Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Nemecko stále vypláca dôchodky národno-socialistickým dobrovoľníkom zo Španielska

Nemecko stále vypláca dôchodky národno-socialistickým dobrovoľníkom zo Španielska

Viac ako 40 veteránov Druhej svetovej vojny zo Španielska, ktorí boli zranení v boji za Nemecko, dostáva platby od vlády Angely Merkelovej.

Nemecká vláda stále vypláca dôchodky Španielom, ktorí dobrovoľne bojovali za Nemecko počas Druhej svetovej vojny.

Berlín si stále ctí dohodu uzavretú so španielskym diktátorom Franciscom Francom, ktorého režim podporoval dobrovoľníkov k boju za Hitlera proti komunistickému Rusku medzi rokmi 1941 až 1943.

V písomnej odpovedi na parlamentnú otázku ľavicového člena parlamentu Andreja Hunka, priznala vláda Merkelovej, že stále vypláca viac ako 100 000 Eur ročne na penzie preživších a príbuzných z tzv. Modrej divízie, v ktorej radoch bojovali španielski dobrovoľníci na východnom fronte.

Súčasný nemecký rozpočet vydáva na tieto platby 107 352 Eur, ktoré sú vyplácané 41 veteránom, ktorí boli zranení v boji za národno-socialistické Nemecko, 8 vdovám bývalých bojovníkov a jednej sirote dobrovoľníka z Modrej divízie.

Hunk z ľavicovej strany Die Linke (obdoba našich komunistov – pozn. prekl.) povedal, že je „škandalózne, že 70 rokov po vojne Nemecko stále platí viac ako 100 000 Eur ročne nacistickým kolaborantom.“

Ďalej dodal: „V tej dobe sa títo ľudia dobrovoľne pripojili k nemeckým fašistom (sic) k boju po ich boku do vyhladzovacej vojny vo východnej Európe. Je pre mňa nepochopiteľné, že nemecká vláda im stále vypláca dôchodky, keď toľko obetí vojny stále čaká na právoplatné odškodnenie.“

Dohoda vyplácať dôchodky veteránom Modrej divízie bola uzavretá medzi frankistickou vládou a Spolkovou republikou Nemecko v roku 1962.

Nemecká vláda uviedla, že 47 000 španielskych dobrovoľníkov bojovalo na strane národno-socialistického Nemecka na základe zmluvy medzi Hitlerom a Francom. Súčasťou bola dohoda, ktorá zabraňovala príliš rýchly vstup Španielska do vojny po trojročnej občianskej vojne, ktorú vyhrali Francove fašistické sily v roku 1939 za pomoci Nemecka a Talianska.

V písomnej odpovedi sa taktiež uvádza, že 22 000 členov Modrej divízie bolo zabitých, zranených, alebo vyhlásených za nezvestných počas vojny, bez uvedenia počtu obetí v jednotlivých skupinách. Odhaduje sa, že na východnom fronte padlo okolo 5 000 Španielov.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: The Telgraph

O ::prop

Jeden komentár

  1. No a? Slovensko i Česko vyplácajú stále dôchodky eštebákom, komunistickým kádrom a papalášom. Píšu o tom ako keby to bolo niečo výnimočné…

Leave a Reply