Domov / Hlavná strana / Komentáre / Mikrovlnné rúry proti bojovým stíhačkám NATO

Mikrovlnné rúry proti bojovým stíhačkám NATO

Napriek technickej prevahe sa silám NATO v posledných vojnách nie vždy podarilo úplne zničiť protivníkovu protileteckú obranu, konštatuje jeden ruský expert a objasňuje niektoré úspešné triky.

Vo svojom novom vydaní, ktoré vyšlo vo stredu, titulkuje ruský týždenník „VPK“: „Ako sa dá zmariť blesková vojna NATO“. Vojenský expert Konstantin Sivkov píše, že vojenské letectvo USA a NATO hralo vo vojnách na prelome storočia vždy rozhodujúcu a dôležitú úlohu. Straty bojových stíhačiek a vrtuľníkov neprekročili pri tom štyri percentá.

Podrobná analýza Irackej-, Juhoslovanskej- a Líbyjskej vojny ukázala, že sa Severoatlantickému paktu, napriek jeho absolútnej vojensko-technickej a početnej prevahe nie vždy podarilo, dosiahnuť rýchlo svoje ciele. Vedenie bolo prinútené rozhodnúť o dodatočných leteckých útokoch a systematických bojových operáciách.

Avšak aj to nie vždy pomohlo. Juhoslovanskú protileteckú obranu nebolo možné úplne utlmiť. Juhoslovanské vojenské jednotky v Kosove neutrpeli napriek masívnym leteckým útokom NATO žiadne výrazné straty a nestratili svoju bojovú schopnosť. Ani v Líbyi nedokázali letecké sily NATO vládne jednotky zdemoralizovať, ani rozbiť. To spochybnilo pád Kaddafiho a prinútilo Alianciu k tomu, aby nasadila námornú pechotu a špeciálne sily v krajine.

„Hospodárske, politické a psychlogické straty NATO boli pri tom obrovské. Blížili sa ku kritickej hranici. Ak by bola táto hranica dosiahnutá, bolo by nutné vzdať sa ďalšej agresie a naštartovať mierové rokovania s kompromisnými podmienkami“ píše Sivkov a pýta sa: „Čo vlastne tak výrazne redukovalo efektívnosť leteckých útokov?“

Jednu nanajvýš dôležitú úlohu pritom hrala dezinformácia. Veľkolepé maskovacie opatrenia umožnili Iraku zachrániť svoje ozbrojené sily pred úplným rozbitím – prinajmenej počas prvej fázy invázie USA. Irak inštaloval až 7.000 atráp rôznej vojenskej techniky. Kvôli tomu muselo letectvo protivníka spotrebovať podstatne viac munície a uskutočniť viac leteckých útokov. Väčšia časť mobilných protivzdušných systémov a pancierovaných bojových vozidiel Iraku zostala preto najprv ušetrená.

Podobné opatrenia juhoslovanskej armády, ale aj rádio elektronické rušenie, protiletecké pasce a rýchle pohyby jednotiek bránili agresorovi v tom, aby dosiahol svoje pôvodné ciele, hovorí Sivkov ďalej.

Pretože Juhoslávia disponovala prakticky až do konca bojových činností nasadenia schopnými protilietadlovými raketami a delostrelectvom, muselo sa letectvo NATO obmedziť na lety v stredných a vysokých výškach. Tým sa výrazne znížila možnosť ničiť mobilné objekty. Mimo to muselo NATO zabezpečiť dodatočné sily, aby svoje bombardéry chránilo pred juhoslovanskými protileteckými systémami.

Aj najjednoduchšie metódy sa často osvedčili ako dostatočne efektívne, aby oklamali protivníka. Tak sa v roku 1999 podarilo Srbom s mikrovlnnými trúbami nasimulovať prevádzku rádioelektronických zariadení protileteckej obrany. Tieto odlákali časť bojových stíhačiek NATO od skutočných cieľov.

Aj ďalšie metódy tohto druhu sú možné. Uhlové reflektory (odrážače) sú napríklad v stave odkloniť rakety Tomahawk z kurzu. Dym sťažuje nasadenie presných zbraní s optickým navádzaním, hovorí ruský expert.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RUVR

O ::prop

2 komentáre

  1. kdesi na nejakom fore som kedisi citala ze k zostreleniu tohto lietadla bol pouzity system 2K12 KUB, ktory by mal byt aj v slovenskej armade. http://en.wikipedia.org/wiki/2K12_Kub http://www.youtube.com/watch?v=z5NPHrQrwW0

Leave a Reply