Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Médiá ignorujú pokojný protest za rasovú spravodlivosť

Médiá ignorujú pokojný protest za rasovú spravodlivosť

begicPo skončení doslova ohnivých nepokojov, ktoré zachvátili ulice a podniky vo Fergusone, objavil sa aj jeden pokojný protest za rasovú spravodlivosť, ktorý bol hodný svojho mena. Bosniaci, rozhnevaní z dvojitých štandardov v oznamovacích prostriedkov, vyšli do ulíc St. Louis po tragickom zločine spáchanom čiernymi na belochovi.

Smrť 32 ročného Zemira Begica spojila bosniansku komunitu v St. Louis, ktorá teraz požaduje ochranu pred čiernymi násilníkmi.

Begic šoféroval auto ulicami St. Louis. V aute spolu s ním bola jeho manželka Arijana a dvaja priatelia. Počas jazdy auto napadol gang štyroch čiernych mladíkov, ktorí začali do auta mlátiť kladivami. Begic vystúpil z auta, aby im v tom zabránil, ale dvaja lupiči ho utĺkli kladivami pred očami jeho ženy a priateľov. Begic bol urýchlene prevezený do nemocnice, ale bohužiaľ niekoľko hodín po útoku zomrel.

Hodinu pred týmto útokom podobná skupina černochov s kladivami napadla 49 ročného bosniaka Seldina Dzananovica severne od miesta, kde bol napadnutý a zavraždený Begic.

Očitý svedok Begicovej vraždy zachytil na kameru reakciu záchranárov a policajtov na incident. Na zázname je zreteľne počuť svedka „Samozrejme, že je to biele decko.“ Na pozadí je vidieť bežať niekoľko černochov, ktorí vykrikujú „[vulgarizmy vymazané] belosi! Zabite belochov!“

Podľa vyjadrenia hovorcu polície St. Louis Schrona Jacksona, násilníci potulujúci sa prevažne belošskou štvrťou s kladivami v rukách a vykrikujúci „Smrť belochom!“ neznačia, že cieľom útokov mali byť belosi, ani že ide o zločin z nenávisti.

„Myslíme si, že boli v zlom čase na zlom mieste,“ odpovedala Jacksonová na otázku o pravdepodobnom motíve útoku.

Možno by pani Jacksonová mohla objasniť bielej populácii v St. Louis, kedy je ten správny čas a ktoré miesta sú správne pre cestovanie, aby populácia zostala v bezpečí pred kriminálnikmi.

Begicov príbeh už nie je na prednej strane lokálneho denníka The St. Louis Post-Dispatch. New York Times pochoval správu o ňom v rubrike „Národné/Stredozápad“. V skutočnosti väčšina tradičných spravodajských kanálov a webov iba stručne, alebo vôbec, informovalo o tejto udalosti. Žiadne z médií, ktoré o udalosti informovali, však nezabudlo uviesť, že tragická vražda Begica podľa oficiálnych predstaviteľov nie je rasovo motivovaná.

 
Preklad: ::prop, www.protiprudu.org

O ::prop

Leave a Reply