Domov / Hlavná strana / Video / Nezabudnime

Nezabudnime

anticharta-gottPripomeňme si, kto nám dnes básni o slobode a demokracii. Kto nám vykladá o cti a morálke. Kto je nám predkladaný ako vzor. Ľudia sa možno menia, ale spomienky na ich činy ostávajú. A česť, tá sa nadobúda veľmi ťažko. Ale o to ľahšie stráca.

Schválne, koľkých protagonistov spoznáte? Napíšte nám do komentára…

O ::prop

3 komentáre

 1. Predstavme si, ako by asi vtedy reagovali prítomní umelci v sále, keby niektorý z vystupujúcich umelcov spolu s vyznaním svojej vernosti k princípom socializmu prečítal nasledovný text „Päť rád, ako byť úspešným žobrákom“ ako fikciu, či sci-fi budúceho kapitalizmu v Československu. Tento náučný text sa objavil na internete v tejto dobe, teda v „šťastných“ časoch, kedy sme úspešne odstránili posledné zbytky socializmu a žijeme v takej fáze vývoja kapitalizmu, ktorú prof. Keller nazýva „mafiánskym kapitalizmom“:

  Päť rád, ako byť úspešným žobrákom

  Neviete zohnať prácu a nutne potrebujete niečo k dobru? Začnite žobrať. Ale aj to treba vedieť štýlovo.

  Tomuto článku sa nesmejte, človek vopred nikdy nevie ako skončí.
  Predajú pár špinavých plyšákov na podporu neexistujúceho detského domova, v sprievode harmoniky zahulákajú nejakú ľudovku, alebo sa jednoducho tvária zbedačene. Napriek tomu si „žobrácka šľachta“ z centier miest zarobí denne slušné peniaze. Keby všetky drobáky, ktoré im turisti nahádžu do klobúka hneď neskvapalnili, mohli by byť za pár mesiacov v slušnom balíku. Lenže muži z ulice majú na konci dňa viac promile v krvi ako peňazí po vreckách, je to pre nich začarovaný kruh. Pre tých z vás, ktorí by si chceli takú brigádu vyskúšať, prinášame pár rád, ak zdolať tvrdú konkurenciu.

  1. Slušne sa oblečte a upravte
  Zabudnite na smradľavé šaty z vrecoviny, bradu alebo špinavé ruky. Nahoďte sako a slušné topánky. Keď si John T. Malloy vzal šortky a chcel peniaze na cestu domov, tak dal dokopy iba sedem dolárov. Keď mal kravatu, tak si zarobil dolárov dvadsaťšesť. Žobrák elegán je vízia budúcnosti.
  2. Postavte sa pred pekáreň
  Štúdie dokazujú, že práve také prostredie posilňuje štedrosť. Zamerajte sa hlavne na mužov, pretože oproti ženám dávajú viac peňazí v pomere 4:1.
  3. Metóda presnej čiastky
  Výskum ukázal, že žobrať o určitú čiastku peňazí – napríklad 37 centov, je často oveľa účinnejšie, ako prosiť o 25. Ľudia totiž predpokladajú, že máte nejaký cieľ a presnú predstavu, na čo konkrétneho peniaze potrebujete.
  4. Schovajte fľašu od alkoholu
  Pokiaľ je vám zima a nutne potrebujete udržiavať telesnú teplotu nejakým alkoholickým mokom, vezmite si ploskačku a pite tajne. Žobráci, ktorí vyzerajú opito a pod vplyvom halucinogénov, dostávajú oveľa menej peňazí.
  5. Nápis na tabuľke
  Najdôležitejším bodom je ceduľa, ktorú budete mať vedľa seba. Marketingový prieskum odporučil žobrákom zmeniť nápis „Pomôžte som bezdomovec“ na „Keď dáte niekomu peniaze, nabudúce ich dajte aj mne“. Úspech má aj „ Mám rád všetky peniaze, ale tie vaše najviac“ a žena, rozhodne zaboduje s ceduľou „Príliš škaredá na prostitúciu, príliš hlúpa na zlodejku“.

 2. V hľadisku rozpoznávame napríklad tvár Františka Ringo Čecha.

  Ten za nového režimu vstúpil do politiky. Z jeho politického životopisu vyberám: „Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Od roku 1991 byl F. R. Čech nezávislým kandidátem za Klub angažovaných nestraníků, pak přestoupil do ČSSD. V komunálních volbách roku 1994 se stal členem Zastupitelstva hlavního města Prahy za ČSSD.[1] Byl členem Kulturní komise HMP. Ve volbách v roce 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD“.

  Jeho výpoveď o pomeroch v parlamente Českej republiky je možné si pozrieť na tomto odkaze:
  http://www.youtube.com/watch?v=CtzQDantj6A

  Z tejto výpovede F. R. Čecha o pomeroch v Poslaneckej snemovni ČR sú zaujímavé napríklad tieto vety:
  „Tam je nás, v tom parlamentu, co si nenecháme platit, tam je nás deset.“
  „Rozkradli to všechno, VŠECHNO!“

  F. R. Čech má moju úctu.
  Rovnako tak napríklad Karel Gott je zrelou osobnosťou aj ako človek. Ten asi pred 12-timi rokmi poskytol rozhovor pre Lidové noviny. Dnes sa k tomuto rozhovoru vracajú mnohé stránky na internete (bolo to aj na pôvodnom prope).
  Je možné ho nájsť napríklad tu:
  http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/822-karel-gott-bojim-se-o-tento-svet-ceka-nas-totalitni-svetovlada
  Ak by väčšina z hviezd prispela aspoň takouto mierou k popisu skutočnosti, mohlo by sa niečo pohnúť lepším smerom…

 3. Úctu u mňa má aj Karel Got a aj ostatní na videu, lebo ani jeden nepovedal nič, čo by sa priečilo ľudskému princípu! Darmo ich ťahali, nedostali z nich nič, aby sa sami pred sebou a Národmi znehodnotili, to až po revolúcii tzv. útočili poškrabkovia, nič neschopného začali útočiť…a doteraz útočia, lebo si uvedomujú svoju neotesanosť…no, ak aj na to majú!!! Väčšinou je to vážne Lúza!!! Veď vedia, o kom píšem!

Leave a Reply