Domov / Hlavná strana / Rozhovor / Nezávislý ruský žurnalista o situácii v Slovjansku

Nezávislý ruský žurnalista o situácii v Slovjansku

babcenkoŽurnalista Arkadij Babčenko – jeden z mála ruských novinárov, ktorí sa snažia pochopiť situáciu na východnej Ukrajine. Skutočne pochopiť. Nenálepkuje, neprijíma nekriticky oficiálne stanoviská a nevyhýba sa nepríjemným otázkam, pre ktoré by mohol utŕžiť päsťou na oko.

Babčenko je mimo oficiálnej žurnalistiky. Jeho pracovným miestom je osobný blog „Žurnalistika bez sprostredkovateľov“, ktorý existuje vďaka darom a príspevkom od čitateľov. Pre mnohých sa jeho blog stal akýmsi systémom súradníc, pre iných dôvodom, aby ho volali vlastizradca.

Ako vojnový korešpondent sa zúčastnil druhej kampane v Čečensku, konfliktu v Gruzínsku, prevrate v Kirgizsku a protestoch v Turecku. Pracoval taktiež ako korešpondent na Majdane na prelome rokov 2013/2014. Jeho knihy s vojnovou tématikou boli preložené do 16 jazykov a publikované v 22 krajinách sveta.

– Je to, čo ste videli v Slovjansku, v niečom odlišné od toho, čomu ste čelili v iných bojových zónach?

– Všetky vojny sú rovnaké. Všetky sa začnú z ničoho nič. Podobné situácie sú takmer vždy sprevádzané vyjadreniami, že všetkému bude rýchlo koniec a že žiadna vojna nebude. A potom sa v určitom okamihu začne konflikt a začne sa plnohodnotná vojna.

Jediný rozdiel je v tom, že ukrajinská armáda sa v maximálnej miere snaží zabrániť obetiam na civilnom obyvateľstve.

– Do akej miery je takéto niečo v súčasných podmienkach možné?

– V každej vojne sú vždy obete medzi civilnými obyvateľmi. Sú aj v Slovjansku a bude ich aj viac. Počas vojnových konfliktov strácajú obe strany konfliktov v rôznych smeroch ľudskosť, stávajú sa unavení a rúcajú sa psychologické bariéry.

Som si istý, že aj tu by sa mohol objaviť nový nadporučík Calley, ktorý počas vojny vo Vietname postrieľal celú dedinu mierumilovných občanov. Môžu sa pritrafiť aj popravy bez súdov, pokusy o únosy – všetko to, čo sprevádza vojnu. Ale zatiaľ môžem povedať, že ukrajinská armáda plne chápe tieto riziká a snaží sa tieto riziká minimalizovať.

– Aká je nálada medzi ukrajinskými vojakmi?

– Nálada je normálna. Duch je bojový, žiadne myšlienky na porážku, žiadne myšlienky na dezerciu. Previezol som sa okolo cestných kontrolných stanovíšť a môžem povedať, že národná garda je vybavená nepriestrelnými vestami, nočným videním, maskovaním. Priváža sa tu pomoc, na ktorú sa skladajú občania.

– Ako sa stavajú vaši ruskí kolegovia k tomu, ako podávate správy o dianí v Slovjansku? Pretože oficiálne Ruské informačné kanály skresľujú dianie.

– Oficiálne ruské médiá nie sú nástrojom masovej informovanosti. Sú nástrojom propagandy. To sú dve rôzne profesie. Nemáme spolu nič spoločné a je mi jedno, čo si o mne myslí oficiálna ruská propaganda. No áno, nazývajú ma vlastizradcom – a čo má byť?

– Vy sa nebojíte? Po tieto dni sa v Rusku znova začalo zatýkať kvôli prípadu Bolotné námestie. Zatkli aktivistu za to, že kládol polícii prekážky v podobe toaletných kabín.

– Nie že by som sa nebál. Veľmi dobre chápem, že ma môžu zatknúť v ktorejkoľvek chvíli. Napríklad na letisku. Samozrejme si ale nemyslím, že sa to nevyhnutne stane, akurát to nevylučujem. Čo sa dá robiť, taký je náš život.

Nenazývam ľudí teroristami, nevynášam žiadne súdy. Chcel by som pokryť pohľad na konflikt v Slovjansku z oboch strán, ale po technickej stránke to nie je možné. Moje portréty visia na správe Doneckej národnej republiky aj na kontrolných stanovištiach v Slovjansku a tak môžem pokryť konflikt iba z jednej strany. Na strane bojovníkov DNR som nebol, ale chcel by som.

– Vo všeobecnosti, ako často sa naskytne príležitosť pokryť konflikt z oboch strán?

– Obvykle? No, v žiadnej vojne nie je možné sledovať konflikt z oboch strán. Na ktorú stranu si sa dostal, na tej strane aj ostaneš.

– Ktoré udalosti ti najviac utkveli v pamäti za tie dva týždne na východe Ukrajiny?

– Keď som prišiel, boje prebiehali iba v noci. Teraz sa už bojuje aj cez deň. Keď som nocoval na kontrolnom bode na hore Karačun, strhol sa duel medzi delostrelectvom. Z mesta strieľali po hore Karačun. Z Karačunu zasa odpovedali paľbou po pozíciach DNR. Pritom, ako som videl, armáda po obytných štvrtiach nestrieľa. Operuje iba na perimetri mesta a to predovšetkým v priemyselných zónach. Na streľbu z obytných zón neodpovedá.

Dostal som sa do neveľkej prestrelky na treťom kontrolnom stanovišti na BZS (čerpacia stanica pohonných hmôt). Dve minúty pred našim príchodom sa začalo ostreľovanie z približne kilometrovej vzdialenosti. Odviezli sme sa na tretí „A“ kontrolný bod a boj sa začal na druhom stanovišti. Pokiaľ som tam bol, nič vážne sa nestalo.

– Ako sa zvládate vysporiadať s post-traumatickým stresovým syndrómom, ako sa prepínate?

– Prepnúť sa nie je ľahké, ale pretože som už bol v takejto pozícii, je to teraz jednoduchšie. Prvý krát to bolo veľmi ťažké. Po prvý raz som sa na miesto rozpútaného konfliktu dostal, keď som mal osemnásť rokov. Keď som sa vrátil, dva roky som si dokončoval vzdelanie. Tie dva roky života boli pre mňa jednoducho o ničom. Prestal som rozumieť svetu.

Keď sa začala druhá Čečenská vojna, išiel som tam z dôvodu mojej pracovnej zmluvy. Mal som šťastie, že sa mi po mojom návrate podarilo naspäť zapojiť do života. Mám rodinu, dcérku, žijem v hlavnom meste. Okrem toho som začal písať. Ak by nebolo toho, začal by som piť. U nás v Rusku je len malé percento ľudí, ktorým sa podarilo po Čečensku začleniť späť do života. Prečo? Prvá Čečenská vojna skončila porážkou. Prehra vo vojne spôsobuje aj prehry v civilnom živote. Vojaci, ktorí sa vracajú z víťaznej vojny to majú jednoduchšie.

– Čomu bude podľa vášho názoru čeliť ukrajinská spoločnosť po skončení vojny na východe Ukrajiny? Videli ste vojakov a ich postoje, môžete preto robiť prognózy.

– Teraz môžem povedať to, že Ukrajina si v určitom bode bude musieť uvedomiť, že u vojakov ktorí tam teraz bojujú sa objaví post-traumatický syndróm.

Ľudia vracajúci sa do civilného života v sebe nesú vojenské hodnoty – agresiu, ľahkosť zabíjania. Hodnota ľudského života vo vojne nie je to isté, ako hodnota ľudského života v civilnom živote. Vo všeobecnosti tam život nestojí za nič, nie to ešte život druhého. Pokiaľ chcete zabrániť tomuto procesu, budete sa tým musieť zaoberať hneď. Je potrebné vybudovať systém psychologickej rehabilitácie vojakov, aby sa u nich nevyskytoval vietnamský syndróm.

– A ako prebieha u vás v Rusku takáto rehabilitácia? Prešli ste si rehabilitáciou po druhej Čečenskej vojne?

– V Rusku nie je do dnešného dňa žiadny systém rehabilitácie. A nikdy tam nebol. Je možné, že toto vysvetľuje úroveň agresivity v spoločnosti.

– Čo by podľa vášho názoru mal zahŕňať efektívny systém rehabilitácie?

– Mal by to byť komplexný program pre návrat z vojenskej reality do civilného života. Mali by byť aj centrá psychologickej rehabilitácie, aj programy dávok pre vojakov a programy pre prípadné rekvalifikácie.

Spoločnosť si musí uvedomiť že vojenská a civilná realita sú ako dve rovnobežné čiary, ktoré sa nikdy nepretínajú a z tejto skutočnosti je potrebné vychádzať. U starších vojakov, ktorí mali pred vojnou rodinu a povolanie, to bude o trochu jednoduchšie, než u mladých, ktorí ešte v živote toľko nezažili. Preto je potrebný systematický program pomoci.

– Ako dlho bude konflikt trvať? Mesiace, roky?

– Nemyslím si, že sa to bude ťahať niekoľko rokov. Pravdepodobne niekoľko mesiacov od začiatku vojny. Bez napadnutia Slovjanska sa to nezaobíde.

Na mieste Kyjeva by som začal organizovať tábory pre utečencov a v maximálnej miere odtiaľ vyviezol civilné obyvateľstvo. Nemyslím si, že sa z tohoto konfliktu stane druhý Groznyj. Prebehnú ťažké boje, dosť krvavé, ale budú trvať iba niekoľko týždňov alebo mesiacov. Následovať budú policajné operácie, ktoré budú trvať niekoľko rokov.

– Môžete jednoducho vysvetliť, prečo Putinova obľuba stúpa? Veď rusi chápu, že to, čo sa deje na východe Ukrajiny sa deje pod taktovkou Kremľa.

– Desať rokov propagandy vymyje mozog každému. Najprv boli nepriatelia Čečenci, potom sa nepriateľmi stali Gruzínci, potom tadžickí emigranti a teraz Ukrajinci. Len ukázali prstom z jedného na druhého. Televízia sa ukázala ako veľmi účinný nástroj na výplach hláv. Nejakých 15-20% ľudí ešte vie rozmýšľať, ostatní, ako sa zdá, zabudli, ako sa to robí.

– Aké následky z toho budú plynúť pre Rusko?

– Dúfam, že sa to všetko skončí mierom, hoci u mňa pretrváva pocit, že Rusko smeruje k vnútornej vojne. K ďalšiemu prípadu mesta Pugačev (etnicky motovivané masové nepokoje v r. 2013 – pozn. prekl.). Napätie je cítiť všade, všetci dookola sú nepriatelia. Kde to prepukne a z akého dôvodu, to netuším.

zhovárala sa: Anastasia Ringis

Preklad: jr, www.protiprudu.org
Zdroj: pravda.com

O ::prop

24 komentárov

 1. Ako zdroj je uvedené oficiálne ukrajinské médium vládnúcej chunty „Ukrajinská pravda „.

  Stačí sa pozrieť na ten „vyvolený “ ksicht toho „nezávislého“, žurnalistu,
  hneď musí byť človeku jasné,
  prečo ho mnohí volajú VLASTIZRADCA !!!

  A to má byť akože zdroj pre objektívnu pravdu, ktorú by mal „protiprúd“
  na rozdiel od mainstreamových médií, podávať ?

  No ano, je to pravda, ale taká „Jozefovská“ :-))

  Nestačím žasnúť !!!

 2. Tento človek je tak nezávislí jak novy Slovensky prezident so svojimi poradcami jeden od SMEtiarov a druhy úplné nezávislí od Slovenskej ekonomiky Butora ktorí pozná len pach dolárov a za doláre predá aj vlastnú mater. Normálne verím že ľudia sa mu skladajú na jeho vyletíky poznám Rusov poznám Ukrajincov nech akože ´´nezávislí´´ bloger nedrista. Čítam nezávislé stránky každá ma problém prežiť a tu nejaký Rus šup ho do Gruzínka Turecka adť a on je vysmiaty nemá problém z výletmi. Keď čítam zdroj PRAVDA je mi to hneď jasne. Skoho roby volov. Skúste na Pravde rozoberať teplých či iné citlivé témy hneď vás zablokujú. Pravda spolu so SMEtiarmi ma najviac moderovaných fór. Takže pre mňa je dôvery hodnosť článku na tomto fóre na bode mrazu.

 3. Je to zaujímavé že bol detekovaný dvojitý príspevok ktorí neprešiel ani raz. Ummm žeby sa admin zľakol a kontroloval prispevky. Nemá tu napísané moderovaná diskusia a dokonca som bol slušný nevyjadroval som sa nijak vulgárne nikoho neurážam no neprešiel. Veď uvidíme či prejde.

 4. Neprešiel ani tento.

 5. Ukrajinská armáda nechce civilné obete, preto samozrejme používa výlučne humanitárne bomby made in USA. Ako je písané v úvode, chvalabohu, je len jeden z mála:-). U nás je takých viac. A Rusom celkom závidím tú ich propagandu, tiež by som si nejakú rád pozrel

 6. ruský žurnalista, prozaik a zradca

 7. Ked si niekto mysli ze sudruh Putin je mimo kontrolu elit tohto sveta , tak to musi byt riadna naivka . Ved dnes je hodne znakov ze vojnu na ukrajine podporuje ako zapad , tak i vychod .

  • maršal Žukov

   a nemyslíš, že to by už dávno rovno mohli na trón posadiť svojho obrezaného kráľa tak, ako to naplánovali? Načo by sa hrali takúto skrývačku?

  • Keby bol pod kontrolou elít, tak by to na tom svete vyzeralo trochu inak – americká vláda by mala pod palcom všetko a Putin by bol najväčší demokrat na svete, samozrejme po tých amerických a európskych, ovenčený cenami a čestnými doktorátmi od výmyslu sveta. Dobrá pasáž v tom rozhovore je aj o tej bojovej morálke ukrajinskej armády – na ostreľovanie mesta plného civilov je ju skutočne treba. Ktovie načo im je potom ešte Národná garda – to je nejaká elita armády, keď sú tak skvele vyzbrojení?! Chudák ukrajinský vojak – nechcel by som byť na jeho mieste.

 8. Hahaaaa Tak po tomto vygrce definitivne s touto strankou koncim zdrastvujte kokoci

 9. maršal Žukov

  no som sa zase schuti zasmial. Ešte aj vyberú chuďáka s takým nevinným xychtom, akože seriózny, nezávislý – veď prečo by si takýto chuďák vymýšľal, čo by z toho mal…
  Chápem, že na sprostých gójov platí čokoľvek, ale už aj sprostí sa pomaly preberajú.

 10. maršal Žukov

  …keď tak kukám tomu Arkadijovi na noštek…

 11. Opravdu nezavisly pohled… 😀

 12. Moje príspevky znovu vymazali a včera večer sa mi nedarilo vôbec sa dostať na „prop“. Stále mi vyskočilo, že máte zákaz.

  Pri tom moje príspevky hovorili iba to, čo neskôr konštatujú aj ostatní.

  Aha, ešte ma udivilo, že „prop“ prináša interview z oficiálnej tlače kyjevskej chunty, tak sko aj mainstream presstitútky.
  Kde je potom rozdiel ,
  o aký „protiprúd“, proti akému prúdu sa potom jedná ?

  Snáď len nie proti prúdeniu zdravého rozumu, alebo ?

 13. Príspevok mimo témy

 14. Príspevok mimo témy

 15. Označenie „nezávislý“ a „objektívny“ sa v tomto falošnom svete používa vtedy, keď niekto nechce otvorene napísať „proamerický“ a „protiruský“. Ten chlapec je nezávislý asi tak ako Hlas Ameriky.

  • O ruských zednářích se toho tolik nepíše, ale jsou stejně tak jako v jiných zemích umístěni ve vrcholné politice. Pokud nepatříte k členům Svobodných zednářů, nemáte reálnou šanci na rychlou kariéru, bez ohledu na talent. Jak v minulosti tak i dnes odvádějí „skvělou práci“ a ovlivňují životy miliónům lidí, kteří pravidelně ve volbách dávají hlas právě jim, svým oblíbencům, aniž znají jejich pravou tvář. Strany a jejich programové vize, které nikdy neplní, jsou jen „divadelní představení“, kterým tak nadšeně tleskají jejich příznivci
   Při vystoupení v izraelském parlamentu (Knesetu) v únoru 1992 Gorbačov – Garber prohlásil: ‚Vše, co jsem učinil se Sovětským svazem, jsem udělal ve jménu našeho Boha Mojžíše.“
   http://www.demiurg.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=211&Itemid=38

 16. Tak je tiez definitivne jebem aj cely Prop.sk Obycajny prozidovsky platok. Definitivne vymazavam zo zaloziek. To vas, kokoti kupil Mosad. Objektivny novinar s rypakom ako Netanjahu. Ber vas cert aj s vasim platkom

Leave a Reply