Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Nepokoje na Ukrajine urýchlia rokovania o South Streame

Nepokoje na Ukrajine urýchlia rokovania o South Streame

south streamHLAS RUSKA – Na Ukrajine sa v súvislosti s nepokojmi a hrozbami radikálov vyhodiť do vzduchu energetický systém štátu, pristúpilo k zosilneným bezpečnostným opatreniam na ochranu nukleárnych objektov.

Experti sa obávajú, že po hrozbách vyhodiť do vzduchu atómové a vodné elektrárne, dôjde k pokusom ochromiť prácu transportného systému zemného plynu. „Všetko to spočíva na technických zvláštnostiach ukrajinského transportného systému zemného plynu“, myslí si riaditeľ pre medzinárodné projekty Inštitútu pre národné stratégie, Jurij Solosobov.

„Ukrajinský systém vedenia zemného plynu má veľmi špecifickú štruktúru. Hlavné nádrže, ktoré fakticky zásobujú Európu celú zimnú periódu sa nachádzajú v soľných baniach v Karpatoch. To je západná časť Ukrajiny, ktorá, ako sa teraz ukázalo, je mimoriadne radikálne naladená. Keď títo ľudia hrozia odpálením atómových a vodných elektrární v celej Ukrajine, potom existuje aj určité nebezpečie blokovania, alebo dokonca odpálenie transportného systému zemného plynu.“

Tým môže pozastavenie plynovodov nechať Európanov bez tepla. Ruský koncern Gazprom bude prinútený, za to platiť. Jurij Solosobov povedal:
„V dlhodobých zmluvách s Gazpromom existuje jeden bod, ktorý firmu zaväzuje, zachovávať určitú úroveň tlaku zemného plynu, aby sa zabezpečilo nepretržité zásobovanie hnacou látkou. Existujú určité reglementačné práce, ale tieto nesmú prekročiť stanovenú hranicu. V prípade porušenia zmlúv, stoja pred Gazpromom veľmi vážne sankcie za každý deň opomenutia.“

Ostatne odpálenie, alebo obsadenie plynovodu sa bude považovať za teroristický akt. Pre takúto situáciu je možné považovať v zmluve medzi Gazpromom a EÚ túto situáciu za vyššiu moc. Najviac tým bude trpieť chudobný ukrajinský rozpočet. „Preto bude sotva niekto tento ventil skutočne uzavierať“, domnieva sa riaditeľ analytického odboru firmy „Alpari“, Alexander Rasuvajev.

„Treba rozumieť, že žiadna politická sila na Ukrajine nemá záujem na zastavení tranzitu zemného plynu. To sú peniaze, to je aj reputácia voči Európe a jeden z možných politických tlakov, pokiaľ nastanú problémy tak zo strany Európy, ale aj zo strany Ruska. Preto nesmú byť žiadne problémy s tranzitom.“

Avšak riziko stroskotania tranzitu môže urýchliť rokovania medzi Gazpromom a EÚ o South Streame. Politická nestabilita v Ukrajine znepokojuje konečných spotrebiteľov, ktorí sa ešte pamätajú na studenú zimu 2009, keď Kyjev zastavil tranzit plynu do Európy. EU sa preto zasadí za pokiaľ možno rýchle preloženie alternatívnych trás. „Časť z nich môže už ukrajinský tranzit poistiť“, myslí si Alexander Rasuvajev.

„Gazprom závisí teraz samozrejme od ukrajinského tranzitu, hoci táto závislosť je menšia, ako bola predtým. V posledných rokoch boli položené niektoré dôležité alternatívne trasy. Je to kúpa Beltransgasu, t.j., že ide o tranzit cez Bielorusko. Samozrejme je to Nord Stream. Nemalo by sa zabúdať, že existuje plynovod, ktorý je položený cez dno Čierneho mora do Turecka.“

Rusko sa môže po uvedení South Streamu do prevádzky úplne zaobísť bez tranzitných štátov. To značí, že dodávky budú nezávislé. Tým sa riziko, že Európania budú v zime bez tepla, zredukuje na nulu.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: ruvr

O ::prop

2 komentáre

  1. takéto vháažky nemôže dať žiadny ukrajinec. ničiť vlastné strategické podniky nedáva logiku (jedine tak ich obsadenie). toto sú vyhlásenia teroristov, ktorí chcú vidieť ukrajinu ležať v prachu a to má nádych cvičených záškodníkov, dobre zaplatených budúcimi „strategickými investormi“.

  2. opravujem : vyhrážky

Leave a Reply