Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Náklady na nové hlavné sídlo NATO v Bruseli závratne rastú

Náklady na nové hlavné sídlo NATO v Bruseli závratne rastú

NATO, Brusel19.01.14 / Budúce hlavné sídlo NATO má byť jedným gigantickým palácom z ocele a skla. Avšak investor tejto elegantne vyšvihnutej budovy sa dostal podľa informácii SPIEGEL-u do peňažnej núdze. Náklady stúpli enormne, hrozí zastavenie stavby.

Hamburg – Generálny dodávateľ nového hlavného stanu NATO v Bruseli sa dostal do závažných platobných ťažkostí. 19. decembra informoval štáb generálneho tajomníka NATO Anders Fogh Rasmussena vyslancov 28 členských štátov o peňažnej núdzi stavebného konzorcia BAM Alliance.

„Vďaka chybným kalkuláciám a z toho vyplývajúcim vyšším požiadavkám subdodávateľov“ nie je možné „dodržať v rozpočte stanovenú hornú hranicu 1,05 miliárd Eur,“ hovorí sa podľa informácií SPIEGEL-u v správe nemeckého zastúpenia v NATO z 20. decembra 2013. Ak sa rýchlo nedodajú ďalšie financie, hrozí zastavenie stavby.

Predsedajúci Výboru vyslancov požiadal o „dôverné zaobchádzanie s témou.“ Na ďalšom zasadnutí 10. januára informoval príslušný projektový manažér NATO Tony Carruth, že sa dokončenie pravdepodobne predĺži o deväť a pol mesiaca. Dodatočné požiadavky generálneho dodávateľa BAM Alliance robia 245 miliónov Eur, hovorí Carruth. „Tieto čísla treba brať s rezervou,“ hovorí sa v 13 stranovej správe vypracovanej Medzinárodným štábom pre toto zasadnutie.

Hovorca od BAM Alliance, Arno Pronk, na otázku odpovedal: „viaceré nepredvídané okolnosti vrátane výrazne vyšších bezpečnostných požiadaviek NATO viedli k tomu, že stavba hlavného sídla prekročila pôvodnú zmluvnú cenu“. K hroziacej platobnej neschopnosti sa nevyjadril.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

Leave a Reply