Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Miestni Pakistanci patrolujú v uliciach, aby naučili cigánskych imigrantov „anglickým“ spôsobom

Miestni Pakistanci patrolujú v uliciach, aby naučili cigánskych imigrantov „anglickým“ spôsobom

cigani_sheffieldZhromažďujú sa po zotmení na uliciach, „sú hluční, neporiadni a sú na obtiaž.“

Ale neustále sa rozrastajúca cigánska komunita nerozumie, prečo ten rozruch okolo toho. Poflakovať sa vonku vo večerných hodinách je súčasťou ich kultúrnej tradície v ich domovskej východnej Európe. (!)

Avšak bývalý minister vnútra a člen parlamentu za Sheffield, David Blunkett, a obyvatelia Page Hall v Sheffielde si myslia, že to je vážny problém, poškodzujúci kvalitu v života v kedysi pokojnej komunite.

Obyvatelia sú „nahnevaní“ a chcú vyčistiť ulice.

Rasové napätie a strach z občianskych nepokojov rastie, a čo je ešte horšie, objavujú sa prvé známky vytvárania domobrany a akcií proti neustále prichádzajúcim cigánom.

Niektorí miestni obyvatelia s ostrými názormi na svojich nežiadúcich susedov, začali v noci hliadkovať v uliciach, aby „zhromažďovali dôkazy“ o antisociálnom správaní a kriminálnej aktivite.

Navyše, miestna pakistanská komunita zaviedli „oficiálne“ každodenné strážne hliadky medzi 20:00 a 10:00 s úmyslom „naučiť“ cigánsku populáciu „ako sa správať v Anglicku.“

Niekoľko dobrovoľníkov s reflexnými vestami sprevádza slovenský komunitný pracovník, ktorý pozná ich jazyk a zdvorilo žiada skupinky mužov, žien a detí, aby sa vrátili dovnútra, pozbierali odpadky a prestali robiť výtržnosti.

cigani-pakistanci-sheffield

Frustrácia? Miestni pakistanci začali v noci hliadkovať na uliciach, aby naučili cigánskych imigrantov „anglickým spôsobom“

Do platnosti vstúpil v minulých mesiacoch aj oficiálny „rozkaz o rozptyľovaní“, podľa ktorého má polícia právomoc rozháňať pouličné zhromaždenia v Page Hall, ak by mohli mať za následok „obťažovanie, poplachy alebo vyrušovanie.“ Zatiaľ sa však neobjavujú známky toho, že problém bol vyriešený.

Julie Blacker je „komunitná pracovníčka pre súdržnosť“ zamestnaná policajným komisárom, ktorý zriadil počas tohto leta susedské hliadky. Priznala, že v komunite existuje „napätie a frustrácia“ ohľadom cigánskeho problému a niektorí ľudia sa stávajú „veľmi otvorenými“ vo svojich názoroch na zlyhanie systému ohľadom cigánskeho problému.

„Som si istá, že ľudia sú veľmi nahnevaní,“ povedala. „Vidia, že oblasť bola ťažko zasiahnutá otvorením dverí v EÚ a táto oblasť bola zaplavená cigánskymi imigrantami. Niet pochýb, že ľudia sú na to naštvaní.“

Cigánska populácia v Sheffielde sa odhaduje medzi dvoma až štyrmi tisíckami a ďalej rastie. Viac ako tisícka cigánskych pacientov je zaregistrovaných u dvoch praktických lekárov. Gulnaz Hussain z Pakistanského komunitného centra pre poradenstvo je za „zákrok“ na riešenie pouličných problémov a pred troma mesiacmi inicioval pouličné hliadky.

Julie ďalej pokračovala: „Ulice sú tu dosť úzke a môže tu byť dosť plno, keď sa [cigáni] zhromaždia vonku. Vzniknú skupiny ľudí, ktorí robia hluk tam, kde pôvodne boli tiché ulice. To spôsobuje problémy.“

„Verejnosť už má toho dosť a cíti, že sa niečo musí urobiť. Pracujeme na tom, aby sme sa pokúsili cigánov integrovať do spoločnosti a do nášho spôsobu života. To je najlepší spôsob ako pokračovať.“

Problém je obtiažne riešiť, pretože cigánske rodiny nerobia nič ilegálne alebo trestné tým, že sa rozprávajú na ulici, dodala.

Radný Ibrar Hussain, ktorý zastupuje oblasť v mestskej rade, povedal: „Tunajší ľudia boli veľmi trpezliví a veľmi tolerantní. Ale teraz vládne medzi nimi napätie.“

Včera sa cigánske rodiny túlali v uliciach okolo Page Hall, medzi nimi bolo aj mnoho detí školského veku.

Všetci dospelí odmietali hovoriť po anglicky.

Momentálne sa zdá, že problém je pod kontrolou.

Ako prichádzajú mrazivé noci, stále menej ľudí sa objavuje na ulici. Ale mnoho ďalších cigánov, ktorí by radi prišli do Page Hall v najbližších mesiacoch, by mohlo napísať počas budúceho leta úplne iný príbeh.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: Daily Mail

O ::prop

5 komentárov

  1. A teraz by sa mala ozvat Slovenská diplomacia a napomenúť Anglicko aby prestalo utláčať cigánov že to je iba ich spôsob života a nech nie sú rasisti……..taká čistá škodoradosť aby vedeli aké to je…..ináč bol som 4 roky dozadu v anglicku v častiach kde nebol žiaden velký problém s cigánmy a už vtedy tam boli dost velké antipatie voči ním…..som zvedavý ako sa to vyvinie….

  2. To je ono nech si ich užijú, snáď časom pochopia aj oni a nebudú Slovensko kritizovať.

Leave a Reply