentní a – ako sa píše v biblii – komu chýba inteligencia, ten by mal prosiť Boha, toho strážcu múdrosti, aby mu z nej trochu nadelil. Mali by sme pokľaknúť a žiadať ho, aby nám vysvetlil, prečo sa nezdáme byť takí inteligentní, ako iní naši bratia. Som si istý, že nám zjaví, čo musíme urobiť – a to veľmi rýchlo – aby sme zmenili svoje nelichotivé životné podmienky.

Zdroj: Idang Alibi, Daily Trust (Abudža), Rense

Z propáckeho archívu, 2007

O ::prop

17 komentárov

 1. Dámy a páni, naozaj nechcem nikomu brat ani stipku rasovej hrdosti, nech uz je akýkolvek, makovy alebo orechovy. Chcem vsak poukazat na urcite „spolocenske javy“ ktore sa deju v typicky tmavom prostredi indických dravidov – v bangalore. Nie kazdy na slovensku vie co je bangalore avsak zrejme kazdy bude o 5 rokov bangalore poznat, tak ako kazdy pozna americke silikon valley. Preco to hovorim? pretoze napriek tomu ze mainstreamove media o tomto po dozrivo mlcia.
  V podstate sa jedna o to ze indicka vlada v posl. 20 rokov velmi investovala do skolstva a vzdelania v porovnani s predchadzajucim obduobim a taktiez do infrastruktury a dnes je india po USA druhym najvacsim globalnym exporterom softveru. Asi budete so mnou suhlasit ked poviem ze softver nemoze robit kazdy. Ano. A gro indickeho softveroveho vyvoju sa deje v Bangalorskom technoparku – a to dravidskymi indmi. Kto bude chciet, na internete najde dostatok materialov v anglictine. Kazdopadne poucky ktore platili pred dvadsiatimi rokmi uz dnes platit v plnom rozsahu nemusia.

  • udeny uhor ale čo majú dravidi spoločné s černochmi? Bavíme sa o úplne inom genofonde. Zasa len neustálym ospravedlňovaním černochov sa nič nevyrieši. Musia sa začať na seba(nie len oni) pozerať kriticky a nie vo všetkom vidieť rasizmus alebo hľadať rôzne krivdy.

 2. No napisala som to preto, ze redakcia protiprudu casto nekriticky prebera zahranicne clanky, a realita sa ukaze uplne ina.
  este k doplneniu predchadzajuceho prispevku: http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Bangalore

  tiez to ukazuje jednu velmi dolezitu vec : cigani(tiez dravidskeho povodu) nie su az taky beznadejny ludsky material ako by sa mohlo zdat. Treba ist po skusenosti do indie.

  a k tym cernochom – neviem, v skutocnosti ziadneho nepoznam. Ale celkom kludne sa moze stat ze za 10 rokov ani to nemusi byt pravda.

 3. Je úplná blbosť myslieť si, že niektorá rasa je lepšia ako iná. Konieckoncov je to súhrn mnohých faktorov a černosi si žili tak ako žili pred príchodom bielych. Nepoznali zbrane hromadného ničenia, mnohé choroby atď. Im bolo v podstate dobre tak ako žili. Popisovať dnešné pomery v afrike je veľmi ťažké. Je to zmes abolútneho extrému a cieleného udržiavania bordelu v afrických štátoch západnými korporáciami čili samotnými bielymi. Potom je ľahké si o čiernych afričanoch zapolemizovať v takomto zmysle. Ja černochov ľutujem. Stále sú podceňovaní a utláčaní. Akáže z toho ľudu potom môže vzísť inteligencia, keď jej nie je dopriate rozvinúť sa?
  Ak by mali ale rovnakú štartovaciu čiaru tak biely človek, čierny, žltý, červený a neviemaký ešte, tak s veľkou pravdepodobnosťou dosiahnu všetci približne rovnakých výsledkov. Väčšina štúdií orientovaná na rasové porovnávanie je však účelová a nie je schopná do detailov rozpracovať podmienky, z ktorých daní aktéri vzišli.

 4. Hlavná vec že vy ste na to experti. Veď práve preto že každí mal iné podmienky ukázalo kto ako sa rozvinul. Bohužial toto je príroda, ukáže sa kto je silnejší. A hovoríte ako keby tu neboli vojny, otroctva, nevoľníctva a nepáchalo sa žiadne zlo… stále sme sa vedeli pozdvihnúť. Čierny mor, svetové vojny tu zničili skoro všetko a ideme ďalej. Černosi teraz majú možnosť študovať hockde(ale kde prídu sú len znásilnenia a teror), majú tam vlastných vodcov a toto že to nevedia je len a len ich problém a musia sa oňho postarať lebo keď tam v kuse dakto im bude tlačiť jedlo do papule tak nič sa nezmení. V Ázií tiež je milión problémov a oblasti podobné ako v Afrike a ľudia tam sú schopní fungovať bez toho aby všetko nezvaľovali na bielych. Choďte do amerických, francúzskych škôl kde majú podmienky ako tu, kde dokonca sú len čisto černošské školy a stále bude výsledok ten istý a to už trvá niekoľko rokov. Prestaňte sa tu hrať na rovnostárov keď dobre viete že to je blud. Tiež tu viem nariekať o našej minulosti aké zlo bolo páchané alebo je páchané na našich ľuďoch ale tým nikomu nepomôžem. Pomôž si človeče aj Pán Boh ti pomôže. Tiež tu máme vlastné problémy o ktoré sa treba postarať. Ja som len rád že v Afrike sa objavujú ľudia čo sú schopný vziať osud svojich ľudí do vlastných rúk ale kvôli takým ako vy čo máte nejakí mesiášsky syndróm to nebude možné. Dovi…

 5. Dalej by som chcela povedat že ani politici si casto neuvedomuju moznosti rozvoja ludskeho potencialu. Keby sme mali skutocne funkcne skolstvo – ktore dokaze ziakov velmi silno motivovat, zamerane na matiku, fyziku, chemiu a programovanie a nie na demagogicke humanisticke pavedy zili by sme v uplne inom svete – bez nezamestnanosti, bez bezdomovectva, hladu a chorôb. To ako nase skolstvo vyzera dnes a aku uroven dnesni ziaci a absolventi maju, a tiez to ze vacsina vysokoskolakov su absolventmi nanichodnych a prakticky nepouzitelnych humanitnych odborov ako andragogika, pravo atd. atd. nie je nahoda. Niekto zjavne ma velky zaujem na tom aby slovensko bolo zaostale a chudobne. Pre priklad v rusku 80 percent mladeze od 18 rokov studuje VS a z tohto poctu viac ako 50 percent studuje technicke a prirodovedne(matika,fyzika,chemia) odbory. A uroven absolventov maju neporovnatelne vyssiu ako v strednej europe alebo slovensku. Cize je to o schopnosti rozvijat ludske zdroje. Keby sme to dokazali, nepotrebujeme uz viac fabriky ako wolsvagen alebo samsung. Produkovali by sme softver, patenty a technologicke postupy. A rusi su na najlepsej ceste stat sa do 10 rokov absolutnou spickou vo vede a technologii na svete. Cize zacat treba tu : uz od malych deti sa treba koncentrovat na samostatne myslenie, tvorivost, matiku, fyziku a nie zbytocne poucky a demagogicke zvasty. Toto je vyzva doby ktoru ak nasi papalasi nepochopia tak naveky zostaneme len nanichodnym priveskom velkych narodov a zdrojovou krajinou nekvalifikovanej prace pre bohatsich.

 6. Práveže preto že si ho uvedomujú toto robia. Každí by mal žiť tam kde je jeho zem, byť na ňu hrdý a rozvíjať ju a seba v tom najlepšom smere. Multi kulti nie je riešenie.

 7. matus aj to co ty robis je len humanisticka paveda . Hitlerov mein kampf je humanisticka paveda. Marxov kapital je len humanisticka paveda. Humanisticku pavedu spoznas podla toho, ze ju za X rokov prekryje rovnako nepodlozena demagogia ako bola predtym.

  To je rozdiel medzi pavedatormi (Marxom, Hitlerom, D.Dukeom) ktory vyrabaju recyklovatelne teorie ktore sa nedaju vedecky podlozit a Ohmom, Maxwellom alebo Teslom ktori robili skutocnu vedu (matematiku, fyziku, elektrotechniku….)ktora je ludstvu uzitocna a jej vysledky je citit v realnom zivote.

  • Lenže keď si uvedomíš že biely človek je najtvorivejší a položil základy skoro všetkému čo dnes existuje tak dospeješ k tomu že ignoranciou rasových rozdielov, úmyselným miešaním a podobných somarín zahynie tak ľudstvo sa vráti o pár tisíc rokov do zadu. Ako tak sledujem tvoj slovník aj by som dal ruku do ohňa za to že si židovka.

 8. Presvedcim ta ked ti poviem ze egyptska civilizacia (prva znama v blizkych koncinach) bola civilizaciou cierneho muza?
  Koptsky jazyk(jazyk egyptanov) je jazykom hamitskym pribuznym etiopskym, cadskym a kusitskym jazykom (jazyky ciernych ludi)?
  najdes dost na internete….

 9. Egypt je podľa gréckeho historika Marentha rozdelený 4 ríše v ktorých vládlo podľa neho 31 dynastií a skoro celé tri ríše boli Egypťania biely. Nájdeš dosť na internete 🙂

 10. Matúš ako by som to…skúste otvoriť oči a nepozerať cez ružové okuliare:). Je to celkom jednoduché. Prečo si myslíte, že to na tých školách je tak ako je? Rozoberte si všetky aspekty ich sociálnej situácie, v ktorej žijú a vyjde Vám výsledok. Ak ľudia akejkoľvek rasy či farby pleti pochádzajú z usporiadaných rodinných pomerov a majú rovnaké štartovacie podmienky tak dosahujú aj rovnaké (približne) výsledky. Odsudzujete ľudí za to, že si vybrali žiť inak ako bieli europania? To pôsobí dosť namyslene. Každý má právo na sebaurčenie tak ako on sám chce. U bielej rasy došlo k nečakanému „osvieteniu“ skôr ako u čiernej. No a čo? Možno by to na čiernom kontinente prišlo o tisíc rokov neskôr, možno o dvetisíc. Ale to nám nedáva právo odcudzovať iných za to, ako žijú. Je to ich slobodná voľba. To, ako žijú teraz sme z nich už vo veľkej miere urobili my. Biela rasa, alebo skôr anglosaský svet pretvoril svet do podoby v akej ho poznáme dnes. Ktovie, či by sme my nežili podobne nebyť technického pokroku západného sveta. Možno by ste hovoril inak, keby ste sa narodil čiernej matke a dostalo sa Vám rovnakého vzdelania aké máte teraz. Zamyslite sa:)

  • Tu nikto nikoho neodcudzuje. Veď som ešte povedal že som rád že tam konečne ľudia chcú vziať osud do vlastných rúk tak v prvom rade čítaj poriadne čo píšem. Každopádne stále si myslíte že sme všetci rovnakí no pravda je taká že aj teraz keď majú rovnaké podmienky tak v IQ testoch sú stále ďaleko za nami no zasa v športoch nás vo veľkom predbiehajú. Sú rozdiely ktoré sa nastavením hocakých podmienok jednoducho nezmenia. Ružové okuliare dole si môžeš dať akurát ty.

  • Väčšiu znôšku nezmyslov, demagógie, domnienok a nepodložených tvrdení som už naozaj dávno nevidel. Tvrdíte:
   – „Ak ľudia akejkoľvek rasy či farby pleti pochádzajú z usporiadaných rodinných pomerov a majú rovnaké štartovacie podmienky tak dosahujú aj rovnaké (približne) výsledky. “ To je čistý nezmysel hodný Jay Goulda. Vlastne tvrdíte obľúbenú tézu rovnostárov, že všetko závisí od sociálneho stavu. Na túto tému bol robený zaujímavý výskum dvojčiat, vrátane vyčerpávajúcej štúdie Dr. Thomasa J. Boucharda Jr. z University of Minnesota, ktorej sa dostalo celosvetovej pozornosti. Táto štúdia dokázala, že IQ identických dvojčiat, ktoré vyrastali oddelene, si bolo vzájomne oveľa podobnejšie, než tomu bolo u náhodne adoptovaných detí, a že si bolo dokonca ešte podobnejšie než u dvojvaječných dvojčiat vyrastajúcich v jednom domove a navštevujúcich jednu školu. Ani jediná štúdia dvojčiat tieto výsledky nikdy nevyvrátila. Ešte raz zdôrazňujem – identické dvojčatá vyrastajúce v úplne rôznych prostrediach – s rôznymi rodičmi, rôznymi školami, rôznou stravou, rôznym politickým a náboženským presvedčením – majú podobnejšie IQ než dvojvaječné dvojčatá vyrastajúce v rovnakej rodine. Keby bola inteligencia ovplyvnená v prvom rade faktorom prostredia, tak by si boli dvojvaječné dvojčatá vyrastajúce v rovnakom rodinnom, sociálnom a vzdelávacom prostredí inteligenčne omnoho bližšie než dvojčatá vyrastajúce oddelene.

   – „Odsudzujete ľudí za to, že si vybrali žiť inak ako bieli europania“. Nie, oni si to nevybrali, oni inak žiť nevedia. Alebo chcete tvrdiť, že ak by sme napríklad zobrali cigánsku rodinu z chatrče z osady a dali ju bývať do luxusnej vily, že odrazu by zmenili svoje správanie? Iste, výnimka sa vždy nájde. Ale ak by som sa mal staviť, tak všetky peniaze stavím na to, že do roka a do dňa budú zasa bývať v chatrči. To nie je žiadne urážanie, to je jednoducho ich životný štýl. Čo ani nie tak dávno potvrdila polícia Dobrovodskému, keď sa na polícii sťažoval, že sa mu vyhrážajú zabitím, tak odpoveď bola „To je ich životný štýl“…

   – „U bielej rasy došlo k nečakanému “osvieteniu” – toto treba aj komentovať? To ich ako osvietil duch svatý? Všetko bolo podložené jednoznačne tvrdou prácou a životnými podmienkami…

 11. „Možno by ste hovoril inak, keby ste sa narodil čiernej matke a dostalo sa Vám rovnakého vzdelania aké máte teraz “ , “ Ktovie, či by sme my nežili podobne nebyť technického pokroku západného sveta “ Velmi ubohe snahy o ospravedlnovanie a absolutne zbytocne tvrdenia mimo temy. Treba si uvedomit v prvom rade, ze ziadne KEBY z toho, co ste vymenoval nikdy nenastane. Takze odporucam ruzove okuliare dat dole Vam a necakat, ze niekto sa nad takymi hlupostami zamyslat bude.
  “ Možno by to na čiernom kontinente prišlo o tisíc rokov neskôr, možno o dvetisíc. “ Ani o tritisic. Podmienky tam jednoducho na to nie su. Ak by Europa neovplyvnila Afriku, Africania tam ziju pravdepodobne doteraz tak, ako domorodci v rovnakom podnebnom pasne v Juznej Amerike. Alebo iny pohlad na vec. Existuju domorode kmene v Amazonii, ktore len donedavna bieleho cloveka nevideli. Co myslite, na akej urovni su ? A podla mna mali na to dost casu ,aby ich – ako vravite – osvietilo. Ale nic take sa nestalo. To, ze si Afriku rozobererali kolonisti a dnes kadejake spolocnosti je len dosledok toho, ze ludia tam zijuci jednoducho nemali ziadnu sancu branit sa silnejsim. Preco takto napriklad nerozoberaju Sibir? Niektore casti sveta jednoducho zaspali vyvoj. Nevyvijali sa. Mimochodom, slobodnu volbu maju afroamericania tusim dostatocnu. Skuste si pozriet statistiky o kriminalite v USA. Predpokladam, ze tymto smerom sa Vase badanie v tejto veci neuberalo.Mozno sa dozviete aj nieco nove okrem toho, ze my ,ako ste spomenuli, utlacame vsetko naokolo.

 12. Matus, nebudem sa znizovat na vykriky do tmy a osocovanie, tu mas zopar zdrojov :
  dufam ze ovladas anglictinu.
  tieto clanky su na oficialnej stranke ruskej pravdy, nie je to ziadny pochybny web :

  http://english.pravda.ru/science/earth/07-02-2011/116800-egypt-0/

  http://english.pravda.ru/society/stories/31-01-2013/123637-egyptians_jews-0/

  a nakoniec :
  http://en.wikipedia.org/wiki/Coptic_language

  vidis tam niekde europsky alebo indoeuropsky povod egyptskeho jazyka? ja nie. A preco myslis ze Napoleon prikazal svojmu delostrelectvu strielat do hlavy sfingy pocas jeho pobytu v egypte???Chcel zmazat akekolvek viditelne dokazy o negroidnom charaktere stareho egyptu. A crty tvare na sfinge boli toho jasnym dokazom. Fakt sa nechccem tu o niecom hadat, kazdy nech si spravi svoj nazor sam.

Pridaj komentár