Domov / Hlavná strana / Zahraničie / NATO využíva zrážky v Macedónsku na oslabenie projektu ruského plynovodu

NATO využíva zrážky v Macedónsku na oslabenie projektu ruského plynovodu

macedoniaEtnických Albáncov zapojených do nedávnych násilných zrážok v severomacedónskom meste Kumanovo využil Washington na ohrozenie plánov výstavby ruského plynovodu Turecký prúd, tvrdí srbský politológ.

MOSKVA (Sputnik) – 9. mája bolo Macedónsko svedkom násilných zrážok medzi políciou a ozbrojenou skupinou v Kumanove, meste hraničiacom so Srbskom a Kosovom, ktoré si vyžiadali životy ôsmich macedónskych bezpečnostných dôstojníkov a 14 strelcov.

Podľa macedónskeho ministerstva vnútra skupinu viedli piati bývalí členovia Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).

„Albánci sú využívaní na prekazenie (implementácie projektu) Tureckého prúdu a ako americká metóda vyvinutia nátlaku na Európu prostredníctvom podnecovania nového konfliktu na Balkáne,“ povedal v utorok agentúre Sputnik Dušan Prokopovič.

Podľa Prokopoviča je obnovené albánske povstanie v Kumanove pravdepodobne organizované Spojenými štátmi a ich spojencami z NATO, aby prekazili plány Moskvy na plynovod.

Nové potrubie by podľa očakávaní malo prechádzať cez Turecko k plynovému rozbočovaču na turecko-gréckej hranici pre ďalšiu distribúciu spotrebiteľom v južnej Európe.

Kumanovo bolo v roku 2001 epicentrom bojov medzi albánskymi rebelmi pochádzajúcimi z Kosova a vládnymi silami.

V apríli skupina asi 40 strelcov, údajne napojených na UCK, prevzala kontrolu nad policajnou stanicou v severomacedónskej dedine Gosince. Ozbrojení muži vyzývali na založenie Albánskeho štátu.

Asi štvrtina z dvoch miliónov obyvateľov Macedónska je zložená z etnických Albáncov. Vzťahy medzi Macedóncami a albánskou menšinou sa pokazili potom, ako v roku 2001 vláda potlačila albánske povstanie v Tetove, blízko hraníc s Kosovom.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: SputnikNews

Poznámka redakcie:
Trecie plochy na záujmových hraniciach impérií sa neustále zväčšujú. Na hry mocných doplatia obyvatelia týchto miest, ich krajiny budú uvrhnuté do chaosu a občianskych vojen. A banksteri si budú v pozadí poriadne mastiť vrecká.

O ::prop

Jeden komentár

  1. Macedónci by sa mali vykašľať na cele EU a NATO ty im pomôžu tak akurát do moslimskó Albánskeho pekla. Vlada Macedónska by si na svoje územie mala pozvať Srbských četníkov a Ruských kozákov len to chce gule od vlády Macedónska. Je to jedine riešenie pre Macedóncov. Neviem koľko ľudí si pamätá no pri potláčaní povstania v Tetove sa zúčastnili piloti MI 24 z Ukrajiny dnes to nehrozí. Dnes by asi títo piloti lietali proti brato Pravoslávnym za Albánskych moslimov z UCK.

Leave a Reply