Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Niekoľko slov o ideálnej forme vlády

Niekoľko slov o ideálnej forme vlády

demokraciaKaždý z nás vie, že forma vlády, v ktorej žijeme, zlyháva. Demokratické štáty Európy majú v praxi veľmi ďaleko od najčistejšej definície pojmu demokracia. No koniec koncov, aj Platón mal v tejto súvislosti už dávno jasno. Dianie okolo nás nasvedčuje tomu, že demokracia nevyhovuje požiadavkám a je potrebne nájsť inú, lepšiu formu vlády. Avšak ideálna forma vlády neexistuje, pretože nikdy nevznikne v takej forme, s ktorou budú bezvýhradne súhlasiť všetci jednotlivci v štáte.

Je nutné zamyslieť sa nad tým, ako vylepšiť to, čo jednoznačne zlyhalo. Pretože ak demokracia padne, zrejme to nebude počas sviečkového ani nežného pochodu. Na túto dobu je dobré sa pripraviť už dnes, je múdre rozmyslieť si akú formu vlády vybudovať a akí ľudia ju budú riadiť a reprezentovať.

Ako vraví Michael Winkler, je vhodné nad tým rozmýšľať už teraz, pretože potom by na to nebol čas a výsledok by bol len provizórnym zaplátaním vákua, ktoré nastane. Tento pán načrtol ideálnu vládu vo forme nacionálne – liberálnej monarchie. Na prvý pohľad nacionalizmus a liberalizmus nemajú veľa spoločného, avšak viem si predstaviť takúto vládu, ktorá by si z obidvoch prúdov vybrala to vhodné.

Viem si predstaviť krajinu, ktorá je postavená na tradičných hodnotách, tradičnej rodine, bez legalizácie drog a v ktorej ľudia vyrastajú s láskou k svojej vlasti. Viem si predstaviť krajinu, ktorá si svoje chráni a cudzie jej netreba. Viem si však predstaviť aj krajinu, ktorá nemá problém s prisťahovalcami, pretože proti ľudom nemám nič – sám som človekom. Za podmienky dodržania dvoch nevyhnutných zásad.

Za prvé, je mi jedno z ktorej krajiny a akej farby človek príde na naše územie, avšak tento človek musí významne prispieť k lepšiemu životu v našej zemi (nemám na mysli kultúrne obohatenie vo forme kebabu), byť odborníkom v oblasti, ktorá je viditeľne prospešná. Za druhé, je mi jedno či sa daný človek modlí k šesťrukému slonovi alebo k fľaške od Coca-Coly – musí rešpektovať náš spôsob života a neočakávať, že ľudia zahodia svoje kríže zo svojich stien a hrudí a vytiahnu fľašky od Coca –Coly, len aby sme v hanbe neostali.

Možno toto je tá správna cesta.

Autor: Dorian Gray, www.protiprudu.org

O ::prop

7 komentárov

  1. maršal Žukov

    a bolo by dobré porozmýšľať aj nad tým, čo po 80% redukcii obyvateľstva. Pripraviť alternatívu plánovanému scenáru.

  2. Co maju vsetci s tou coca colou? Je to trapne.

  3. Alternatívy k pohľadu na náhradu demokracie už existujú.
    Napríklad: KOB/rusky/, alebo slovenská verzia -DVTR- Fundament lepšej, dlhodobo udržateľnej spoločnosti.
    Je to materiál v stálom vývine, určený všetkým na štúdium pre pochopenie dnešnej snahy o globalizáciu, umožňuje študujúcemu pochopiť dnešné procesy zotročovania človeka a hľadá nové riešenia.

Leave a Reply