Domov / Hlavná strana / Čítanie / Najlepšie knihy, ktoré som tohto roku čítal

Najlepšie knihy, ktoré som tohto roku čítal

Vážení priatelia, pripravil som vám výber najlepších kníh, ktoré som tohto roku čítal. Nech sa páči.

Germar Rudolf: Holocaust pod lupou

Očakával som suchopárnu knihu s ktorou sa budem dlho boriť. Na moje prekvapenie – napriek množstvu faktov a odkazov – sa kniha číta veľmi dobre (zrejme aj vďaka výbornému prekladu). Rozsahom aj obsahom hutná kniha (686 strán), ktorá sa na holokaust pozerá pod iným uhlom pohľadu, ako sme zvyknutí. Namiesto emócií a nespoľahlivých výpovedí „očitých“ svedkov ponúka iba zdokumentované a preukázané fakty. Veľká časť knihy sa zaoberá potláčaním týchto faktov rôznymi súdmi a systémami, mnohokrát aj násilím a perzekúciami. Vhodný materiál pre všetkých, ktorých zaujíma história minulého storočia.

Tim Weiner: Dějiny CIA

Desivá kniha o tom, ako sa z organizácie, ktorá mala iba zhromažďovať informácie o dianí v zahraničí, postupne stala organizácia, ktorá dianie v zahraničí ovplyvňovala. Korupcia, atentáty, podpora teroristov, prevraty – to všetko sa stalo štandardnými postupmi CIA, častokrát aj bez vedomia vlády USA. Naviac sa k tomu často pripájala neschopnosť, arogancia a amatérizmus v jej radoch. Autor vychádza z tisícok osobných rozhovorov s pracovníkmi tajných služieb a množstva zverejnených dokumentov CIA.

Benton L. Bradberry: The Myth Of German Villainy

Kniha „Mýtus o nemeckej podlosti“ sa zaoberá fenoménom Nemecka ako krajiny zla, ktorou sa stalo prakticky cez noc po vypuknutí Prvej svetovej vojny. Tento biľag zostal neprávom na Nemecku dodnes. Kniha rozoberá, ako k tomu došlo. Ako sa z krajiny umelcov, vedcov a básnikov stala krajina barbarských Hunov, vrahov, kanibalov a tyranov túžiacich iba po jedinom – čo najviac ubližovať celému svetu a to bez akéhokoľvek dôvodu. Autor tieto mýty vyvracia faktami a poukazuje na pôvod týchto mýtov – propagandu, ktorou si veľmoci odôvodnili vstup do oboch svetových vojen pred vlastnými občanmi.

Knut Hamsun: Po zarostlých stezkách

Najznámejší nórsky spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru v tomto autobiografickom diele opisuje štvanicu, ktorá bola naň usporiadaná po skončení Druhej svetovej vojny. Hamsun počas vojny verejne podporoval Adolfa Hitlera a svoju Nobelovu cenu venoval Jozefovi Goebbelsovi. Po vojne bol umiestnený v psychiatrickom ústave a neskôr v starobinci, jeho majetok bol z veľkej časti skonfiškovaný a duševné schopnosti Hamsuna boli označené za „trvalo oslabené“. Autor tieto označenia vyvracia práve knihou Po zarostlých stezkách, ktorá jednoznačne patrí k jeho vrcholným dielam, aj keď vďaka autorovmu presvedčeniu nemohla a nemôže ašpirovať na Nobelovu cenu.

Autor: ::prop, www.protiprudu.org

O ::prop

2 komentáre

  1. Knut Hamsun ma zaujal, skśim si ho zohnať. Ďakujem za tip.

Pridaj komentár