Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Melbourne: Boje medzi nacionalistami a „antirasistami“

Melbourne: Boje medzi nacionalistami a „antirasistami“

V Melbourne (Austrália) sa stretli skupiny nacionalistov a „antirasistov“ pri súperiacich demonštráciách. Pri vzájomných potýčkach musela zasahovať polícia na koňoch a za použitia paprikových sprejov. K stretom došlo potom, ako sa účastníci „protidemonštrácie“ nahrnuli na protestné zhromaždenie tzv. pravicových skupín „Navrátenie Austrálie“ a „Spojený front Austrálie“. Jeden z „antirasistických“ výtržníkov stret deklaroval ako „víťazstvo nad rasizmom“. Avšak polícia vyhlásila, že násilie znamená stratu posolstva z oboch strán.

Desiatky ľudí odpovedali na výzvu nacionalistov ku protestu pred budovou parlamentu štátu Victoria proti šíreniu islamu, halal potravinám a nebielej imigrácii do Austrálie.

Polícia obklopila protestujúcich a tí zasa boli obklopení stovkami „protidemonštrantov“, z ktorých sa niektorí pokúsili preraziť policajné zátarasy a napadnúť nacionalistov.

Vzduchom lietali fľaše, údery a kopance.

Polícia nasadila paprikové spreje a policajné oddiely vytláčali útočníkov. Štyria ľudia boli zatknutí.

„[Polícia] bola v ohrození, že kordóny budú prelomené a museli sme v kritickej chvíli použiť tieto prostriedky,“ vyjadril sa asistent komisára Stephen Leane.

Taktiež odkázal, že posolstvo oboch strán sa vďaka „násiliu proti členom polície“ stratilo.

Niektorí z „antirasistických“ aktivistov obvinili políciu z „brutálneho útoku s paprikovými sprejmi na antirasistických demonštrantov“. Avšak v konfrontácii s nacionalistickými demonštrantmi deklarovali víťazstvo.

„Ak toto boli tí najlepší z ‚panskej rasy‘, ktorí prišli na zhromaždenie, bolo to úbohé“ povedal hovorca „Kampaň proti rasizmu a fašizmu“ Jerome Small. „Takzvaná národná mobilizácia prilákala iba 120 ľudí“.

Ďalšie nacionalistické zhromaždenia a protidemonštrácie boli zvolané na nedeľu, vrátane Sydney.

Opozičná labouristická strana kritizovala vládny plán George Christiansena prehovoriť na zhromaždení v Queenslande hovoriac, že to bolo „mimoriadne“, keď to premiér Tony Abbott umožnil.

Poznámka redakcie:
Na týchto protestoch ma zaujalo niekoľko vecí v porovnaní so Slovenskom:
1. Nikto protestujúcich nacionalistov nenazýva nacistami a fašistami – s výnimkou neomarxistických protidemonštrantov, ako je zvykom v našich luhoch a hájoch.
2. Očividnými a jednoznačnými útočníkmi voči pokojnému zhromaždeniu boli práve neomarxisti – na to sme si zvykli aj v našich krajoch, ale tu to vidieť zreteľne (viď video).
3. Polícia zasiahla rázne, ale až vo chvíli, keď naozaj hrozilo násilie medzi demonštrantami a protidemonštrantami. U nás polícia zasahuje väčšími silami, skôr a ráznejšie už pri omnoho menších zámienkach. To ma vedie k záveru, že sme omnoho bližšie k policajnému štátu, ako k toľko proklamovanej demokracii – môžeme povedať verejne svoj názor, ale iba ak sa príliš nerozchádza s oficiálnou politikou systému.
4. Polícia zasiahla najmä proti ľavicovým gerilám, ako je vidieť na videu. Na Slovensku jav nevídaný.

O ::prop

Jeden komentár

  1. Bože čo by som za to dal, aby boli v Bratislave práve takíto „oponenti“.

Leave a Reply