Domov / Hlavná strana / Veda / Na protestoch bez fotenia. Polícia môže zablokovať mobilné zariadenia cez Apple

Na protestoch bez fotenia. Polícia môže zablokovať mobilné zariadenia cez Apple

downtown-boston-photographs-phones.siApple si patentoval technológiu, ktorá by umožnila vláde a polícii zablokovať prenos informácií – vrátane videa a fotografií – z akéhokoľvek verejného zhromaždenia alebo miesta činu, o ktorých sa domnieva, že by mohli byť „citlivé“ a „chránené pred zverejnením.“

Inými slovami, majú právomoci a možnosti kontrolovať, čo môže a čo nemôže byť dokumentované bezdrôtovými zariadeniami počas akejkoľvek verejnej akcie.

A pokiaľ spoločnosť hovorí, že by sa to malo týkať najmä kín, divadiel, koncertov a podobných lokalít, Apple dodáva, že sa to môže týkať aj „utajených policajných a vládnych operácií, ktoré môžu vyžadovať kompletný ‚blackout‘.“

„Okrem toho,“ hovorí Apple, „bezdrôtový prenos citlivých informácií do vzdialeného zdroja je jedným z príkladov ohrozenia bezpečnosti. Takýmito citlivými informáciami môže byť čokoľvek. Od utajovaných vládnych informácií až po otázky a odpovede na skúškach v akademickom prostredí.“

Vyhlásenie vedie mnohých k viere, že štátne orgány a polícia môže teraz použiť patentovanú technológiu počas protestov alebo zhromaždení na blokovanie prenosov videozáznamov a fotografií z konkrétnych miest, vrátane záberov policajnej brutality, ktoré v časoch veľkých udalostí ihneď zaplavujú spravodajské siete a video weby.

Apple si patentoval prostriedok na prenos kódového signálu do všetkých bezdrôtových zariadení, ktorý deaktivuje záznamové funkcie zariadenia.

Tieto funkcie môžu byť aktivované cez GPS, Wi-Fi alebo mobilné základové stanice, ktoré sa účelovo dopravia do budovy alebo citlivej oblasti, aby sa zabránilo telefónnym kamerám fotografovať alebo nahrávať video.

Apple môže implementovať technológiu, ale aktivácia „funkcie“ už nebude jeho rozhodnutím – to leží na vláde, podnikoch a vlastníkoch sietí, ktoré sa rozhodnú využiť takúto možnosť, analyzuje technologický web ZDNet.

Po tom, čo Apple vymyslel jedno z najsofistikovanejších mobilných zariadení, teraz sa zdá, že hľadá spôsoby ako obmedziť jeho použitie.

„Od doby, ako sa bezdrôtové zariadenia ako sú mobilné telefóny, pagery, mediálne zariadenia a smartfóny stali všadeprítomnými, stále viac a viac ľudí nosí tieto zariadenia v rôznych sociálnych a profesijných prostrediach,“ vysvetľuje sa v patente. „Výsledkom je, že tieto bezdrôtové zariadenia môžu často otravovať, frustrovať, ba dokonca viesť k ohrozeniu životov ľudí.“

Spoločnosťou uvádzané „citlivé“ miesta sú väčšinou schôdzky, filmové predstavenia, náboženské obrady, svadby, pohreby, akademické prednášky a skúšky.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

Jeden komentár

  1. Big Brother sa cini,chcu z nas urbit bezmocne stado.

Pridaj komentár