Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Netanjahu – terorista z 9/11

Netanjahu – terorista z 9/11

Bibi911TerroristIzraelský denník Haaretz zverejnil vo štvrtok karikatúru, ktorá má niečo do seba. Ukazuje predsedu vlády Benjamina Netanjahua ako pilota v lietadle, ktoré letí do veží World Trade Center. Karikaturista, Amos Biderman, povedal pre vysvetlenie na Twitteri: „Posolstvo znie, Bibi (Netanjahu) je arogantný a chce rozbiť vzťahy medzi Izraelom a USA, čo nás vedie do katastrofy porovnateľnej s 9/11“. Karikatúra však môže naznačiť aj iné, totiž to, že Izrael stojí za 9/11.

Odozvy na túto provokačnú kresbu sú zodpovedajúco veľké. Kritika vychádza od nehanebnosti, cez nedostatok citu k obetiam z 11. septembra, až po antisemitizmus. Veru tak to je, Izraelci ktorí kritizujú politiku Izraela sú aj antisemiti. Úplne absurdné a aj rozpor!

K tomu povedal izraelský umelec: „Nebolo určite mojím zámerom niekoho uraziť. Nebol som si dostatočne vedomý, aká veľká je citlivosť Američanov na 9/11.“

Vzťahy medzi Washingtonom a Tel Avivom v posledných mesiacoch poklesli na najnižší bod. Hlavne kvôli osídľovacej politike, alebo korektnejšie povedané, neustálym protiprávnym lúpením palestínskych teritórií a kvôli trvalej sabotáži amerických mierových snažení Netanjahuovým režimom.

Zverejnenie tejto karikatúry prišlo len pred málo dňami po tom, čo izraelský minister obrany Moshe Ya’alon musel vo Washingtone zažiť potupné prijatie. Jeho želanie, stretnúť sa s viceprezidentom Joe Bidenom, ministrom zahraničia Johnom Kerrym a bezpečnostnou poradkyňou Susan Riceovou, bolo ponižujúcim spôsobom kvôli „termínovým ťažkostiam“ zamietnuté.

Pritom boli takéto stretnutia v minulosti samozrejmé. Veľmi neobvyklé zaobchádzanie zo strany Washingtonu voči izraelskému ministrovi. Ukazuje to, ako hlboká je trhlina a ako sú Američania urazení. Aj preto, že Netanjahu sa stále znovu pokúša zabrániť vo Viedni dohode o iránskom jadrovom programe, ktorý však chce mať Obama konečne z krku.

Ešte jedno jasné znamenie, ako rozmýšľa Washington, je výpoveď vysokopostavenej oficiálnej osoby v Bielom dome, ktorá anonymne povedala novinárovi, že Netanjahu je „Chickenshit“, teda slepačie hovno (slepačinec), alebo zbabelec. „Tá záležitosť s Netanjahuom, on je slepačinec,“ povedala táto osoba pre noviny „The Atlantik“, keď sa jej pýtali, či Obama je z neho frustrovaný.

Takéto jasné slová neboli predtým mysliteľné. Bola to zrejme reakcia na to, že Netanjahu v pondelok oznámil stavbu ďaľších 1000 ilegálnych bytov vo Východnom Jeruzaleme, čo čisto vnútropoliticky slúži jeho udržaniu sa pri moci, ako podliezanie sa rasistickým pravicovým silám v Izraeli.

Najviac sa z karikatúr vzrušoval Abraham Foxman, riaditeľ Anti-Defamation League (ADL) v New Yorku, najväčšej pro-izraelskej lobby organizácie v Amerike. Tento povedal: „Nielenže to reprezentuje falošný obraz o napätí, ktoré existujú medzi vládou USA a Mr. Netanjahuom, to je neúcta voči tisíckam nevinných Američanov a iných, ktorí pri 9/11 zahynuli tragickým spôsobom.“

Foxman k tomu dodáva, že karikatúra podporuje sprisahanecké teórie, že Izrael bol zodpovedný za 9/11.

„A ďalej, pretože antisemitské teórie sprisahania ešte stále kolujú v muslimskom svete tvrdiac, že Izrael a/alebo židia stoja za týmto útokom, je to obzvlášť neuveriteľné a nezodpovedné, že izraelské noviny, špeciálne tie, ktorých novinársky štandard je rešpektovaný, zverejnili takéto vysoko urážlivé klišé v mene politickej satiry.“

Veru, pán Fuchsmann, pravda vyjde niekedy najavo, hoci aj ako satira! Ak sa karikatúra berie doslova, Netanjahu sedí v kokpite a riadi stroj do WTC, to mi potom ukazuje, ze intelektuálom v Izraeli, ako Biderman, je úplne zrejmé, že Netanjahu a jeho kohorty sú architektami akcie pod falošnou vlajkou počas 9/11. Karikaturisti, ako aj iní umelci, majú cit predstavovať tabuizované témy predtým, než môžu byť verejne vyslovené.

Čo povedal Netanjahu 11. septembra 2001 voči New York Times? „Keď sa ho večer pýtali, čo znamená tento útok pre vzťahy medzi Spojenými štátmi a Izraelom, povedal Benjamin Netanjahu, ‚to je veľmi dobré‘. Potom sa korigoval: ‚Ja si myslím, nie veľmi dobré, ale bude to hneď generovať sympatie (pre Izrael)“.

Táto reakcia vtedy ukázala, že Netanjahu myslel len na to, aké výhody táto tragická udalosť toho dňa bude znamenať pre Izrael a nepadlo žiadne slovo z jeho úst o osude obetí a čo cítia pozostalí. Presne tak ľadovo chladne a bezcitne koná, čo sa týka zločineckých útokov na Gazu, pri ktorých boli zavraždené tisíce bezbranných civilistov izraelskými bombami a granátmi.

Hrozil Netanjahu Obamovi vraždou?

Podľa mňa je bombou, ako reagoval Netanjahu na tú výpoveď z Bieleho domu, že je „Chickenshit“. Rečnil pred Knessetom a povedal, že je napádaný „len preto, že obraňuje Izrael“ a k tomu dodal, že „že si veľmi cení vzťahy Izraela k USA“. Potom ale povedal nasledovné:

„Ak existuje tlak na Izrael vzdať sa svojej bezpečnosti, potom je najjednoduchšie sa vzdať. Dostaneme vlnu potlesku, ceremóniu na trávnatom pahorku (grassy nolls) a potom prídu rakety a tunely.“

Musím jeho slová správne preložiť. Každý Američan rozumie s pojmom „grassy noll“ nie jednoducho „trávnatý pahorok“, ale to je označenie pre v Dallase známy pahorok na severozápade Dealey Plaza, odkiaľ bol prezident John F. Kennedy 22. novembra 1963 strelený do hlavy.

Netanjahu strávil v USA mnoho rokov, preto sám vie veľmi dobre, aký závažný význam má „grassy noll“. Jeho pisatelia prejavov tiež. Jedno Vám viem povedať, ak by nejaký iránsky politik vyslovil pojem „grassy noll“ v súvislosti s Bielym domom, tak by sa v amerických médiách rozpútalo peklo, pretože všetci vedia čo to značí – strelu do hlavy!!!

Preto tá otázka, hrozil Netanjahu Obamovi „obrazne“ vraždou, ako sa stalo Kennedymu?

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Freeman

O ::prop

Leave a Reply