Domov / Hlavná strana / Náboženstvo / Milí mladí, nenájdete všetko na nete

Milí mladí, nenájdete všetko na nete

despairMnoho ľudí trápi ten fakt, že väčšina má len akési prízemné a sebecké záujmy a stará sa hlavne o seba. Na druhej strane, vidíme jasne, že keby sa každý chcel starať o druhých a do druhých, nefungovalo by to vôbec.

Najviac sporov iste vzniká medzi susedmi, či je to už medzi Latinskou Amerikou a USA, Slovákmi a Maďarmi, alebo Rusmi a Ukrajincami. Ale pomôže tomu nejako, ak sa budú do toho starať ľudia, ktorí žijú tisíce kilometrov ďaleko a ktorým zďaleka nejde len o presadzovanie demokratických princípov, ale aj o evidentne zištné a mocenské záujmy?


Mnoho ľudí je znechutených aj tým, ako sa presadzuje sebectvo, ako sa prehlbuje nerovnosť a stráca sa solidarita medzi ľuďmi. Ale môže to byť za momentálneho stavu vecí ináč? Za minulého režimu sa iste robili chyby a veci sa presadzovali násilím, zvlášť spočiatku. Všetci sme si v tom slávnom roku 1989 vydýchli, ale ako to vyzerá po štvrťstoročí a nielen na Slovensku? Komunisti boli, akí boli, ale predsa skúšali za stav štátu preberať zodpovednosť a ako hierarchická štruktúra sa zodpovedali aj voči sebe navzájom. Ideológia komunizmu je iste neslobodná a nerealistická, ale predsa aspoň na papieri platili určité zákony, ktoré boli papaláši často aj proti svojej vôli nútení rešpektovať. Priznajme si, milí kresťania, že my často meditujeme a tárame o ideálnej morálke, zákonoch a stavoch, ale nie sme ochotní prebrať zodpovednosť za reálny stav vecí a tejto zodpovednosti sa dokonca vyhýbame, ako čert krížu. Z pekných rečí ľudia nevyžijú a nebude fungovať ani ekonomika a reálna solidarita. Kozmetické úpravy a občasné výbuchy altruizmu nie sú zásadným riešením stavu, ktorý smeruje do katastrofy a do reálne sa črtajúcej diktatúry a násilia.


Malá snaha je o to, aby sa zákony dodržiavali, ale oveľa väčšia snaha je nachádzať cesty, ako by sa dali obchádzať. Iné zákony začínajú platiť pre menšiny a iné pre väčšinu… S hrôzou cítime, že sa tu deje akési dejà vu, už videné, ale nie v červenom, ale v modrom a či dúhovom. My, zdieraná a produkujúca väčšina, sme boli kedysi nazývaní neuvedomelí a teraz sa nám vyčíta, že sme nedemokratickí a vždy sme len my tí hlúpi, čo na rôzneho druhu papalášov a elitárov robíme a kvôli ich rozletu žijeme od výplaty k výplate. Nečudujme sa potom, keď vidíme, že to zvlášť mladých nebaví a starajú sa len sami o seba. Je to z pocitu bezmocnosti, ktorý si možno ani do dôsledkov neuvedomujú a nie sú ho schopní zrozumiteľne vyjadriť. Obávam sa teda, že tá toľko proklamovaná demokracia je v realite skôr lúpežníckym neofeudalizmom.

Možno to vyzerá trochu beznádejne, čo tu píšem, ale fakt je, že na rozdiel od totalít a diktatúr sa teraz dá o veciach hovoriť a pri dobrej vôli sa dajú aj riešiť. To kráľovstvo Božie sa dá nájsť, je naozaj medzi nami, ale nie medzi oficiálnymi, mocenskými a hierarchickými štruktúrami, ale práve medzi tými vysmievanými a pohŕdanými. Týchto ľudí si cenil Kristus a vyzýva nás k tomu, aby sme sa o nich starali a učili sa od nich, ale my máme stále sklon byť mesianistami a fantastami a aj k vlastnej škode jeho učenie seriózne neskúmame a nežijeme. Apokalypsa je za rohom a je aj v našom záujme, aby sme čo najviac zmierňovali jej prípadné následky. Situácie vo svete boli často zlé a katastrofické, tehotné rôznymi bolesťami a nešťastiami, ale tak, ako za Kristových čias, treba tieto nezdravé tendencie skúmať a všetky svoje talenty venovať na to, aby sme zachraňovali seba aj ostatných, aj keď nám to znemožní osobné kariéry a úspechy.


Autor: Vlado Gregor, www.protiprudu.org

O ::prop

2 komentáre

  1. Pekný článok super idealisticky. Autor ma pravdu aj za Komuni sa kradlo, ale beda papalášovi keď mu na to prišli a bolo jedno na akej pozícii sedel. Dnes či väčší panko tým menšia šanca že sa mu niečo stane. O 89 roku u nás budujeme Plutokraciu nie demokraciu. Takže je zbytočne sa baviť o tom ako by bolo, lebo nebude. Národ na Slovensku je prevažnej väčšine ovca takže k zmene nedôjde. Na západe neexistuje že by niekto chodil pol roka do roboty a nemal výplatu u nás sa to bežne deje. Prečo veľká firma vy súťažia zákazku dostane zaplatene robotu prerozdelia medzi stredne a malé firmy v rámci subdodávky a už teraz vedia že nikdy nezaplatí, alebo ak tak len mizivé percento. Robota sa urobí, ale nikto nemá zaplatene a štát ten sa nečinne divá. No pokiaľ by stredne a mala firmy nepokračovali v práci a veľký zadávateľ nemal možnosť najať si firmy zo zahraničia s Poľska, Rumunska či Bulharska na dokončenie prac tak bol by nútení každému platiť. Tu by mal zasiahnuť štát no nezasiahne takže na čo je nám taký štát, len na to aby sme platili dane.

  2. Vyjadrenia apostatu z Vatikánu o krstení ufonov nie sú náhodne.
    Pripravujú niečo veľké,čo stádo šokuje a dokončí zničenie viery započaté ekumenizmom.

    http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/3971-vatikansti-astronomove-patraji-po-bratrech-mimozemstanech-.aspx

    https://www.youtube.com/watch?v=YSaUXPVa5bw

    “ a bude chcieť zviesť pokiaľ možno aj vyvolených“

Leave a Reply