Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Nie za Sýrčanov, ale proti Assadovi

Nie za Sýrčanov, ale proti Assadovi

obete_al-nusraPretrvávajúce násilie v Sýrii, kde stojí oproti držiteľovi moci Bascharovi al-Assadovi úplne rozdrobené opozičné hnutie, zvýhodňuje zosilnenie radikálno islámistickej skupiny Dschabhat al-Nusra. Táto skupina, pred nedávnom v USA zaradená ako teroristická organizácia, platí za novú, mocnú Al-Kaidu v krajine.

Vzostup tejto pobočky Al-Kaidy by mohol odzvoniť začiatok dlhodobej a smrteľnej konfrontácie so Západom: motiváciou boja al-Nusry nie je oslobodiť sýrske obyvateľstvo od Assadovho násilného útlaku, ale zvrhnúť Assadov alavitský režim.

Podľa arabskej spravodajskej webovej stránky al-Monitor prepašovala skupina za týmto účelom stovky zahraničných bojovníkov do krajiny – mnohí z nich sú bývalí militanti z Irackej vojny. Washington zaradil len pred nedávnom Front Al-Nusra a ich vodcov, kvôli ich spojeniu s teroristickou sieťou Al-Kaida na zoznam teroristov.

Peniaze, bojovníci a know-how z Iraku

Ako je al-Nusra financovaná je nejasné. Možno táto skupina profituje z Irackých peňazí. Mnohí sýrski prevádzači, ktorí počas vrcholu Irackej vojny prevádzali džihádistov zo Sýrie do susedného štátu, bojujú teraz sami pre al-Nusru, hovorí sa v opozičných kruhoch. Džihádisti v Iraku taktiež zmenili úlohy a organizujú dnes transfer bojovníkov a know-how pre výrobu bômb do Sýrie.

Pri bombových útokoch vykonaných al-Nusrou na mešitu v Damašku prišlo v máji o život 55 ľudí. Podľa al-Monitor ukazuje ďalšia okolnosť na úzke prepojenie s Irakom: ústup násilia v krajine, ktorý možno odvodzovať z toho, že sa aktivity a kapacity Al-Kaidy preniesli do Sýrie.

Zodpovední za stovky atentátov

Front Al-Nusra sa doložiteľne priznal ku doteraz ďaleko viac ako 500 atentátom. Odhad ich veľkosti sa ráta od pár stoviek, až po pár tísíc bojovníkov, tendencia je stúpajúca. Zatiaľ čo skupina zo začiatku vsadila na veľké útoky s pomocou samovražedných atentátnikov – napríklad v marci na centrálu tajnej služby letectva a na hlavný stan kriminálnej polície v Damašku, prešla potom viac a viac k metóde zastrelenia a k nasadeniu malých výbušných náloží.

Vyhlásený cieľ tejto teroristickej organizácie je podľa jej členov zriadenie islamského Kalifátu, orientovaného na dobu proroka Mohammeda v 7. storočí. Tento výhľad alarmoval mnoho Sýrčanov, od menšín Kresťanov, Alavitov a Šiitov až ku tradične konzervatívnym, ale tolerantným Sunnitom, ktorí sa obávajú ultranáboženského panovania v štýle Talibanu v Afghanistane. Kurdi už uzamkli svoju štvrť v Aleppe a v pohraničnom meste Ras al-Ain došlo v novembri k prudkým zrážkam medzi Kurdami a bojovníkmi Al-Nusra.

Nezlučiteľné s plánmi opozície

Plány radikálnych islamistov sa protivia aj predstavám Sýrskeho opozičného zväzu, ktorý bol tuctom štátov uznaný ako alternatíva k Assadovmu režimu. Opozičná koalícia sa zaviazala k zriadeniu demokracie.

Údajne dobré kontakty do Iraku

Al-Nusra bola vybudovaná len v druhom polroku 2011 medzi iným istým teroristom bojovým menom Al-Fatih Abu Mohammed al-Dschulani. Tento muž bol predtým vedúcim členom Al-Kaidy v Iraku. Od leta sa členovia al-Nusry čoraz viac zúčastňujú na bojových stretoch proti ozbrojeným silám verných vláde. Z toho sa dá usudzovať aj na väčšiu personálnu bázu.

Al-Nusra-Front sa regionálne aj internacionálne rýchlo zosieťoval s inými teroristickými organizáciami. Platí aj za žiadúci cieľ džiáadistov z Európy a z Arabského polostrova.

Preklad Juraj Borský, ::prop
Zdroj orf.at

O ::prop

Leave a Reply