Domov / Hlavná strana / Komentáre / Na Viktora Orbána poslali Svetový židovský kongres

Na Viktora Orbána poslali Svetový židovský kongres

lauder-orban-wjcSvetový židovský kongres v Budapešti. Čo sa za tým skrýva? Je to nátlak na Orbána? Ako sa to týka Slovenska a strednej Európy? Prečo sa WJC zúčastnil aj nemecký minister zahraničia? Čo mal Lauder v úmysle? Je za tým naozaj iba antisemitizmus Jobbiku? Stratil Orbán svoj politický kompas?

Od 5. do 7. mája 2013 zasadal v Budapešti Svetový židovský kongres (World Jewish Congress, WJC). Jeho vznik sa datuje do roku 1936 do Ženevy a v súčasnosti združuje židovských predstaviteľov zo 100 krajín sveta. Obvykle WJC zasadá v Izraeli alebo v Jeruzaleme, ale v roku 2013 sa udiala výnimka a kongres zasadol v Budapešti. Údajne preto, lebo v tejto krajine neobyčajne vzrástol antisemitizmus. Uviedol to predseda WJC, americký občan Ronald C. Lauder a pre maďarskú agentúru MTI zdôraznil, že WJC v Budapešti je výzvou týmto snahám a symbolickým protestom, svojskou demonštráciou, ktorá má upozorniť demokratickú spoločnosť na Západe na to, čo sa deje v Maďarsku.

Nemecké vydanie časopisu Spiegel v súvislosti s kongresom v Budapešti napísalo: „Mnoho rozhovorov svedčí o tom, že pravicový extrémizmus je tu na vzostupe.“ Na Západe vládu Viktora Orbána a vládu strany Fidesz obviňujú na jednej strane buď priamo z antisemitizmu, alebo na druhej – z podpory antisemitizmu. Mesiac pred začiatkom kongresu WJC v Budapešti Ronald C. Lauder v západonemeckých novinách Suddeutsche Zeitung dosť tvrdo napadol vládu Viktora Orbána. Okrem iného povedal, že „V. Orbán stratil svoj politický kompas“ a že „často hovorí to, čo chcú počuť voliči pravice“ a konštatoval, že „Maďarsko sa vydalo na nebezpečnú cestu“.

Predseda WJC tak ešte pred kongresom navigoval Maďarsko, aby sa dobre pozrelo na kompas a vrátilo sa na socialistickú cestu Bruselu, lebo tá cesta, ktorú razí V. Orbán je cestou nebezpečnou a hlavne pravicovou. Je známe, že Maďarsko a V. Orbán dosť koketujú s Ruskom. Bol aj na zjazde Putinovej strany, možno nám vyfúkne aj širokorozchodnú a ďalšie veci a jednoducho sa nechce ohýbať ako vŕbový prút v Bruseli. Ronald C. Lauder v rozhovore povedal, že odvtedy ako prišla k moci strana Fidesz V. Orbána v roku 2010, začali sa objavovať v celom Maďarsku pamätníky Horthymu. Slovensko nemá na Horthyho dobré spomienky, odvtedy ako vpochodoval smerom od Barce do Košíc na bielom koni a na vyčíňanie jeho súputníkov. To, že v Maďarsku sa objavili pamätníky Horthymu je fakt, ale treba priznať, že táto tendencia nemá zatiaľ masový charakter. Ale treba poukázať na rozdielnu demokraciu a hlavne slobodu v Maďarsku a na Slovensku. Postaviť na Slovensku pamätník J. Tisovi by bol hrdelný zločin. A to medzi J. Tisom a Horthym je priepastný rozdiel.

horthy-kosice

Kritici vlády V. Orbána doma i za hranicami vyčítajú napríklad kampaň znovupochovania v Transylvánii prachu a kostí spisovateľa Joszefa Nyiryho, ktorý v roku l942 ako člen vtedajšieho parlamentu za pravicovú Transylvánsku stranu stal sa známy svojim antisemitským prejavom. Vyčítajú mu aj udelenie štátnej ceny sólistovi rockovej skupiny „Karpatia“ Janosovi Petrasovi, ktorý vo svojich skladbách spieva o revízii Trianonu. Nedá mi, aby som sa pri tomto mene nezastavil, je to totiž jasný Jano Petráš. V časoch reálneho socializmu prichádzali podľa fotografií vtedajšieho Rudého práva na východné Slovensko na pomoc pri žatve sovietski kombajnisti Lászlo Lázslovič Nagy, Imre Imrovič Pataky a pod. Samozrejme boli z Podkarpatskej Rusi. Aj preto mi je dnes dosť smiešne písať rýdzo slovenské mená v maďarčine.

Kadečo v tomto rozhovore porozprával Ronald C. Lauder, americký občan, ktorý po matke ani nie je Židom, ale dedičom kozmetickej korporácie Estée Lauder, jeho matka Este Lauder, rodená Jezefina Ester Mentzer, tiež nebola židovkou po matke. Jej matka, teda stará matka predsedu WJC, Rose Sutz Rozenthal bola Maďarkou a katolíčkou. Starý otec Lauder bol českým židom.

Len pre zaujímavosť, WJC začal rokovať v nedeľu 5. mája a zúčastnilo sa ho 5OO delegátov zo 100 krajín sveta. A ďalšia zaujímavosť na kongrese bol z Izraela minister energetiky a vodných zdrojov Silvan Shalom a minister zahraničných vecí Nemecka Guido Vestervele. V pondelok 6. mája sa zaoberal WJC problémami židov v konkrétnych krajinách sveta, osobitne v krajinách východnej Európy. Tretí, záverečný deň bol venovaný diskusii a otázkam vplyvu ultrapravej ideológie v Európe.

Na otvorení JWC vystúpil s prejavom aj V. Orbán. Jeho vystúpením neboli nadšení ani účastníci WJC ale ani niektoré západné médiá. Spiegel napríklad napísal: „Niečo je tu nepochopiteľné. Maďarský líder sa snaží vybieliť antisemitizmus.“ V. Orbán sa vo svojom prejave snažil prejavy antisemitizmu vo svojej krajine zvaliť na neschopnosť Bruselu a na krízu Európskej únie. V prejave poukázal, že oveľa väčší antisemitizmus je v iných krajinách, napríklad vo Francúzsku, kde islamisti zabíjali v židovskej škole v Toulouse. „Niečo podobné sa stáť v Maďarsku nemôže“ povedal V. Orbán. V prejave tiež povedal, že „my vieme, že v našej krajine boli aj zlí kresťania, ktorí sa dopustili ťažkých priestupkov“ a ako alternatívu prejavom antisemitizmu ponúkol sledovať „príklad dobrých kresťanov a upevňovať tradície a obyčaje.“ Experti aj zo západných médií sa pozastavili nad tým, že v jeho prejave sa nedotkol Horthyho a týmto podľa nich vlastne odmietol zodpovednosť Horthyho a vtedajšej maďarskej vlády za holokaust. Po prejave V. Orbána vydal WJC vyhlásenie pre média, kde poďakovali premiérovi za to, že podľa neho je „antisemitizmus neprijateľný a netrpený.“ „Ľutujeme, že pán Orbán sa nedištancoval od nedávnych rasistických a antisemitských incidentov v krajine. Okrem toho nedal jasnú deliacu čiaru medzi jeho vládou a krajnými pravičiarmi“, píše sa v stanovisku WJC. Vzápätí slovenský denník SME priniesol informáciu, že v utorok , teda na záver kongresu, predseda WJC sa ospravedlnil maďarskému premiérovi za stanovisko WJC, lebo „dodatočne“ zistil, že v rozhovore pre izraelský denník Jediot Achronot sa V. Orbán dištancoval od strany Jobbik, kde vraj povedal, že „Jobbik ohrozuje demokraciu a porušuje ľudské práva.“ Aha, ho!

Delegáti WJC ováciami odmenili vstúpenie ministra zahraničných veci Guido Vestervelle, pána s inou sexuálnou orientáciou, ktorý spomenul stranu Jobbik v nie práve najlepšom svetle. Pripojil sa k nemu aj minister energetiky Izraela Silvan Shalom, ktorý povedal, že by bol najradšej, aby strana Jobbik vôbec neexistovala v politickom priestore Maďarska.

Napriek tomu všetkému čo na WJC odznelo, treba povedať, že v Maďarsku židovská komunita prekvitá, napriek holokaustu a odchodu do Izraela, žije dnes v Maďarsku asi 😯 – 1OO tisíc židov, pritom sa neusiluje o status menšiny. V samotnej Budapešti existuje niekoľko synagóg a židovských škôl. Existuje aj židovská univerzita. Slováci v Maďarsku majú status menšiny, ale žiadnu univerzitu nemajú.

Podľa všetkého tlak WJC Viktor Orbán ustál a určite na tom aj získal. Orbán je dosť pragmatický politik, hlavne keď sa dodatočne vyjadril o strane Jobbik. Len tak pre zaujímavosť, hodne sa hovorí, že strana Jobbik je financovaná ruskými nacionalistami, ale poslankyňa europarlamentu za Jobbik často navštevuje aj Irán. Určite sa odohrali aj separátne jednania, treba pripomenúť, že Silvan Shalom bol roky viceprezidentom izraelskej vlády a tiež aj ministrom zahraničných vecí. Jeho prejav nebol nijako útočný, okrem spomenutej strany Jobbik. Skôr hovoril o spolupráci v oblasti poľnohospodárstva a kultúry. Aj tak je však dosť záhadné, prečo WJC bol prakticky v strede Európy a porušil odvekú tradíciu, lebo tie prejavy antisemitizmu, o ktorých akože rokoval sú značne zveličené.

Možno nielen mne vŕta hlavou, prečo na WJC bol práve Silvan Shalom, minister energetiky a vodných zdrojov. Vráťme sa však o rok späť. V máji 2012 prišla veľká delegácia Izraela do Českej republiky na čele s premiérom Netanjahuom, kde bol aj minister výstavby Ariel Atias a práve tento minister rokoval so svojim českým kolegom o bytových otázkach, renováciách budov, úsporách energie, hospodárení s vodnými zdrojmi a podobne. V tom istom čase, teda už bola na svete Ficova vláda, prišiel na Slovensko podpredseda izraelskej vlády Lieberman a tiež rokoval o všeličom. Vtedy redakcia První správy.cz uviedla, že „z niekoľkých na sebe nezávislých zdrojov (z podnikateľského a spravodajského prostredia) zachytili informáciu o možnej tajnej dohode medzi Českou republikou a Izraelom, podľa ktorej by v prípade vojny na Blízkom Východe našli utekajúci z Izraela útočisko v Česku. Portál Parlamentní listy uviedol, že napríklad pri Podlešíne u Slaného sa chystá premena bývalej raketovej základne na bytovú zónu. Prvé návrhy hovoria o o dvadsiatich bytoch štandardnej veľkosti 😯 metrov štvorcových. Za projektom stojí izraelský investor Žižkov s.r.o, ktorej jednateľom je izraelský občan David Moshe Wieder. Internetový denník Czech Free Press pre rokom napísal, že minister Scharzenberg počas svojej štvordňovej návštevy Izraela vyjednáva možnosť vybudovať pre izraelských utečencov v prípade neodvratnej vojny utečenecký tábor a do úvahy prichádza Strahov, odkiaľ je pekná vyhliadka na Prahu.

Z ľudského hľadiska možno chápať, že to „spolužitie“ s Arabmi už ide obyvateľom Izraela na nervy. To, že existujú a od založenia štátu dokázali prežiť vďačia vtedajšej Československej ľudovodemokratickej republike, ktorá im poskytla všetko a hlavne zbrane. Takže toto teritórium majú takpovediac v láske a na rozdiel od slovenských historikov typu Kamenec a spol. vedia, že tu naďalej žijú ľudia a nie upíri v podaní slovenských historikov.

A WJC v Maďarsku nebolo nič iné, ako sonda, čo keď príde čas „Č“, ako sa zachovajú Maďari. Česká a slovenská vláda je jasná, všetko je prerokované. Z pohľadu pragmatika V. Orbána, keď investujú „nema problema“, tak ako povedal V.I.Lenin, keď treba, spojíme sa aj s čertom. A Slováci dnes tiež už nie sú „od macochy“. Svetom vládnu peniaze a nie hodnoty. A keď nejaký Icík Moshe založí v Rimavskej Sobote, kde je vyše 3O percentná nezamestnanosť fabriku pre tisíc ľudí, tak mu pobozkajú všetci aj zadok. Aleluja!

Svätoboj Clementis, www.protiprudu.org

O ::prop

5 komentárov

 1. Podľa židovského denníka SME, žije v Maďarsku od 80– až do 200-tisíc Židov.
  http://www.sme.sk/c/3195455/madarski-zidia-sa-uz-nechcu-bat.html

 2. Za vsetkym hladaj peniaze ? 🙂
  Maju strach, lebo ked ludia pochopia…

 3. „Stratil Orbán svoj politický kompas?“

  orbán ho nikdy nestratil. rovnako ako radičová, aj on slúžil záujmom sionistov, keď pôsobil v sorošovej nadácii otvorenej spoločnosti.

 4. Jewrejska „navsteva“ v Budapesti urcite otrasie do zakladov Kiskom a dalsou Slovenskov politickou mensinou !

  niekto sa z nich predsa musi totalne POS*AT !

Leave a Reply