Domov / Hlavná strana / Zahraničie / NATO má v úmysle zabrániť rozvoju Ruska a Číny

NATO má v úmysle zabrániť rozvoju Ruska a Číny

natio_meetingPompézny samit NATO v Newporte verejne neoznámil veľké rozhodnutia, ale je pravdepodobné, že tie boli prijaté v tajnosti. Aby zabránilo Rusku a Číne – ale tiež Indii – pokračovať vo svojom rozvoji, NATO môže rátať s terorizmom z Islamského emirátu, tváriac sa že ho odsudzuje a bojuje proti nemu.

Samit NATO v Newporte (Wales) je najväčším od pražského vydania z roku 2002. Zároveň mal do Aliancie zahrnúť stredoeurópske a východoeurópske krajiny. Tentoraz je o plánovaní dlhodobej stratégie, ktorá bude obsahovať rozvoj Ruska a Číny, aby sa zabránilo ich súťaženiu so Spojenými štátmi.

Čokoľvek, čo súvisí s NATO, je vecou diskusie. V skutočnosti od svojho založenia v roku 1949 pokračuje s manipuláciou faktov, aby samé seba predstavilo ako obrannú alianciu proti sovietskej rozpínavosti, kým Varšavský pakt, vytvorený o šesť rokov neskôr v roku 1955, mal za cieľ brániť socialistické štáty tvárou v tvár anglo-saskému (a nie opačnému) imperializmu.

Navyše, v protiklade so svojím menom, NATO nie je aliancia rovných, ale podmanením partnerských armád Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom. V skutočnosti sú všetky členské armády tejto údajnej „aliancie“ pod velením jedného amerického dôstojníka, ktorý je tiež veliteľom amerických síl v Európe – kým tajná služba NATO, „Gladio“, pod spoločným orgánom Washingtonu a Londýna zaisťuje, že v ostatných členských štátoch sa k moci nikdy nedostanú antiimperialisti. Kvôli tomuto NATO nešetrí politickými vraždami, dokonca ani pučmi (vo Francúzsku, Taliansku, Grécku, Cypre a Turecku).

Táto podriadenosť je v rozpore s princípmi Charty OSN, keďže členské štáty strácajú svoju nezávislosť od zahraničnej politiky a obrany. Pochybnosti o tom mal Sovietsky zväz a potom prezident Charles De Gaulle, ktorý potom, ako čelil štyridsiatim NATO-m financovaným pokusom OAS o zavraždenie, im dal kopačky, pričom oznámil okamžité stiahnutie Francúzska z integrovaného velenia a vylúčenie 64 000 vojakov a administratívnych pracovníkov NATO z francúzskeho územia.

Táto stránka francúzskej nezávislosti skončila so zvolením Jacquesa Chiraca, pod ktorým, pár mesiacov po svojom príchode do Elyzejského paláca, Francúzsko znova spojilo Radu ministrov a Vojenský výbor Aliancie. Toto nakoniec skončilo návratom francúzskej armády pod velenie USA, ako rozhodol Nicolas Sarkózy v roku 2009.

Nakoniec, podmanenie členských štátov pokračovalo s vytvorením mnohých civilných inštitúcií, z ktorých hlavnou a najefektívnejšou je Európska únia. V protiklade s obľúbeným presvedčením nemá súčasná únia príliš veľa do činenia s ideálom európskej jednoty, ale so spútaním členských štátov NATO mimo sovietsky vplyv a ruské ciele, v súlade s tajnými klauzulami Marshallovho plánu. Myšlienkou je preto rozdeliť Európu na dva bloky. Nie je žiadnou náhodou, že úrady NATO a exekutívy EÚ v Bruseli sú primárne umiestnené v Bruseli a sekundárne v Luxemburgu. To kvôli tomu, aby sa umožnila kontrola únie Anglo-Sasmi, získala zvláštnu Komisiu, ktorej hlavou činnosťou je predstavovať ekonomické a politické „návrhy“, všetky preddefinované NATO-m. Často sa ignoruje, že Aliancia nie je len vojenským paktom, ale že intervenuje v ekonomike. Po prvé, NATO je zákazníkom číslo 1 obranného priemyslu v Európe a určuje štandardy pre svoju ponuku, teda, pre všetko, čo sa týka každodenných životov svojich vojakov. Sú to tieto štandardy, ktoré navrhuje Komisia a prijíma Európsky parlament.

V skutočnosti sú tri štvrtiny rozpočtu NATO financované Spojenými štátmi samotnými.

Budúcnosť anglo-saského imperialistického projektu

Od roku 2001 plánujú Spojené štáty konfrontáciu s Čínou. S týmto na mysli prezident Barack Obama oznámil premiestnenie amerických síl na Ďaleký východ. Túto agendu však prerušilo ekonomické, politické a vojenské zotavenie v Rusku, ktoré už v roku 2008 bolo schopné brániť Južné Osetsko pred útokom Gruzínska a v roku 2014 Krym.

Navyše, projekt „raketovej obrany“ bol zrušený. Tento „štít“, predstavený ako systém ochrany proti iránskym raketám, bol v skutočnosti útočným systémom rozmiestneným okolo Ruska, aby ho paralyzoval. Letmý pohľad na mapu sveta ukazuje, že keby mali byť na Spojené štáty odpálené iránske rakety, neleteli by ponad strednú Európu, ale cez najkratšiu cestu: severný pól. Po viac ako desaťročí podkopávania vzťahov medzi Washingtonom a Moskvou bol projekt zanechaný, pretože je technicky nemožné zničiť najnovšiu generáciu ruských medzikontinentálnych rakiet počas letu. Takže pokiaľ sa týka Ruska, bol zanechaný samotný princíp „jadrového zastrašenia“, hoci ten zostáva relevantný pre ostatné štáty.

Počas svojho „pivotu do Ázie“ Washington zhoršil napätú situáciu medzi Čínou a jej susedmi, najmä Japonskom. NATO, ktoré historicky vazalizuje Európu voči Severnej Amerike, sa tak otvorilo ázijským a oceánskym partnerom, a to najmä Austrálii a Japonsku, prostredníctvom asociačných dohôd. V priebehu času rozšírilo svoje pole pôsobnosti na celý svet.

Aliancia, ktorá nezažíva krízu, v tejto dobe rozpočtových reštrikcií buduje nové veliteľstvo v Bruseli za ohromujúcu sumu 1 miliarda eur. To by malo byť hotové začiatkom roku 2017.

Otázka Islamského emirátu

Toto leto bola k záujmu o zabránenie, aby Čína a Rusko kontrolovali dostatok surovín na vypestovanie schopnosti súťažiť so Spojenými štátmi, pridaná otázka Islamského emirátu.

Intenzívna mediálna kampaň démonizovala džihádistickú organizáciu, ktorej zločiny nie sú nové, no ktorá práve zaútočila na iracký ľud. Opakovane sme vysvetlili, že IE je Západný výtvor a že napriek zdaniu sú jej akcie v Iraku úplne zhodné s americkými plánmi na rozdelenie krajiny na tri oddelené štáty. Pre projekt, ktorý predstavuje zločiny proti ľudskosti, pretože predpokladá etnické čistky, využil Washington súkromnú armádu, ktorá mohla byť verejne odsúdená, kým bola tajne podporovaná.

Spojené štáty podnikli proti hrozbe islamistov opatrenia potom, ako IE zavraždil dvoch ich krajanov, novinárov Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa. Starostlivé skúmanie videí však naznačilo, že nie sú autentické. Problém s IE vznikol už vtedy, keď v roku 2004 údajne zabil Nicka Berga.

Často sme tiež zdôrazňovali, že IE je odlišný od predchádzajúcich džihádistických skupín kvôli svojim komunikačným službám a svojim civilným správcom schopným riadiť dobyté územia. Takže toto je skupina, ktorá má vydržať. Ako ukázal Alfredo Jalife-Rahme, kalifát, hoci je v súčasnosti aktívny hlavne v Sýrii a Iraku, bol navrhnutý tak, aby dlhodobo nosil zbrane proti Rusku, Indii a Číne.

Otázku Islamského emirátu do protiruskej a protičínskej agendy preto netreba pridať. Už bola jej súčasťou. Navyše, keďže Washington nechcel riskovať, že by členský štát mohol vyjadriť pochybnosti o tejto maškaráde, presunul diskusiu k vedľajším činnostiam samitu. Prezident Obama sa stretol s ôsmimi ďalšími štátmi plus Austráliou (ktorá nie je členom NATO, ale je pridružená), aby vyvinul svoj vojnový plán. Neskôr sa rozhodlo o pridaní Jordánska do tohto projektu.

Závery samitu

Na samite sa konalo skoré ranné zasadanie, aby sa urýchlila otázka o svojej dlhej prítomnosti v Afganistane. Iste, NATO podľa plánu stiahne svojich vojakov do konca roka, ale udrží si kontrolu nad afganskou armádou a národnou bezpečnosťou. Samit si dokonca sám dovolil luxus vyzvania dvoch kandidátov na afganského prezidenta, aby sa bezodkladne zaviazali k podpisu požiadaviek kriminálnej imunity Spojených štátov, kým tieto voľby organizujú a volebné lístky počítajú americké sily. Preto by kandidát, ktorý nesúhlasí, nemal byť prekvapený, ak sa neuvažuje o jeho zvolení.

Tak ako človek máva červeným toreadorským plášťom, samit sa rozhodol rozšíriť kontrolu NATO nad východnou časťou Európy (vrátane Ukrajiny), len aby bolo vidieť, aká bude ruská reakcia. Ale ďalej to nezašlo. Zakladajúci akt NATO-Rusko nebol zrušený a Ukrajina nebola začlenená do Aliancie. Každý uprednostnil diskusiu o možnom ukončení paľby medi Kyjevom a Donbasom.

Dodatočne, samit vybavil Alianciu s dvomi novými nástrojmi: službou kyber vojny na obranu pred čínskymi vojenskými hackermi a silou rýchlej odpovede o sile 4000 mužov zo siedmych krajín zaradených pod britské velenie. Nakoniec, samit vydláždil proces prístupu Čiernej hory a, samozrejme, vyžaduje od členských štátov rozvinutie svojich vojenských výdavkov.

Niekoľko poznámok

Napriek obvineniam z ukrajinskej vlády – podľa ktorej Rusko podniklo inváziu do krajiny … ale len s 1000 mužmi ktorých nikto nevidel, ako poznamenal Guilietto Chiesa – samit nerozhodol o vojne proti Moskve a predstavoval iba symbolické gesto. Preto nechápeme, prečo sa v Newporte objavila taká pompéznosť.

Pokiaľ sa za zatvorenými dverami na mítingu hláv štátov v piatok 5. septembra nerozhodlo o dôležitých veciach, tak sa nezdá, že by sa o tajných vojnách diskutovalo na samite, ale len počas vedľajších aktivít samitu a len s určitými spojencami. NATO už v roku 2011 porušilo svoje vlastné pravidlá, keď nezvolalo Atlantickú radu pred bombardovaním Tripolisu. Zdalo sa byť efektívne nemožné, aby všetci súhlasili s takým masakrom. Spojené štáty a Spojené kráľovstvo sa preto tajne stretli s Francúzskom, Talianskom a Tureckom v Naples, aby naplánovali útok, ktorý spôsobil najmenej 40 000 civilných úmrtí za jeden týždeň.

Konečné vydanie je vzácnym pokrytectvom: s ukrajinskou krízou sa zaobchádza ako s ruskou agresiou, i bez spomenutia udalostí na námestí Majdan. Sýrska kríza je predstavovaná ako konflikt medzi „umiernenou opozíciou, ktorá ochraňuje menšiny“ a zároveň „tyraniou režimu Bašára al-Assada“, a „extrémistickými skupinami“, i bez spomenutia, že sýrsky režim je republikou, kým umiernenú opozíciu platia diktatúry Zálivu, ani to, že krízu spustila tajná francúzsko-britská vojna v súlade s Dodatkami k Dohode z Lancaster House, ani že prezident Assad bol znovu zvolený 63% voličov a že Sýrska arabská republika je jedinou, ktorá ochránila nie len menšiny, ale všetkých svojich občanov, vrátanej sunitskej väčšiny. Cynicky, vyhlásenie tvrdí, že Aliancia ochránila Líbyjčanov v súlade s rezolúciami 1970 a 1973, keď fakticky použila tieto rezolúcie na zmenu líbyjského režimu zabitím 160 000 Líbyjčanov a uvrhnutím krajiny do chaosu.

Avšak, napokon, v posledných rokoch NATO dosiahlo svoje ciele v Afganistane, Iraku, Líbyi a severovýchodnej Sýrii, teda, výlučne a výhradne v krajinách alebo regiónoch organizovaných do kmeňových spoločností. Nezdá sa, že by NATO bolo schopné prísť do priameho konfliktu s Ruskom a Čínou.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Thierry Meyssan

O ::prop

2 komentáre

  1. Keď nie sú logické argumenty na vyvrátenie oponentského názoru, tak sa začne používať vulgárny slovník. Aké úbohé ! Ale my sa už budeme riadiť podľa zásady „oko za oko“. Tak ako vy.

    Čiže: Neviem o akej bande tu píšeš. Ale viem že jeden koko… ktorý sem písal, sa volá Valo.

Leave a Reply